
2010. április 14., 08:512010. április 14., 08:51
A Föld legmagasabb hegyét a térségben élő buddhista serpák szentnek tartják, ezért a lámák figyelmeztetése miatt Edmund Hillary hegymászó hamvai továbbra is egy monostorban maradnak a Csomolungma közelében – jelentette honlapján a BBC.
Hillary volt az, aki 1953. május 29-én először jutott fel a 8848 méteres hegycsúcsra nepáli serpájával, Tendzing Norgajjal. 2008-ban bekövetkezett halála után hamvai nagy részét az aucklandi kikötőbe szórták, a többit átadták a serpa közösségnek.
A Csomolungmára tizenkilencszer felkapaszkodó és ezzel rekordot felállító Apa serpa vállalta, hogy hamarosan induló 20. expedíciója keretében felviszi és szétszórja a hamvakat a „világ tetején”, így tisztelegve az új-zélandi hegymászó előtt.
Az expedíció szervezői azonban most bejelentették, hogy elállnak a tervtől, miután a buddhista lámákat is magában foglaló serpabizottság helytelenítette azt. „Az öreg lámák szerint baljóslatú lenne szent helyre vinni a hamvakat. Elhangzottak olyan aggodalmak is, hogy Hillary hamvainak szétszórása precedenst teremtene, mások is azt akarnák, hogy ott szórják szét hamvaikat” – mondta Dava Steven serpa.
Szóba került, hogy parkot létesítenek a hegymászó emlékére, és a hamvakat ott szórják szét. Az 50 éves Apa úgy nyilatkozott, hogy többször is találkozott Hillaryval, és imádkozni fog érte a Csomolungma csúcsán. „Nélküle nem volnának sem klinikáink, sem iskoláink” – hangsúlyozta. A világhírű hegymászó szoros kapcsolatba került a környékbeli serpa közösséggel. A hegy lábánál élő embereket jótékonysági alapítvány létrehozásával segítette.
Erőss Zsolt hegymászó, aki a Magas-Tátrában sérült meg januárban, a múlt héten kapta meg végleges lábprotézisét. A Hópárduc új lába műanyagból és acélrugós lábfejből áll, és Erőss azt tervezi, ezzel mássza meg a Himaláját. Az új lábat, a háromkilós laminált végtagot külön neki fejlesztették ki, a lábfej Amerikából származik. „A hegymászással még várnom kell egy keveset, de már megvan a következő cél: a Himalája” – nyilatkozta Erőss Zsolt, aki azt tervezi, hogy a 2010-es őszi szezonban újabb nyolc ezressel gazdagítja a magyar hegymászást.
Három rekord is megdőlhet az idei hegymászószezonban a Mount Everesten, a világ legmagasabb hegycsúcsán, amelyet egy 70 éves nő, egy 13 éves fiú és egy sokat látott serpa is különleges célból akar meghódítani. A japán Funahasi Eiko 70 évesen készül a 8848 méteres hegycsúcs megmászására. A nő 2006-ban már nekivágott a csúcsnak, akkor azonban kudarcot vallott. Ha most sikerrel jár, ő lehet a legidősebb nő, aki feljutott a Csomolungma tetejére. Rekordra készül a nepáli Appa serpa, aki huszadik alkalommal akar felkapaszkodni a világ tetejére. Sikeres kísérlet esetén elmondhatná magáról, hogy nála többször még senki sem járt a hegycsúcs tetején. Minden idők legfiatalabb csúcshódítója lehet a kaliforniai Jordan Romero. A fiú mindössze 13 éves, de fiatal kora ellenére már rutinos hegymászónak számít.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.