
A diákok korhű ruhákban táncoltak az épület előtti téren.
Fotó: Facebook/Óvári Csuhások Ferences Kolostora
Szelfiversennyel, reneszánsz villámcsődülettel, slam poetry vetélkedővel népszerűsítik a kincses városbeli óvári ferences kolostort a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai az Örökségünk Őrei mozgalom keretében.
2018. december 27., 18:502018. december 27., 18:50
A kincses városbeli óvári ferences kolostort „fogadta örökbe” a János Zsigmond Unitárius Kollégium tizennégy tagú diákcsapata az Örökség Őrei műemlékvédelmi vetélkedő keretében.
ő adományozta a kolozsvári dézsma negyedét az épület karbantartására. „Úgy gondoltuk, hogy kötelességünk örökbe fogadni, megvédeni, és népszerűsíteni a kolostort. Szelfiversenyt hirdettünk, december elején reneszánsz villámcsődületet szerveztünk: a diákok korhű ruhákban táncoltak az épület előtti téren. Slam poetry vetélkedőt is tartottunk, ahol a résztvevők műveit szakmai zsűri értékelte” – mondta el a Krónika megkeresésére Vorzsák Milán angoltanár, az Óvári csuhások ferences kolostora (OCSFK) nevű csapat vezetője. Hozzátette, mivel a ferencesek mottója, hogy add el mindenedet és a pénzt oszd szét a szegények között,
„A kolostor múltjáról és jelenéről Jonica Xénia, az erdélyi ferences rend fő levéltárosa mesélt a kilencedik osztályos diákoknak, Guttman Szabolcs főépítész pedig körbevezetett minket az épületben és megmutatta az első emeleten elhelyezkedő királyi lakosztályt, ahol a János Zsigmonddal állapotos Jagelló Izabella lakott kilenc hónapig, valamint Mátyás király titkos gyűléstermét” – részletezte a pedagógus. Hozzátette, a lakosztályból három szoba maradt meg, melyek a közelmúltig irodaként működtek. Az egyik kisebb szoba szolgált a királyi vendégnek irodául, itt írhatta a leveleit. Később, amikor zeneiskola működött az épületben, ez a helyiség igazgatói irodaként működött. Az ezzel szomszédos nappali szoba pedig tanáriként szolgált. A harmadik helyiség a hálószoba volt, ahonnan egy kis rácsos ablak nyílt, ezen keresztül leszólhattak a konyhába, ha szükségük volt valamire. Ez az ablak ma is jól látszik. A lakrészből külön folyosó nyílt az uralkodó számára, amely egyenesen a templom karzatára vezetett.
Vorzsák Milán arról is beszámolt, a kiértékelést követően eldől, hogy tovább jutnak a vetélkedő következő szakaszába, amelynek keretében drámaelőadást kell írniuk és előadniuk a színházban. Ezt megelőzően január közepén kérdőíves pályázatot szeretnének hirdetni az elemisták számára.
„Megegyeztünk az iskola igazgatónőjével, hogyha véletlenül nem jutunk tovább, akkor is folytatjuk a tevékenységeket egész évben, mivel ez a mi történetünk, fontos, hogy minél többet megtudjunk a múltunkról” – fogalmazott a csapatvezető.
A középkorban a domonkos szerzetesrend tulajdonában volt, jelenleg pedig a ferences rendnek ad otthont. A ma álló kolostor a 15. század második felében épült, késő gótikus stílusban. A szerzetesi templom átalakításával párhuzamosan megkezdték a kolostor kiépítését is. Sorban készült el a sekrestye mellett a káptalan terem, az ebédlőterem és a konyha, amelyek mind egyedi emlékei az erdélyi gótikus építészetnek. A végső szakaszban épültek a templom déli oldalán sorakozó kápolnák, ahová az adományozók egy része temetkezett. 1500 körül bontották le a templom korai boltozatát, és a Farkas utcai templomban is megfigyelhető behúzott támpilléres új hálóboltozattal fedték be a hajót. Az utcai homlokzat nagy díszes második emeleti ablaka középkori falba van illesztve. Mivel a konyha felett található, ennek melegét kihasználva télen itt tartózkodhattak elsődlegesen a szerzetesek, azaz itt volt a melegedő (calefactorium). Az utolsó komolyabb beavatkozás 1902–1908 között történt – olvasható az OCSFK Facebook-oldalán.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.
szóljon hozzá!