Hirdetés

Karantén utáni belvárosi séta Nagyváradon

Ismét miénk itt a tér. A Szent Lászó téren ismét megjelentek az emberek •  Fotó: Balogh Levente

Ismét miénk itt a tér. A Szent Lászó téren ismét megjelentek az emberek

Fotó: Balogh Levente

Két hónapnyi kijárási korlátozás után a nyakunkba vettük Nagyvárad központját, hogy megnézzük, milyen volt Szent László városában a karantén utáni „szabadság” első napja.

Bálint Eszter

Balogh Levente

2020. május 15., 19:182020. május 15., 19:18

A szabad kijárást kihasználva kétszer is kilátogattunk pénteken Nagyvárad belvárosába, és két napszakban két eltérő utcaképpel szembesültünk. A déli órákban viszonylag kevés ember járt az utcákon, legtöbbjükön pedig látszott, hogy munkaügyben rohannak éppen valahová. Néhány bolt előtt letolt maszkos eladók cigiztek, és láttunk pár kerekes bevásárlótáskás idős embert.

A gépkocsiforgalom viszont annál nagyobb volt, a Szent László tér környéke például úgy be volt állva, mint egy olyan hétköznapon, mikor már ebben az órában az óvodásokért, kisiskolásokért igyekvő szülőkkel, nagyszülőkkel vannak tele a váradi utcák. Meg is jegyezte a taxis, hogy egy nap alatt visszaállt minden a régibe.

Hirdetés
Nagyvárad főterén is csak elvitelre vásárolható egyelőre kávé •  Fotó: Balogh Levente Galéria

Nagyvárad főterén is csak elvitelre vásárolható egyelőre kávé

Fotó: Balogh Levente

A téren amúgy idősebb emberek sütkéreztek néhány padon, de a központi rész, ami átlagban gyermekricsajtól szokott ilyen szép időben hangos lenni, teljesen üres volt.

Az emberek többsége amúgy nem viselt maszkot, de szép számban akadtak olyanok is, akik letolva, mások szabályszerűen hordták az arcvédőt kültéren is.

Délutánra aztán megváltozott az utcakép.

Mintha az elmúlt két hónapban semmi különös nem történt volna, mintha egyszerű, átlagos május közepi péntek délután lenne: a Rulikowski Városi Köztemetőtől a központi Szent Lászó tér felé vezető Rulikowski (Egyetem) utcában a péntek délután megszokott kocsisor kígyózott.

A Zöldfa utca a teraszok nélkül •  Fotó: Balogh Levente Galéria

A Zöldfa utca a teraszok nélkül

Fotó: Balogh Levente

Két hónapnyi „szobafogság” után – amelyet csupán hetente egyszer, csütörtökön esténként törtünk meg a közeli, gyalogszerrel is befutható bevásárlóközpontban megejtett nagybevásárlásokkal – gyalog indultunk el a belváros irányába, hogy feltérképezzük, hogyan telik Szent László városában a kijárási korlátozás utáni első „szabadnap”.

Nos, nyoma sem volt kihalt utcáknak: gyalogosok siettek ide-oda, útközben pedig folyamatosan csilingeltek a járdára fölfestett kerékpársávban előző bringások.

A Fő utca szokatlan látványt nyújt a megszokott teraszok sora nélkül •  Fotó: Balogh Levente Galéria

A Fő utca szokatlan látványt nyújt a megszokott teraszok sora nélkül

Fotó: Balogh Levente

Az első rendhagyó elem az állami egyetem kampusza volt, amelyben ilyenkor rendszerint diákok sokasága zsibong. Most azonban lakatra zárt kapuk és csendes, kihalt gyalogutak, padok hirdetik: még nem tért vissza teljesen a normalitás.

A város főtere, a Szent László (Egyesülés) tér felé haladva azonban egyre sűrűbb volt a forgalom, a térre beérve viszont ismét csak látszott, hogy nem szokványos időket érünk. A tér keleti és nyugati oldalán a korábbi években ilyenkor már rendszerint a vendéglők, kávézók teraszai sorjáznak – most viszont csak az egyik kávézó előtt meredezett néhány csukott ernyő, és néhányan lézengtek italukra várva a jelenleg kizárólag elvitelre kávét főző műintézmény előtt.

A Fő utca Bémer tér felőli vége a szükségállapot utáni első napon •  Fotó: Balogh Levente Galéria

A Fő utca Bémer tér felőli vége a szükségállapot utáni első napon

Fotó: Balogh Levente

Azért sokan kihasználták a kora nyárias, napsütéses idővel kombinált, helyreállt szabadságot arra, hogy legalább sétáljanak egyet.

A Bémer térre vezető Szent László hídon áthaladva is a „békeidőkben” megszokott péntek délutáni zsúfoltsággal szembesültünk, a város egyik legfőbb korzóján, a Fő utcán pedig ugyancsak sétálók rajzottak – ugyanakkor döbbenetes látványt nyújt a tikkasztó májusi délutánon, hogy hiányzik a rendszerint a sétálóutca középtengelyén végigfutó teraszsor. A járókelők jobb híján azzal kárpótolták magukat, hogy a frissen felújított palotákban gyönyörködtek, illetve konstatálták, hogy az elmúlt hónapokban újabb régi épületeket állványoztak fel restaurálás céljával.

A Fő utcán végighaladva a Körös áruház előtt is rengetegen ültek az épület árnyékában a kihelyezett padokon.

A Holnaposok még „karanténban” maradtak a felújítás alatt álló Bémer téren •  Fotó: Balogh Levente Galéria

A Holnaposok még „karanténban” maradtak a felújítás alatt álló Bémer téren

Fotó: Balogh Levente

Útban visszafelé a Szent László tér irányába a Moskovits-palota mellett betértünk a Széchenyi (Traian) tér irányába, hogy az Ezredévi emléktéren (ma Szabadság tér) át a Garasos hídon keljünk át ismét a Körösön Újvárosba. Az Ezredévi emléktéren is békebeli látvány fogadott: a Szacsvay Imre, az 1848-49-es országgyűlés mártír jegyzője szobra környékén sorakozó padokon, a fák árnyékában tömegek ültek, beszélgettek, élvezték a tavaszi időjárást, vagy csak hallgatták a közeli filagóriába kihelyezett pianinón játszó járókelő játékát.

A Szent László térre a néhány éve sétálóutcává alakított Zöldfa utcán értünk vissza – rendszerint itt is nyüzsgő kávéházi élet zajlik a kihelyezett teraszokon. Most viszont itt sem volt egyetlen terasz sem- igaz, néhány, elvitelre ételt készítő vagy italt forgalmazó vendéglátóhely ajtaja mellé kihelyeztek egy-egy asztalt, elvileg a személyzet számára, gyakorlatilag azonban előfordulhat, hogy nem csak ők foglaltak ott helyet egy-egy csésze kávé társaságában.

Békebeli nyugalom az Ezredévi emléktéren •  Fotó: Balogh Levente Galéria

Békebeli nyugalom az Ezredévi emléktéren

Fotó: Balogh Levente

Összességében elmondható, hogy látszott: a váradiak alig várták, hogy kéthavi bezártság után végre szabadon, rendőri vegzálás nélkül kimehessenek az otthonukból.

És ugyanúgy várják, hogy az első lazítás után visszatérjen végre a megszokott normalitás.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés