
A lakástulajdonosi társulások beleegyezése is szükséges a macskáknak szánt menedékházak kihelyezéséhez
Fotó: Orbán Orsolya
Szabályozott keretek közé terelné a gazdátlan macskák ellátását Kolozsvár önkormányzata: a lakótársulások beleegyezésével kihelyezett menedékházakkal, kijelölt felelősökkel és szigorú higiéniai előírásokkal indul kísérleti program a város 80 helyszínén.
2026. április 27., 20:382026. április 27., 20:38
2026. április 27., 20:562026. április 27., 20:56
Speciális menedékházakat állítanak fel a kóbor macskák számára Kolozsváron. A kezdeményezést Emil Boc polgármester jelentette be Facebook-oldalán. Az elöljáró szerint az elképzelés nem előzmények nélküli, ugyanis állatvédők már korábban is létrehoztak hasonló megoldásokat a városban. Az önkormányzat azonban más európai városok mintájára egységes, szabályozott keretek közé terelné a kezdeményezést.
Mint mondta, a macskaházakat kizárólag a lakástulajdonosi társulások beleegyezésével lehet elhelyezni.
A menedékházak pontos helyszíneit az önkormányzat hagyja jóvá, a higiéniai és esztétikai előírások szigorú betartásával.
A lakástulajdonosi társulások döntenek arról, hogy elfogadják-e a menedékházak telepítését, és civil szervezetekkel együttműködve felelős személyeket jelölnek ki a macskák etetésére és a környezet tisztán tartására. A teljes program koordinációját az önkormányzat látja el, amely a szabályok betartását is ellenőrzi – írja a G4 Media.
A városvezetés 2026-ra egy kísérleti projekt elindítását tervezi: első körben 80 menedékházat helyeznének ki Kolozsvár különböző negyedeiben. A program sikeressége esetén a kezdeményezést később kiterjesztenék.

A romániai lakosok több mint fele (57,1 százaléka) tart háziállatot – derült ki egy friss felmérésből. Hogy ilyen sokan tartanak kutyát, macskát, hörcsögöt, azt jelzi: az állatokkal való érzelmi kapcsolat fontos részévé vált az emberek mindennapjainak.
Nem mindennapi látvány fogadta azt, aki szombaton Nagyszeben történelmi belvárosában járt, ugyanis egy helikopter körözött a város felett, miközben zenészek adtak elő műveket a földön. Az akció a filharmónia épületének korszerűsítéséhez kapcsolódott.
A hollandiai Assen bírósága 3 év és 11 hónap börtönbüntetésre ítélte a holland Drents Múzeumból tavaly januárban ellopott dák aranykincsek tolvajait – tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál pénteken.
Aradon mintegy 150 tömegközlekedési eszközön egy kattintással elérhető a megyei könyvtár digitális változata, így több ezer olvasmány közül válogathat az utazóközönség.
Rendőrségi ellenőrzés során vaddisznóhúst találtak abban az autóban, amelyben Nicolae Deme, az Arad Megyei Vadász- és Sporthorgász Egyesület (AJVPS) igazgatója is utazott – erősítette meg az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság.
Vádat emelt Bukarest első kerületének ügyészsége egy férfi ellen, aki a fővárosi főpolgármester kabinetfőnökének adva ki magát fiktív WhatsApp-fiókokról Nicușor Dan nevében próbált ingyenjegyeket szerezni különféle eseményekre.
Adrian Ahrițculesei hegymászó hétfőn elindult Alaszkába, ahol az észak-amerikai kontinens legmagasabb csúcsát a 6194 méteres McKinley-hegyet (Denali) tervezi megmászni az úgynevezett Hét hegycsúcs kihívás keretében.
Ritkán hallani olyan kezdeményezésekről, amelyek egyszerűségük ellenére képesek változást hozni egy közösség életében. Borsaújfaluban egy ilyen példa hívta fel magára a figyelmet: a polgármester saját medencéjét bocsátotta a gyerekek rendelkezésére.
Május végén elárasztják az erdélyi piacokat a különböző cseresznyefajták, az igazi nyár közeledtét jelzik a fényes, bordó, piros vagy sárgás szemek.
Hatvan évvel első, mesekönyvben való megjelenése után kiállítással ünnepli Csipikét, Fodor Sándor legendás mesefiguráját a kolozsvári Quadro Galéria. A tárlat Rusz Lívia ikonikus, eredeti illusztrációit állítja középpontba.
Húszezer lejre bírságolták azt a bolgár turistát, akit szerdán megharapott egy medve a Transzfogarasi úton.
szóljon hozzá!