
Herman Ottó magyar természetkutató, zoológus élete és munkássága az egyik témakör, amelyből a tanulók felkészülnek a biológiaverseny erdélyi fordulójára.
2017. február 07., 14:212017. február 07., 14:21
Először szerveznek erdélyi fordulót a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaversenyen május 6-án a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kolozsvári karán. A megmérettetés a biológia iránt érdeklődő, magyarul tanuló 7. és 8. osztályos tanulóknak szól Felvidéktől Erdélyig, Vajdaságtól Kárpátaljáig.
„A verseny célja egyrészt felkelteni az általános iskolások figyelmét a természet és a természetvédelem iránt, másrészt, mint minden más versenynek, az általános tudás bővítése” – fejtette ki a Krónikának dr. Markó Bálint, a versenyszervező bizottság egyik elnöke. Az egyetemi docens úgy véli, ha hagyjuk, hogy a gyerekek megtapasztalják a természet csodáit, sőt ebben még segítünk is nekik, akkor ez visszhangzani fog bennük.
A különböző osztályos tanulók egy kategóriában versenyeznek, egy feladatlapot töltenek ki, amelynek kérdései a megadott tételcsomagra vonatkoznak. A szükséges ismeretanyag a következő négy nagyobb témát tartalmazza: az első Herman Ottó élete és munkássága; a második a hazai védett állatok, növények ismerete; a harmadik a védett területek és természetvédelem Erdélyben – az Erdélyi Gyopár és a TermészetBÚVÁR folyóirat cikkei alapján; és a negyedik: cikkek az Erdélyi Gyopár folyóiratból. A dolgozatokat az erdélyi versenybizottság minősíti. A helyi fordulóban a legmagasabb pontszámot elért öt tanuló továbbjut a 27. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológiaverseny döntőjébe, amelyre 2017. június 2–4. között Kisújszálláson (Magyarország) kerül sor. Amennyiben holtverseny alakul ki, a versenybizottság a megadott ismeretanyagból feltett kérdésekre adott válaszok alapján dönti el a továbbjutás sorrendjét a versenyzők között.
A versenyszervező bizottság a Herman Ottó-biológiaverseny erdélyi fordulójában részt vevő versenyzőknek és felkészítő tanárainak elismerő oklevelet ad. A verseny nyertesei I., II., III. díjban és dicséretben, illetve könyv- vagy egyéb tárgyjutalomban részesülnek. A legsikeresebbek egyhetes természetvédelmi táborban vehetnek részt tanáraikkal együtt. A természet és biológia iránt érdeklődő diákok március 10-éig jelentkezhetnek az erdélyi fordulóba, amelyet a Magyar Természettudományi Társulat, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervez.
Herman Ottó (1835–1914) természetkutatóként, zoológusként néprajzkutatóként, régészként és politikusként is tevékenykedett. Sokoldalúsága előtt tisztelegve az utolsó magyar polihisztornak és a madarak atyjának is nevezték. Nevéhez fűződik a magyar őskőkorszak-kutatás és a magyar tudományos barlangkutatás megindítása; a Magyar Ornitológiai Központ alapító igazgatója volt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
szóljon hozzá!