
Fotó: Balázs Katalin
A Himalájába indult négy gyergyószentmiklósi fiatal hétfő délben, hogy a Kancsendzönga alaptáborában emléktáblát állítsanak Erőss Zsoltnak, a gyergyói származású, 2013-ban a 8556 méteres Kancsendzöngán eltűnt legeredményesebb magyar hegymászónak és mászótársának, a gyöngyösi Kiss Péternek.
2016. október 10., 17:562016. október 10., 17:56
A tapasztalt magashegy-járó Köllő Zsolt, Fülöp László, Ambrus Zoltán és Csibi Márti nem kedvtelésből indult Nepálba, hanem küldetést teljesítenek. Gyergyószéken emléktáblák jelzik, hol kezdett hegyet mászni Erőss Zsolt. Tábla áll egykori orotvai iskolája falán, a Salamon Ernő Gimnázium előtt kőtömb és a nevét viselő osztályterem jelzi, hogy itt érettségizett, továbbá róla nevezték el a csíkszeredai sportcsarnokot. De jelet hagytak barátai az Oltárkőn is, hiszen a hegymászást a Hagymás-hegységben kezdte a Hópárduc. Most újabb táblát készítettek, amelyeket a Himalájában található Kancsendzöngán akarnak elhelyezni, ahol Erőss Zsolt az utolsó lépéseit megtette 2013 májusában.
A négy fiatal az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) országos szervezetének és gyergyói osztályának megbízásából indult a közel négyhetes útra, számos térségbeli település és vállalkozó támogatásával. Az emlékjelet a Kancsendzönga déli alaptáborának közelében, 4–5000 méteres magasságban helyezik el. Az ehhez szükséges engedélyeket az az utazási iroda szerzi be, amely a csapat himalájai útját szervezi, de azt pontosan még nem lehet tudni, hogy hol állítják fel a táblát. A hétfői indulást testi-lelki felkészülés előzte meg, saját módszerekkel, egyénileg és közösen is edzettek az útnak indulók. A csapat minden tagja járt már magasabban, ám ez alkalommal a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy viszonylag hosszú ideig lesznek 3500–5500 méteres tengerszint feletti magasságban, miközben kétszáz kilométert tesznek meg gyalogosan. Az út ezen részét 17–18 naposra tervezték, de ez változhat az időjárás függvényében, akárcsak a táblaállítás körülményei.
„Itt a kitartáson van a hangsúly, viszonylag hosszú utat kell megtenni, esetenként napi 2000 méteres szintkülönbséggel. Ehhez próbáltuk hozzáedzeni magunkat fizikailag és mentálisan is” – nyilatkozta a csapat hölgytagja, Csibi Márti. A fiatalok indulásakor jelen volt az EKE gyergyói osztályának elnöke, Vadász-Szatmári István is. Mint mondta, a helyi és országos szervezet, valamint Gyergyószék is büszke lehet, hogy van négy olyan ember, aki vállalja az utat. „Négyük rendelkezik olyan fizikai erőnléttel, hogy ezt végigvigyék. Önkéntesen vállalták, és tudom, hogy sikerrel fognak járni” – mondta az elnök. Gyergyószentmiklósról kisbusszal indult a csapat Bukarestbe, onnan repülõgéppel utaznak tovább Nepálba. Kathmanduból Suketarba, a gyalogostúra kiindulópontjához vagy repülőn vagy terepjáróval érkeznek 8–10 órás út során. A térti repülõjegyük november 3-ára szól.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
szóljon hozzá!