Míg a Székelyföldön sok szülő szívesebben ad hagyományosnak számító keresztnevet a babáknak, Magyarországon az a trendi, hogy minél több gyerek kapjon olyan egyedi nevet, amit korábban még senki.
2017. január 03., 23:262017. január 03., 23:26
Csíkszeredában a 2016-os évben a fiúnevek közül legtöbben a Balázs keresztnevet választották, a lányok esetében pedig három név végzett holtversenyben az első helyen: az Aliz, az Anna és az Eszter. A fiúk esetében a Dávid, Mátyás, Bence és Patrik is népszerűnek bizonyult, a lányoknál a Krisztina, az Ágnes és a Boróka.
Érdekességnek számít, hogy Csíkban egyre kevesebben adják ugyanazokat a neveket gyermekeiknek, hiszen 210 különböző keresztnév szerepel a listán, ezek közül 129-et csak egyetlen alkalommal választottak a szülők. Akadnak, akik a régi, ősmagyar vagy a ritkábbnak számító neveket kedvelik, ezért keresztelték kisbabájukat Kende, Kund, Tas, Koppány, Villő és Vajk névre, de az Angyalka, a Bianka, a Flóra, a Lívia és a Kincs is előfordult az újszülöttek nevei között.
Magyarországon fölöttébb furcsa magyar utóneveket is szerettek volna bejegyeztetni, ám a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nyelvtudományi Intézete elutasította ezeket a kéréseket. Viszont a jövőben már bárkit hívhatnak Nérónak, Lencsinek vagy mondjuk Náninak – írta az Index.hu. Arról, hogy melyik név mehet, és melyik nem, egy öt főből álló utónévbizottság dönt: van köztük nyelvtörténész, névtannal és stilisztikával foglalkozó szakember is: egy 14 pontból álló szempontrendszer alapján kell döntést hozniuk.
Raátz Judit, a Magyar Tudományos Akadémia névkutatója korábban azt mondta az Indexnek, hogy jelenleg a divat a szülők körében, hogy egyedi nevet válasszanak gyereküknek. Az utónévlista már több mint 4000 nevet tartalmaz, de továbbra is sokan akadnak, akik valami egyedire vágynak. Ezért fordul elő, hogy havonta átlagosan 30-40 kérés érkezik a bizottsághoz, amiknek körülbelül a felét szokták elfogadni. A legfontosabb szempont, hogy a nevet csak a magyar helyesírás szabályai mellett lehet bejegyeztetni, továbbá fiúnak csak fiú-, lánynak csak lánynevet lehet adni, hiába van tele a világ uniszex nevekkel.
Az engedélyeztetéshez szükség van arra is, hogy megtalálják a név eredetét, amikhez idegen nyelvű könyveket, illetve szakértőket is bevonnak, de valamikor még ez sem nyújt elég segítséget – írta a 24.hu. Az alábbi neveket utasította el idén a MTA a 24.hu gyűjtése alapján: lányok: Fenyő, Havadisa, Főni (Főnök becézve), Gyémi (Gyémánt becézve), Táblácska, Sziszi, Cukorka, fiúk: Balaton, Jinx, Zété, Ádmány (Ádám + adomány). Az Akadémia viszont engedélyezte a Médeia, Lotta, Szítá, Jáel, Maminti, Ánfissza, Náni, Lencsi lánynevet, valamint a Néró, Rikó, Dorel, Sét, Gáber, Zev, Bentli, Levin fiúnevet.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!