
Fotó: MTI
2010. április 01., 16:562010. április 01., 16:56
A hivatalos bejelentés csütörtökön történt Budapesten, a fesztivál szervezői és a zenekar tagjai részvételével tartott sajtótájékoztatón. Gerendai Károly, a Sziget főszervezője kiemelte, hogy a hazai zenei élet legfontosabb zenekarai, korábban az Illés, az LGT és a Tankcsapda, most pedig a Kispál és a Borz nagyszabású koncertjét a fesztiválra időzítette.
Kispál András, a zenekar névadója és gitárosa azt mondta: azért választották a Szigetet, mert a legelső fesztiváltól kezdve felléptek itt, és szempont volt az is, hogy Pécsett nincs megfelelő helyszín egy ilyen koncert lebonyolítására.
Dióssy D. Ákos billentyűs arról beszélt, hogy az elmúlt években egyre lassabban készültek el a Kispál-dalok, új számok nélkül pedig nem egészséges hosszú távon koncertezni, sőt szánalmas is lehet.
„Van három új dalkezdemény, ezeket be is fejezzük, de magunk elé nemrég azt a határidőt tűztük ki, hogy ha márciusig nem sikerül összehozni egy nagylemeznyi anyagot, akkor abbahagyjuk. Nem sikerült, három dal nem egy album” – mondta Lovasi András, a zenekar frontembere, egyik alapítója az MTI-nek. Hozzáfűzte: az alkotóközösség megmarad, de a zenekar tagjai külön-külön akarnak tevékenykedni a következő időszakban.
Megjegyezte: nincs semmi probléma, mindenki megy tovább a maga útján. Egyelőre az biztos, hogy belátható időben, tehát a következő négy-öt évben nem lép színpadra a Kispál és a Borz.
„Fogalmazzunk úgy, hogy a Kispál és a Borz ezzel felrúgta öt-hat éve tartó agóniáját. Bármi is történik ezután, az csak pozitív irányba hathat” – jelentette ki az énekes-basszusgitáros-szövegíró, aki március 15-én Kossuth-díjat kapott.
Augusztus 9-re, a Sziget fesztivál „mínusz egyedik” napjára mintegy háromórás koncerttel készül a zenekar. Lovasi András az MTI-nek azt mondta: egyelőre gyűjtik az ötleteket, de a tervek szerint lesz majd egy klubhangulatot idéző kisszínpados rész, fellép velük a régi dobos, Bräutigam Gábor, valamint zenész barátaik.
„Nyilván nem akarunk kivetkőzni magunkból és még utoljára megmutatni, hogy mi lehettünk volna Michael Jackson, de akár 20-30 ezer ember előtt nagyon jó lehet majd játszani” – mondta a frontember. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a koncertről DVD megjelentetését is tervezik és valószínűleg kiadják 2004 óta felgyülemlett dalaikat is.
Kitért arra is, hogy csendesebb időszak elé néz, hiszen másik zenekara, a Kiscsillag a korábbiaknál kevesebbet koncertezik és idén a Budapest Bár produkcióval sincs sok fellépése, viszont így több ideje marad régóta esedékes második szólóalbuma elkészítésére.
Kispálék jellegzetes, csak rájuk jellemző sodró gitárzenét, ha úgy tetszik, gitárpopot játszanak, ami kezdetben talán kicsit a The Police-ra emlékeztetett. A zenekar védjegyét azonban Lovasi András nem mindennapi, csavaros szövegei jelentik, amelyek versekként is megállják a helyüket.
Magyarország egyik legnépszerűbb rockzenekara 22 évvel ezelőtt alakult Pécsett, első koncertjét 1987. december 10-én tartotta a pécsi egyetem klubjában, a Szenesben. A Kispál és a Borznak tíz stúdiólemeze, két koncertalbuma, egy válogatása, néhány maxija és két DVD-je jelent meg, fűződik a nevükhöz filmzene is (például a Csinibabáé). Első hivatalos lemezük az 1990-ben kiadott Naphoz Holddal volt, az utána következő három album (Föld, kaland, ilyesmi...; Ágy, asztal, tévé; Sika, kasza, léc) hozta meg számukra az országos ismertséget. Utolsó stúdióalbumuk a hat éve megjelent Én, szeretlek, téged. Az alapító tagok közül mára csak Kispál és Lovasi maradt, mellettük 1996 óta Dióssy D. Ákos játszik billentyűs hangszereken, 2007 óta Mihalik Ábel volt a dobos.
Európát, és azon belül Romániát is történelmi hőség hulláma érte el. Alább pontokba szedve foglaljuk össze, mi történik a testünkkel a kritikus hőmérsékleti határokon, mire kell különösen figyelnünk, és hogyan védekezhetünk hatékonyan a hőség ellen.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.