Kiss Judit

Kiss Judit

A katasztrófa védelme

2018. október 24., 20:532018. október 25., 10:01

2018. október 24., 20:532018. október 25., 10:01

Biztosan sokan tapasztalták az elmúlt hetekben, hogy hirtelen szirénaszerűen elkezd sípolni a telefonjuk, amelyen „vészjelzés” érkezik sms formájában. Ebben a hatóságok arról értesítették a lakosság egy részét, hogy mindez a katasztrófavédelmi gyakorlat része, tesztelik a rendszert, miként működne valódi csapás esetén.

De csupán a lakosság egy részét „riasztották”, és – akárcsak annyi minden szép hazánkban – ez is esetlegesen, kuszán és megbízhatatlan módon történt: akadtak olyanok, akikhez egyáltalán nem érkezett értesítés, mások meg egy nap alatt négy-öt „mintha-vészjelzést” is kaptak. Amiből arra lehet következtetni, hogy esetleg igazi vészhelyzet esetén sem riasztanának mindenkit a hatóságok, csak egyeseket, véletlenszerűen.

Aztán elkezdődött, és be is fejeződött múlt héten az az ötnapos, nagyszabású nemzetközi katasztrófavédelmi gyakorlat, amelyen azt ellenőrizték, mennyire képesek hatékonyan fellépni az illetékesek egy pusztító erejű földrengés esetén. És jöttek a szalagcímek a hírekben: több mint négyezer halott, több mint nyolcezer sebesült, romok alatt rekedt ezrek, óriási anyagi kár, összedőlt épületek, hősies mentők stb.

Úgy tálalták mindezt a hírekben, mintha valóban megtörténne, és ha valaki esetleg nem tudja, hogy csak afféle tesztről, próbáról van szó, első pillantásra akár el is foghatta volna a jeges rémület. De akik tudták, azok is joggal riadhattak meg, mi történhetne, ha valóban bekövetkezne a katasztrófavédelmi gyakorlat forgatókönyvében szereplő Richter-skála szerinti 7,5-ös erősségű földrengés. Hiszen a történelmi feljegyzésekre alapozva a szeizmológusok azt valószínűsítik – és időről időre szorgalmasan jósolgatják is –, hogy Bukarest térségét évszázadonként legalább kétszer rázza meg nagy erejű földmozgás. (A legutóbbi, 41 évvel ezelőtti 7,2-es erősségű földrengésben több mint 1400-an haltak meg.)

Értjük mi, hogy kézzelfogható haszna lehet az efféle gyakorlatnak, azt is, hogy segít felkészülni egy igazi vészhelyzetre, segít felmérni, mi lenne a teendő földrengés esetén. Azonban óhatatlanul eszünkbe jut: biztos, hogy ilyen módon kell riogatni a lakosságot? Nem a földrengésveszélyesnek nyilvánított, rozoga állapotú épületek megerősítésére kellene inkább áldozni, a jelenleginél sokkal gyorsabban és hatékonyabban tenni annak érdekében, hogy minél kevesebb áldozatot követeljen egy nagy erejű földmozgás?

Az a sejtésünk, az effajta katasztrófavédelmi gyakorlatok körüli nagy hűhóval a félelemkeltésen túlmenően egyebet sem tesznek a hatóságok, mint ami az illetékes szerv egyébként nem legszerencsésebb megnevezésében szerepel: „védik” a katasztrófát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.