
A Kolozsvári Magyar Napok idei programkínálatában újdonságként szerepel az a Fogoly utcai színpad, ahol – a Farkas utcai és a főtéri helyszínek mellett – szintén igényes zenére bulizhatnak az érdeklődők augusztus 14. és 21. között.
2016. július 27., 16:012016. július 27., 16:01
2016. július 27., 16:552016. július 27., 16:55
Idén első alkalommal a Farkas utcához közel eső Fogoly utcában is külön színpaddal, teraszos-kávéházi hangulattal várják az igényes zene kedvelőit a Kolozsvári Magyar Napok szervezői. Mint közölték, ott kapnak bemutatkozási lehetőséget a Cseh Tamás Program égisze alatt befutó fiatal magyar zenekarok, ugyanakkor közkedvelt helyi és magyarországi bandák is fellépnek a várfal tövében.
Nemcsak bulihelyszínként üzemel majd, hiszen – a magyar napok szabadtéri kávézójaként – napközben is étellel, itallal és jó zenével várja majd az érdeklődőket. Már kedden (augusztus 16-án) érdemes lesz ellátogatni a Fogoly utcai színpadhoz, ahol 18 órától a magyar rock egyik kiemelkedő zenekara, a Moby Dick együttes csap a húrok közé. A soproni formációt 1980-ban még tinédzserként alapította két, egymással rokoni kapcsolatban álló gitáros: Schmiedl Tamás és Mentes Norbert. A két gitároshoz kezdetben Rozsonits „Rózsi” Tamás dobos és Giczy Kurt basszusgitáros csatlakozott. Négyük együttesének zenei stílusa a brit heavy metal új hullámának, a power metalnak és az évtized végén erősödő trash metalnak a hatására bontakozott ki.
Szerdán (augusztus 17-én) két előadó is színpadra lép: 17 órától a főként jazz, funk és hip-hop műfajokban alkotó Köles Elizát láthatják a kolozsváriak, míg 18.30-tól a 2012-ben Székelyudvarhelyen alakult Stereogam, a 2015-ben szervezett Legszebb Erdélyi Magyar Dal verseny nyertesének dalaira bulizhatnak az érdeklődők.
Csütörtökön (augusztus 18-án) 18 órától a Kolozsváron már ismerős Whisperblast zenekart hallhatjuk, akik legutóbb a Punnany Massif társaságában játszottak a kincses városban, s akikre épp úgy jellemző a minőségi rockzene, mint a bulizós, akusztikus hangzásvilág. Őket követi 20 órától a Loose Necties Society, akiket a kolozsváriak csak „színészzenekarként” ismernek, hiszen tagjaik a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészei is egyben.
Pénteken (augusztus 19-én) három fellépő szerepel a programban. 16.30-tól a reggaet, jazzt és bluest is játszó, másfél éve megalakult Éva Presszó lép színpadra, 18 órától a Nyilas Reni & Ők zenéjét hallhatjuk, 19.30-tól pedig Gájer Bálint és zenekara szórakoztatja majd az érdeklődőket. Szombaton (augusztus 20-án) 18.30-tól a blues-rockot játszó Loyal zenekar indítja a koncertprogramot a Fogoly utcában, őket pedig – 20 órától – az Organism zenekar követi, amelyet leginkább a hatvanas évek népszerű amerikai jazz-zenekarainak hangzásvilága jellemez.
A fesztivál utolsó napján (vasárnap, augusztus 21-én) is tartalmas koncertekkel várják a fesztiválozókat. Az újonnan beüzemelt színpadon fellép majd – 16 órától – a delta bluesból és folklórból egyaránt inspirálódó The Devil’s Trade, 17.30-tól egy bajai ska-reggae bandát, a StabilFrazírt köszönthetjük Kolozsváron. 19 órától egy igazi zenei csemegével zárul a Fogoly utcai színpad programja, ugyanis akkor a Four Bones Quartet zenél, ütőhangszereken közreműködik Kovács Tamás „Tobzi”. A zenekar a Balassi Intézet – Bukaresti Magyar Intézet közreműködésével vesz részt a rendezvényen. A négyes repertoárja széles skálát ölel fel a korai reneszánsztól az ismert klasszikusokon át a kortárs zenéig. A rendezvénysorozat zenei programja az egyéb kulturális programokkal együtt megtalálható a Kolozsvári Magyar Napok honlapján.
Júniusban már elárasztja a piacokat a világos és sötétebb színű zöldpaprika, amit nemcsak töltött paprika formájában és nyersen fogyaszthatunk. Összeállításunkban nyári, hűsítő fogások receptjeit is közöljük – főszerepben a zöldpaprika.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
szóljon hozzá!