
Fotó: Facebook
Valósággal megrohamozták a romániai állategészségügyi patikákat egy koronavírus elleni „csodagyógyszerről” szóló álhír áldozatai: sok helyen elfogyott az ivermectin nevű hatóanyagot tartalmazó, állatok parazitafertőzéseit kezelő készítmény, miután a közösségi oldalakon elterjedt, hogy hatékony a Covid-19 ellen. Immár az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságnak is figyelmeztetést kellett kiadnia, miszerint a gyógyszer súlyos hatással lehet az emberi szervezetre.
2021. január 27., 14:072021. január 27., 14:07
2021. január 27., 14:112021. január 27., 14:11
Hirtelen kifogyott az ivermectin-készlet sok állatgyógyszertárból, miután a közösségi médiában elterjedt a hír, hogy a kutyák és macskák számára felírható orvosság megöli a Covid-19 vírust.
A történtek láttán egyre több állatorvos intette óvatosságra a lakosságot: arra figyelmeztettek, hogy tudományosan nincs bizonyítva a gyógyszer hatékonysága, ráadásul veszélyes lehet az emberre.
Aurelian Ștefan állatorvos a Digi24-nek elmondta, hogy több telefonhívást is kapott a gyógyszerrel kapcsolatban. Kifejtette, az orvosságot a paraziták által okozott problémákra alkalmazzák, de semmiképpen sem javasolják, hogy valaki egy esetleges Covid-fertőzést kezeljen vele. Arra a kérdésre, hogy kiadna-e egy ilyen gyógyszert, ha valaki kérné, Ștefan határozott nemmel válaszolt. „Kizárt! Az állatorvosok semmilyen esetben sem írnak fel ilyet, azt hiszem, ez egy hisztéria, amely megmutatja, milyen védtelenek vagyunk az álhírekkel szemben. Nem hiszem, hogy kollégáim engedni fognak az emberek nyomásának” – jelentette ki a szakember.
Időközben a közösségi médiában is számos állatorvos cáfolta azt az információt, hogy az ivermectinnek csodálatos hatásai lennének a Covid-19 kezelésében. A fővárosban dolgozó Ovidiu Roşu egyike azoknak az orvosoknak, akik gyorsan reagáltak a hamis információkra a Facebookon. Emlékeztetett, hogy az ivermectin valójában parazitaellenes szer, amelyet szigorúan állatok esetében használnak. Ovidiu Roşu felhívta a figyelmet arra is, hogy az állatorvos nem nem írhat fel gyógyszereket embereknek, nem kezelheti őket.
A kolozsvári szakember hangsúlyozta, hogy az ivermectin a belső és külső paraziták, például a kullancsok, a tetvek és a rüh leküzdésében hatékony. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az emberi test számára a Covid-19 fertőzés elkerülésének egyetlen módja az oltás marad.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az álhír okozta tömeghisztéria láttán szerdán az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) is közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozzák, hogy
Ugyanakkor hozzáteszik, hogy zajlanak olyan kutatások az Európai Unióban, amelyek az ivermectin emberi szervezetre gyakorolt hatásait vizsgálják, ám ezek még folyamatban vannak, és csak a majdani eredmények ismeretében derül ki, hogy lehet-e engedélyeztetni a hatóanyag emberi használatát. Jelenleg azonban ez tilos.
Az ANSVSA az ügy kapcsán figyelmeztetett, hogy állatorvosok nem írhatnak fel gyógyszereket embereknek, az állatok kezelésére engedélyezett orvosságok pedig nem alkalmasak emberi használatra. Az ivermectint csak állatorvos által felírt recept alapján lehet kiadni, miután egy szakember úgy ítélte meg, hogy az általa megvizsgált állatnak erre van szüksége.
Egyébként nem csupán Romániában, hanem a világ számos pontján problémát okoz az álhír terjedése: megbízhatatlan forrásokból terjedő videókban beszélnek a gyógyszer csodatévő erejéről. Jelenleg dél-amerikai országokban okoz hatalmas problémát, ahol az emberek a feketepiacról próbálják beszerezni a csodaszernek vélt gyógyszert.
Eközben több fejlett ország egészségügyi szerve is hivatalos álláspontot fogalmazott meg a gyógyszerrel kapcsolatban, mint például az Egyesült Államokban az Országos Egészségügyi Intézet vagy éppen Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (az anyaországban decemberben okozott problémát az álhír), amelyek kiemelten felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi ismeretek alapján senkinek nem javasolják az eredeti javallattól eltérő alkalmazást. Az ivermectin Covid-19 elleni hatékonyságát jelenleg is több, párhuzamosan folyó kutatás keretein belül próbálják bizonyítani vagy éppen cáfolni.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!