
Fotó: MTI
2010. március 02., 08:472010. március 02., 08:47
– Két hónappal a baleset után hogy érzi magát?
– Február közepén levették a gipszet a bal lábamról, közben pedig megkaptam az első műlábamat, amit eleinte fájdalmas volt használni. Február végére szépen erősödött a bal lábam, és a csonkom is jobban viseli a műlábat. Már elég jól tudok járni, de a csonknak még idő kell a gyógyuláshoz. Fizikailag napról napra jobban vagyok, de mentálisan előfordulnak kisebb mélypontok. Amúgy minden rendben.
– Hogyan telnek a mindennapjai?
– Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet úgy működik, mint egy kollégium: hét közben fix programokkal, ilyenek az étkezések, kondiedzések, gyógytorna, járástanulás és -gyakorlás. De van időm olvasásra, filmezésre, és elkezdtem szerkeszteni az új fotóalbumomat is. Egyébként abban a helyzetben vagyok, hogy nem lehet más fontos dolgom, mint a saját felépülésemért dolgozni. Vissza akarok térni a régi életemhez, amilyen gyorsan csak lehet.
– Mennyivel lesz nehezebb a mászás?
– A hegymászást mindig a saját aktuális fizikai és mentális állapotunkhoz kellett igazítani. Ezután is így lesz, de még nem tudom, milyen szintre tudok „visszajönni”.
– Eddig a magyar hegymászásnak volt egy szó szerinti erős példaképe, akivel soha nem történt semmi baj, és ez hitet adott a sport szimpatizánsainak. Nem gondolja, hogy ez a baleset nemcsak az ön, hanem a magyar hegymászás életében is fordulópontot jelent?
– A hegymászásnak mindig elég konkrétak voltak a veszélyei, és az én esetem is azt bizonyítja, hogy a legjobbakkal is előfordulhatnak balesetek. Különben a hegymászás az elmúlt években tömegsporttá vált, éppen ezért akik gyakorolják, azokat nem befolyásolja különösebben egy baleset.
– Hogyan látják ezt az expedíciószervezők, támogatók?
– Stabilan támogatnak a társaim és a támogatóim is. Az orvosi diagnózis szerint vissza kell tudnom térni a régi formámhoz, ez pedig néhány hónapnyi – félévnyi időt vesz még igénybe.
– És hogyan érinti mindez a családját?
– Évekre van szükség ahhoz, hogy gyerekeim anyja csatlakozhasson expedícióinkhoz, majd a gyerekek is.
– Léteznek még hasonló helyzetű hegymászók? Találkozott ilyennel?
– Sokféle hátránnyal lehet jelentős sporteredményeket elérni. Mozgáskorlátozott helyzetben jobb intenzív sportéletet élni, mint belenyugodni a mozgáshiányos életbe. Egy lábszárprotézissel teljes életet lehet élni és sportteljesítményekben is el lehet érni az épek szintjét. A magyar hegymászásban például Szendrő Szabolcs ilyen – ismerve az ő életútját, nekem is könnyebb elfogadni a helyzetemet. (Szendrő Szabolcs az egyik legeredményesebb magyar hegymászó, aki egy ifjúkori vonatszerencsétlenség következtében térdtől lefele elveszítette az egyik lábát. Hegyet mászni már műlábbal kezdett. Fél lábbal a csúcson címmel könyvet jelentetett meg, melyben élményeit osztja meg az olvasókkal. – szerk. megj.)
– Az utóbbi időben naponta szerepelt a médiában. Hogyan látja, miként kezelték a balesettel kapcsolatos eseményt?
– A negatív töltetű hírek általában sokkal nagyobb felületet kapnak a médiában, mint a pozitív töltetűek. Ha vissza tudok térni az expedíciózásba, a balesetemmel kapcsolatos negatív híradások is az akkori pozitívat fogják erősíteni. A történetem újra nagyobb érdeklődésre tarthat számot azzal, hogy sokaknak mutatok jó példát – ezért érdemes elviselni a bulváros hangvételt is.
– Mit tanácsol azoknak, akik még csak most kezdenek hegyet mászni? Mire figyeljenek a legjobban?
– A kezdőknek a társaság a legfontosabb. Tudniuk kell vigyázni egymásra, megfelelő célokat találni és fejlődni.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.