
Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 18., 09:592009. szeptember 18., 09:59
Maroshévíztől néhány kilométerre, az általa már korábban létrehozott és működtetett sípálya tetején korszerű istállót épített és lovasiskolát nyitott Nicolae Baciu expolgármester. A negyvenes éveit taposó férfi büszkén be is vallja: amikor lovak után nézett, néhány szakembert fizetett meg, hogy az országot keresztül-kasul barangolva, szerezzék be a legjobb lovakat.
Aztán amikor egy-egy szép ló hírét hozták, képes volt több száz kilométert is megtenni, csakhogy ő is láthassa. „Gyerekkorom óta lovak között nőttem fel – mutat Baciu a sípálya tetejéből elénk táruló közeli szülőfalujára, Galócásra. – Tudom, egy lónak milyennek kell lennie: olyannak, mint a mesebeli paripának”. Ezért nem elég az állatnak enni-inni adni, azt szeretni kell, akár egy családtagot, vallja.
Amikor a sípályán, a hozzá tartozó ízléses épületeken, az istállón, a félkész állapotban lévő menedékházon és vendéglőn, a pihenésre és téli-nyári barnulásra alkalmas gombaszerű napozón vezet végig, Nicolae Baciu saját kis Svájcáról vagy Ausztriájáról beszél. Amíg be nem áll a síszezon többnyire testvéreivel, olykor meg feleségével és kamaszkorú fiával tölti el a napjait a pálya tetejében felhúzott istálló mellett. Amikor meg a családtagok visszatérnek az élet forgatagába, akkor sem érzi magányosnak magát. Egy kutya, valamint tizenhét mén, kanca és póniló veszi körül.
„Mindig a magam kis erdei, tiszta világára vágytam. Amikor polgármester voltam, a téli délutánjaimat, estéimet a pályán töltöttem. Ha kellett, a felvonónál segédkeztem, ha kellett, traktorba ültem, és a pályát egyengettem. Itt teljesen el tudtam feledni a politikai vitákat, a közpénzekért vívott harcot, meg mindent, ami miatt alig vártam, hogy lépjek ki abból az életből. Oda jutottam, hogy polgármesterségem utolsó időszakában számoltam a napokat. Alig vártam, hogy kiszabaduljak saját kis Svájcomba vagy Ausztriámba” – mondja. Hogy meggyőzőbb legyen, a négylábú barátaira mutat, és csak halkan jegyzi meg: itt nincs ellenségek, irigyek vagy haszonlesők között.
Az expolgármester gyógyszerész felesége eleinte sokat bosszankodott férje egész embert követelő hobbija miatt. „Aztán egy szép napon felült az egyikre, és azóta mintha teljesen kicserélték volna, annyira megszerette őket” – nyugtázza büszkén. A lovaknak él a család többi tagja is. Az állatok gondozását a vakációban Baciu és 18 éves fia, Cristian vállalta fel. Amikor a fiatalember nem ér rá, segítségként rögtön ott terem a férfi két ikertestvére. „Hiába kínáltam ételt, italt, szállást és jó fizetést, ha munkáról van szó, nem találni odaadó embert a környéken” – panaszolja.
Az állatbarát expolgármester szerint ugyanis egy lóval állandóan foglalkozni kell. Tisztításán és napi két edzésén kívül folyton beszélni kell hozzá, dédelgetni, akár egy gyereket. „Nem könnyű dolog egy lovat beidomítani. Nagyon sok türelem és érzék kell hozzá. A lovat érezni kell. Mert, ha képes vagy erre, rendkívül hálás lesz érte. El sem tudom mondani, ezek az állatok mennyire örülnek, amikor látják, hogy én is örülök valaminek, és mennyire érzik, ha valamiért szomorkodom.
Ilyenkor azt sem tudják, miként kedveskedjenek, hogyan vidítsanak fel” – meséli. A lovak egyébként már nemcsak gazdájukat, hanem a Baciu által beindított lovasiskola tanoncait is képesek néhány perc alatt „felmérni”. Ha a tanulni vágyó újonc még életében nem ült nyeregben, a négylábúak megkönnyítik a dolgát. Az addig sosem látott vendég „Hó!” vagy „Gyerünk!” parancsaira azonnal reagálnak. Mint ahogy alkalmazkodnak azokhoz a haladókhoz vagy profikhoz is, akik nem tanulni szeretnének, hanem a környékbeli hegyekbe fellovagolni.
A néhány hónapja beindított iskolát a nyáron többnyire környékbeli fiatalok keresték fel. Érdekes módon, a látogatók közül inkább a lányok kívánkoztak lóra ülni. „Meg is értem, hisz egy lány a lovon szebb, mint a divatbemutatói kifutón” – vallja az oktatói munkát is felvállaló Nicolae Baciu. Aki meg fél lóra pattanni, de mégis barátkozna a négylábúval, annak a gondosan letakart szánt ajánlja. Elvégre a Görgényi-havasokban két hónap múlva már lehull az első hó, és nem sokra rá beindul a síszezon.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.