
Fotó: A szerző felvétele
2010. február 22., 10:222010. február 22., 10:22
Az ötödik alkalommal megszervezett bálványosfürdői Nemzetközi Disznótoros Fesztiválra három országból (Románia, Magyarország és Szlovákia) 18 – tizenegy külföldi és hét romániai – csapat nevezett be.
Szombaton már a reggeli órákban sokan érkeztek a fesztivál színhelyére. Mire a tíz sertésszállító kisteherautó begördült, már ott álltak az asztalokon a disznóvágás kellékei: kések, kolbásztöltők. A disznók leszúrása előtt a népviseletbe öltözött csapatok muzsikaszó kíséretében vonultak fel. A fogás, a kötözés és a végzetes döfés tekintetében is látszott: ahány ház, annyi szokás.
Közben a résztvevők fogyasztottak jócskán lélekmelegítőt, a magyarországi Gádoros körmöspálinkája különlegességnek számított: jóféle szilvanedű disznókörmökben felszolgálva. Aztán lángra lobbant a szalma, és duruzsolni kezdtek a gázpalackokra kötött különleges lángrózsák. Az Árpád fiai csapat tagjai (civilben Vállalkozók Társulása–dél-alföldi régió) szénnel hevített, kézi fútató-perzselővel szabadították meg a disznót a sörtéitől.
A viccelődéssel egybekötött italozás is hozzátartozik a műsorszámhoz, hiszen ily módon nemcsak a hústermékeiket, hanem a különböző vidékek-országok italféleségeit, süteményeit is megismertetik egymással a csapatok. Az asztaldíszítéssel sem fukarkodtak a versenyzők: a botoşani-i Faluturizmus Szövetség tagjai sörperecekkel, szépen fonott kerek kalácsokkal díszített asztalán a péktermékeken kívül ott díszelegtek a savanyúságok, a gyönyörű festésű népi motívumokkal díszített cserépedények, Árpád fiai pedig a magyar nemzeti színeket felvonultató szalaggal átkötött kenyéren kívül húsból formázott malackákkal, eredeti magyar csípőssel, különböző füstölt hústermékekkel díszítették standjukat.
A pálinkáspohár-tálcájuk is figyelemre méltó volt: a fából készült alkalmatosság fölött egy szegekkel kivert félelmetes buzogány őrizte Bacchus-nedüjét. A böllérvetélkedő főszervezője Daragus Attila turisztikai vállalkozó, az Országos Faluturizmus Szövetség Kovászna megyei elnöke és országos alelnöke, aki a Krónika érdeklődésére elmondta: a fesztivál Székelyföld hírnevét öregbítő gasztronómiai rendezvény, ami egyben a barátság jelképének is tekinthető, hiszen a visszatérő „veterán” csapatok és az újonnan benevező böllérek között is szoros, határokon is átívelő barátság alakul ki a Bálványoson eltöltött három nap alatt. A főszervező egy háromszéki disznótoros fesztivál ötletét is fontolgatja, de ebben a Kovászna megyei önkormányzatok támogatására is számít.
A disznótoros fesztivált a torjai hagyományőrző egyesület fellépése tette még színesebbé. A rendezvényre egyébként a legnagyobb létszámban Krajováról és Gádorosról érkeztek böllérek. Az érdeklődés mértékét az is jelzi, hogy a fesztivál idejére lezárt útszakaszon hosszú gépkocsisor alakult ki, a későn érkezőknek három kilométert kellett megtenniük a rendezvény helyszínéig.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.