
2010. április 09., 10:262010. április 09., 10:26
Huszonkilenc napra letartóztatásba helyezte a Dolj megyei rendőrség azt a gépkocsivezetőt, aki egy héttel ezelőtt súlyosan bántalmazott egy idős férfit, aki nem sokkal később belehalt sérüléseibe. A 22 éves Cosmin Drăgan luxusautójával közlekedett Craiova belvárosában, amikor elsőbbséget kellett adnia egy, a gyalogátkelőn hatéves unokájával átsétáló nyugdíjasnak.
A korábban lopás miatt elítélt fiatalembert annyira felbőszítette, hogy a nagyapa lassan halad át a zebrán, hogy kiszállt az autóból, és a kislány szeme láttára agyba-főbe verte az idős férfit. A súlyos ütlegelések nyomán a 62 éves férfinak leállt a szíve, és a kiérkező mentőorvosoknak már nem sikerült újjá-éleszteniük. A tragikus incidens óriási publicitást kapott a bukaresti médiában, annál is inkább, mivel a hazai közutakon egyáltalán nem ritka, hogy a gépkocsivezetők már a közlekedési szabályok apró áthágása miatt is összeszólalkoznak vezetés közben.
Hasonló nézeteltérések miatt az országutakon vagy Bukarestben rendkívül gyakoriak a sofőrök közötti verekedések, de nem egyszer előfordult, hogy egy apró koccanás miatt az egyik fél fegyvert rántott, és rálőtt a vétkes járművezetőre.
Az aggasztó méreteket öltött jelenség hatására egy kormánypárti honatya módosító indítványt terjesztett a bukaresti felsőház elé, amelyben kezdeményezi, hogy ezentúl vonják be az agresszív magatartást tanúsító gépjárművezetők jogosítványát. „Romániában extrém sporttá vált a gépjárművezetés, a sofőrök úgy viselkednek, mint a dzsungelben, és sokan közülük a fegyverhasználattól vagy a zebrán túlságosan lassan átkelő idős emberek bántalmazásától sem riadnak vissza” – jelentette ki Iulian Urban szenátor. Kezdeményezését támogatják a közlekedésrendészet illetékesei is, akik az olyan agresszív viselkedéseket is büntetnék, mint például a sorozatos jobbra-balra előzés, a hirtelen és szándékos fékezés vagy a haladó gépkocsik közötti szlalomozás.
A Demokrata-Liberális Párt tagja ezen túlmenően a gépkocsivezetők jövedelméhez kötné a közlekedési bírságok összegét, szerinte ugyanis a jelenlegi büntetések jelentéktelen összegűek a limuzinok és drága sportkocsik tulajdonosainak, akik számára nem jelent anyagi veszteséget egy néhány száz lejes bírság kifizetése. A honatya azzal érvel, hogy gyakran olyan személyek okoznak súlyos közlekedési balesetet, akik tetemes vagyont birtokolnak, így megengedik maguknak, hogy törvényt sértsenek.
Törvénymódosító javaslata értelmében például éves jövedelmük két százalékát lennének kötelesek kifizetni egy-egy közlekedési kihágásért azok a sofőrök, akik évente 30 ezer és 300 ezer lej közötti összeget keresnek egy évben. Ezzel egy időben életbe lépne az úgynevezett progresszív bírságolás is, vagyis megtöbbszöröznék a bizonyos időszakokon belül több kihágást is elkövető sofőrökre kiszabott bírságot.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.