
2010. február 18., 09:152010. február 18., 09:15
A sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely diákszínjátszó tagjai egyhetes thaiföldi turnén mutatkoztak be, hét helyszínen tizennégy alkalommal vitték színre a „Részletek a bolyongás meséiből” című előadásukat.
A produkciót Fazakas Misi társulatvezető ötletére improvizálták, három éve játsszák, eddig közel háromszáz alkalommal mutatták be, több hazai és nemzetközi díjat begyűjtve. Az Osonó játéka és szemléletmódja a tavaly Bécsben megrendezett ifjúsági világfesztiválon tetszett meg a bangkoki Moradokmai Színházi Központ és Iskola vezetőjének. Chang Chandruang Kelet-Európa képviselőjeként hívta meg a csapatot a nemzetközi fesztiválra.
A színházi seregszemlén 14 ország képviselői vettek részt, az erdő közepén felépített monk templomban zajló előadásokat harminc thai iskolából több mint négyszáz diák nézte végig. A fesztivál a társulatvezetők, szervezők és kritikusok kiértékelőjével zárult, ahol Chan Chandrugan fesztiváligazgató kijelentette, nem tévedett, amikor meghívta az Osonót, hiszen a sepsiszentgyörgyi csoport a leghatásosabb előadást mutatta be. Jill Navarret Indiában élő amerikai rendező szerint a sepsiszentgyörgyi előadás Tarkovszkij filmjeire emlékeztet, jól koreografált, kifejező testbeszéddel, a produkcióból rendkívüli bölcsesség sugárzik.
A sepsiszentgyörgyi fiatalokra nagy hatással volt a thai ifjak alázata és felelősségérzete. Müller Henrietta, a Mikes Kelemen Főgimnázim tizenegyedikes tanulója elmondta, különleges élmény megtapasztalni a teljesen más kultúrát, azt, hogy a thaiföldiek már szinte idegesítően nyugodtak és szeretetből alázatosak. Kocsis István, a Plugor Sándor Gimnázium diákja kiemelte, életében először érezte a nyomasztó felelősséget, hogy ők mutattak meg és képviseltek egy másfajta színházat, látásmódot.
A diákok az oktatás, a tanár-diák viszony szokatlan megközelítését tapasztalhatták meg Thaiföldön. Bartha Lóránd rendezőasszisztens elmondta, nem véletlen, hogy a világ jó nevű iskoláiban diák és tanár számára kötelező a bentlakás. A vendéglátó thai iskolában egy év alatt mindössze négy hétre engedik haza diákokat, máskor még temetésre sem mehetnek haza. Közösségben megtanulják, hogy kivételesen figyelnek egymásra, elfogadják a szigorú szabályokat.
Az Osonó Bangkok központjában, a Thai Kulturális Központban fővárosi művészek előtt tartotta meg záróelőadását, ezzel a produkcióval avatták fel a nemrég befejezett épület kilencedik emeletét. Fazakas Misi színész-rendező, az Osonó vezetője szerdai sajtótájékoztatón elmondta, Thaiföldön régen nagy hagyománya volt a színjátszásnak, ám ma már csak néhány társulat működik az egész országban, mert a mozi vette át az uralmat. Vendéglátóik ezen próbálnak változtatni, ezért szervezték meg a fesztivált, és az Osonó egyhetes turnéját is. A sepsiszentgyörgyi színházműhely sikerét bizonyítja, hogy Thaiföldön három meghívást kaptak: Indiába, Ugandába és Manchesterbe.
Fazakas Misi szerint a manchesteri tűnik megvalósíthatónak, a tervek szerint a csapat nyáron egy tíz helyszínes európai turnéra indul, amelynek végállomása Anglia. Fazakas kifejtette, a társulat túlnőtte a diákszínjátszás kereteit, ezért terveik szerint pályáznak, hogy egy elhagyott kazánházban ifjúsági központot hozzanak létre, ahol a fiatal színjátszók az érettségi után is szervezett keretek között együtt dolgozhatnak tovább. Az egyetlen romániai magyar nyelvű középiskolai drámatagozat, a Plugor Sándor Művészeti Gimnázium Drámatanszéke működését is tágítanák, idéntől már egész Erdélyből, a szórványvidékekről is várják a diákokat.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.