
2009. november 05., 15:562009. november 05., 15:56
Két erdélyi helyszínen is megtekinthető a hétvégén a magyar zenei élet egyik büszkesége, az immár több mint 20 éve működő, kecskeméti kötődésű Csík Zenekar. A magyar autentikus népzenét tolmácsoló, népszerű táncházi bandából mára a jobb híján világzeneként titulált műfajegyveleggel is kacérkodó, rendkívül népszerű együttes pénteken este 19 órától Kézdivásárhelyen, a Vigadó Művelődési Ház színháztermében koncertezik – legfrissebb információink szerint teltház előtt –, majd szombaton 20 órától a kolozsvári Spritz kávézóban lépnek fel.
Csík János prímás zenekarának első formációja 1988-ban alakult meg, mégis jelenlegi összeállításukban jutottak el pályájuk csúcsára. Az együttes Kecskeméten kezdte tevékenységét. A Csík Zenekar számára rendkívüli elismerés volt, hogy 2000-ben az olimpiai játékokat kísérő kulturális programhoz őket választották ki, hogy képviseljék Magyarország népi kultúráját Sydneyben.
Bár az együttes összetétele az idők folyamán sokszor változott, többen már a kezdeti években az együttes tagjai, vagy előadásaik, lemezeik állandó közreműködői voltak. Az alapító tagok közül Majorosi Marianna – aki a Magyar Állami Népi Együttes egyik vezető táncosa volt – mostanra Magyarország egyik legjobb népdalénekesének számít, önálló lemeze is megjelent. A brácsás Kunos Tamás is szinte végig az együttes tagja volt.
Szabó Attila, a másik prímás 1995 óta játszik már az együttesben, miközben sokáig párhuzamosan az egri Gajdos zenekarban is játszott. 2000 után több fiatal került az együttesbe, így a tangóharmonikás és cimbalmos Barcza Zsolt, Makó Péter fúvós és Bartók József nagybőgős.
2002-ben Csík János súlyos autóbalesetet szenvedett, a bal karja több helyen eltört. Mivel a sérült kar nem jól forrt össze, sokáig kérdéses volt, hogy vehet-e még kezébe vonót valaha. Az egész népzenész társadalom megmozdult, segélykoncertet szerveztek a prímás és családja megsegítésére. A zenekar ebben a nehéz időszakban sem szűnt meg létezni, a másik prímás, Szabó Attila vezetésével játszottak.
Csík János kezdett felépülni, s fokozatosan visszanyerte képességét a hegedű megtartására és a vonó kezelésére. Ekkor kezdődött a zenekar életének talán legtermékenyebb és legsikeresebb időszaka: már nem csak a korábbi szintre sikerült visszakapaszkodni, hanem egyre újabb zenei ötletekkel álltak elő, egyre gyakrabban építettek be repertoárjukba világzenei elemeket.
Készítettek dzsesszes hangulatokkal vegyített felvételeket is, de feldolgoztak többek között Kispál és a Borz számokat is, melyeket a Senki nem ért semmi című, a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének Fonogram-díját is kiérdemlő lemezen lehet hallani. Kísérletezésük átütő sikerrel járt: az album aranylemez lett, akárcsak a tavaly megjelent, címét egy kalotaszegi népdaltól kölcsönző Ez a vonat, ha elindult, hadd menjen…című lemez, amelyen egy Quimby-feldolgozás is helyet kapott.
A Csík Zenekart idén a népzene megújításában szerzett érdemeiért Magyar Örökség-díjjal is kitüntették. Fergeteges hangulatú koncertjeiken gyakran olyan ismert zenészek is fellépnek az együttessel, mint Dresch Mihály szaxofon-művész, Ferenczi György szájharmonika-virtuóz, Lovasi András (Kispál és a Borz) vagy Kiss Tibor (Quimby).
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.