
Fontos a munkahelyi jóllét a biztonságos körülmények között végzendő munka és a munkaegészség szempontjából is
Fotó: Pixabay
A munkahelyi stressz hosszú távú negatív hatásaira hívja fel a figyelmet idén is az Európai Munkabiztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség. A kampány keretében Kovászna megyében is tájékoztató megbeszéléseket tartanak vállalkozók és cégvezetők számára, ahol kitérnek a pozitív munkakörnyezet kialakításának fontosságára az otthonról végzett munka esetében is.
2022. április 23., 14:332022. április 23., 14:33
Idén kiemelten figyelnek a munkahelyi stressz okozta megbetegedések megelőzésére – tájékoztat a Kovászna megyei munkafelügyelőség. Az Európai Munkabiztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség már évek óta felhívja a figyelmet a munkahelyi stressz negatív hatásaira, a kampány legfontosabb üzenete, tudatosítani a jelenséget, és foglalkozni a problémával, hiszen a pszichoszociális kockázatokat ugyanúgy kell értékelni, mint a fizikai rizikókat – mondta el lapunknak Ördög Lajos Kovászna megyei főfelügyelő.
A munkáltatónak és a munkavállalónak egyformán tudatosítania kell,
A közleményben rámutatnak, az elmúlt években megnövekedett azok száma, akik a munkahelyükön nem balesetben hunytak el, hanem feltételezhetően az elhalálozások egy részét a munkahelyi stresszes környezet kiváltotta valamilyen betegség okozta.
A munkafelügyelőség adatai szerint 2018-ban országos szinten ezer, munkahelyen vagy munka közben történt elhalálozást vizsgáltak, ezek közül 336 esetben valamilyen betegség állt a háttérben, 2019-ben az 1011 elhalálozás közül 374-et okozott valamilyen betegség, 2020-ban a 890, munkahelyen történt elhalálozásból 342 esetben volt valamilyen patológiás elváltozás az ok, 2021-ben pedig 972 esetben vizsgálódtak, és azt tapasztalták, hogy 393 elhalálozást okozott valamilyen megbetegedés.
A szakemberek szerint a stresszes munkahelyi környezet nemcsak az alkalmazottak egészségére van negatív hatással, hanem kihat a vállalatok, szervezetek működésére, és befolyásolja a gazdaság teljesítményét is. Más megközelítésből a rossz munkahelyi légkör negatívan hat az alkalmazott lelki, testi egészségére, de a társadalmi kapcsolataira, helyzetére is.
Az európai ügynökség az évek során több felmérést is végzett ebben a témában, melyek több tízezer európai munkavállalóra terjedtek ki, és a megkérdezettek több mint fele gyakori munkahelyi stresszről számolt be. Összegyűjtötték a munkahelyi stressz leggyakoribb okait is, ezek közül a legtöbb alkalmazott általában a nagy munkaterhelésre panaszkodott.
A bizonytalanság szintén jelentős stresszfaktor, ha ellentmondásosak az elvárások, nem közlik egyértelműen, mi a munkavállaló szerepe és feladata. A munkavállalók stresszként élik meg azt is, ha nem képezik ki időben őket a feladatokra, vagy a képzés hiányos,
Ezenkívül gondot jelent, ha a cég vezetősége hiányosan kommunikál, ha az alkalmazott nem érzi a támogatást a felettesei, a munkatársai részéről, valamint a legsúlyosabb stresszfaktorként a legtöbben a munkahelyi zaklatást és az erőszakot jelölték meg.
Ördög Lajos hangsúlyozta, a stresszes munkahelyi környezet kialakulásának megelőzésében, a fennálló helyzet kezelésében segít, ha nem mulasztják el az időszakos, kötelező munkaorvosi vizsgálatokat. A munkahelyi stressz hosszú távú negatív következményeinek tudatosítása érdekében a Kovászna megyei munkafelügyelőség a következő időszakban tájékoztató megbeszélésekre hívja a vállalkozókat, a cégvezetőket, a munkavédelmi felelősöket, valamint a munkaorvosokat – tette hozzá a főfelügyelő.
Otthoni munkavégzés esetén is fontos kialakítani a stresszmentes munkakörnyezetet
Fotó: Gábos Albin
Ördög Lajos elmondta, kötelező módon kivizsgálnak minden munkahelyen történt elhalálozást, jelenleg egy olyan esettel foglalkoznak, amikor az alkalmazott a munkahelyen lett öngyilkos, felakasztotta magát. Hozzátette, a munkahelyen történt elhalálozásnak számtalan oka lehet, az is előfordul, hogy nem sikerül beazonosítani vagy besorolni.
A főfelügyelő példaként említette, hogy egy kamionsofőrt holtan találtak a jármű kabinjában, és a kórboncnok nem tudta kideríteni a halál okát.
A főfelügyelő arra is kitért, vannak a munkahelyi stresszre vonatkozó panaszok, bejelentések a munkavállalók részéről is, leggyakrabban azért emelnek panaszt, mert a munkáltató nem adja ki a szabadnapokat, vagy az alkalmazottak túllépik a megengedett túlórákat.
Ilyenkor a hatóságok felszólítják a munkaadót, hogy orvosolja a problémát, és ha a következő ellenőrzéskor is hiányosságokat tapasztalnak, kénytelenek kiróni a bírságot. Ördög Lajos elmondta, az utóbbi idők kihívása a biztonságos otthoni munkavégzés.
A visszajelzések szerint van igény a távmunkára, sokan szeretnének otthonról dolgozni, ám még nincsenek tapasztalatok arról, hogy milyen veszélyeket rejt, és melyek a hátulütői a távmunkának,
A szakember rámutatott, figyelni kell a pozitív munkakörnyezet megteremtésére, ugyanakkor elengedhetetlen megkeresni a módját az otthoni munkavégzéskor jelentkező stressz megelőzésének is.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
1 hozzászólás