Korrajz erdélyi magyar sportlegendákkal

Korrajz erdélyi magyar sportlegendákkal

Fotó: Molnár Judit

Móra László újságíró-szerkesztő Károlyi Béláról, Jenei Imréről és a sport társadalomban betöltött szerepéről.

Molnár Judit

2016. november 27., 12:512016. november 27., 12:51


– Két könyvében három sportlegendát mutat be az érdeklődőknek: Károlyi Béla világhírű tornaedzőt, illetve az ugyancsak nemzetközi sikereket elért Kovács István és Jenei Imre labdarúgóedzőket. Mikor került a sport közelébe?

– Fiatalon: a bátyám úszott, én kézilabdáztam a városi klubban. De aránylag korán megszereztem három sportágban – kézilabda, úszás és vízilabda – a játékvezetői, bírói képesítést, és egyetemista koromban vezettem is sporteseményeket. Akkoriban egy-egy bírói munkáért honoráriumot adtak, ami bizony nagyon jól jött egy egyetemistának. Később, a bukaresti Előre napilapnál még közelebb kerültem a sporthoz. Amikor 1968-ban elvégeztük az egyetemet, arról volt szó, hogy öten megyünk a nem sokkal korábban alakult csíkszeredai Hargita napilaphoz újságírónak, de jelentkezett az Előre is, ott viszont egy hely volt. Azt mondták, vagy legyek tudósító Zilahról, vagy menjek fel a bukaresti szerkesztőségbe, a sportrovathoz. Ez utóbbit választottam.

Móra László
1943-ban született Kolozsváron, a Brassai Sámuel középiskolában érettségizett, és 1968-ban végzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán. 1968 és 1982 között a Bukarestben megjelenő Előre országos napilap sportújságírója, 1982 és 1984 között a Politikai Kiadó szerkesztője, 1984-ben áttelepült Magyarországra. Budapesten él, dolgozott a Nemzeti Sport, Magyar Nemzet, Reform, Mai Nap kiadványoknak, 1990-től elsősorban külpolitikával, illetve külföldi érdekességekkel foglalkozik.

És miután áttelepültünk Magyarországra, ott is azért kezdtem a Nemzeti Sportnál dolgozni, mert abban az időben nagyon jó eredményei voltak a román, köztük nem utolsósorban az erdélyi magyar sportolóknak. Arra volt a lapnak igénye, hogy mindenekelőtt velük foglalkozzam. Már itthonról jó viszonyba kerültem a híres szatmári vívócsapattal, Csipler Sándor edzővel és a szatmári vívás agytrösztjével, Haukler Istvánnal.

Tulajdonképpen neki köszönhető, hogy Szatmárnak vívóterme van, előtte a Csipler Sanyi bácsi szobrával. Ma már az akkori csapattagok egy része nem él, kirajzottak különböző helyekre, más világ van, mások a lehetőségek is. Most már hiába is bánkódom, hogy a vívólegendákról nem írtam könyvet, ahogy sajnos Balázs Jolánról sem sikerült írnom. De szerencsére Károlyi Bélával, illetve Kovács Pisti bácsival és Jenei Imivel összejöttek a könyvek.

– Károlyi Béla neve mondhatni pillanatok alatt világhírű lett, mivel ő volt a szinte gyereklányként világelső Nadia Comăneci edzője. A sikereik csúcsán interjú ért interjút – hogy sikerült annyira a közelébe kerülnie, hogy könyvet is írhatott a pályafutásáról?

– Károlyi is kolozsvári, nálam egy évvel idősebb, magyarán gyerekkorból ismerjük egymást. Amíg itthon volt, készítettem vele én is interjúkat, de 1981 után, amikor kint maradt az Egyesült Államokban, egy darabig megszakadt a kapcsolatunk. Károlyi igazi munkamániás, maximalista ember és bár kézilabda szakon végzett, a tornában látta meg a legnagyobb lehetőségeket. A legjobbakat szedte össze Romániában is, Amerikában is. Sokan bírálták a nagyon szigorú edzési módszereit, de az eredményeknek mindenki örült. 1990 után megbeszéltük a róla szóló könyv részleteit, kimentem hozzá, felvettük az anyagot, és 1991-ben meg is kellett volna jelennie.

Ötvenezer példányban nyomták volna, csakhogy közben csődbe ment a kiadó. És Károlyi is húzódzkodni kezdett, mivel jöttek sorra a támadások a tornászlányoktól, a többi közt Éberle Emília többszörös bajnoktól, hogy edzés közben verte őket. Mellesleg ez a „verés” is relatív, mivel Károlyinak vagy négyszer akkora keze van, mint nekem, vagyis egy enyhe legyintést is már verésnek lehet mondani. Nadia becsületére váljék, hogy a könyvében úgy beszél Károlyiról, ahogy egy igazi csúcssportoló beszél az őt sikerre juttató mesteréről.

Amerikában is érték támadások a többi edző részéről a legjobb tornászok áthívása miatt, illetve amiért az ő Houston melletti farmján van a tornaközpont, amit megvett az amerikai tornaszövetség, és ő lett a vezető szövetségi edző. A támadások miatt aztán 2000-ben nyugdíjba vonult, a felesége lett az edző, ő pedig az NBC közkedvelt tornakommentátora. A róla szóló könyvem projektje viszont jó ideig szunnyadt, mindaddig, amíg a Magyar Sportújságíró Szövetségnek eszébe nem jutott, hogy él egy Károlyi Béla, és életműdíjra javasolták. 2015 legjobb magyar sportolóinak díjkiosztójára eljött, nagy sikere volt, nagyon megnyerően „ellopta” az egész show-t. Akkor újra előkerült a könyv ötlete, és tető alá is hoztuk.

– Beszéljünk a focilegendákról.

– Egyetlen helyesbítés: a labdajátékosokról. Ugyanis azok közt, akik szintén megérdemelnének egy könyvet, szerepel Birtalan István is, a neves kézilabdázó, illetve Szatmári Sándor, a közismert labdarúgó.

De annak örülök, hogy 1984-ben sikerült rávennem Kovács Istvánt a beszélgetésre, aki 1970-ben, miután edzőnek hívták az Ajax Amszterdamhoz, meg is nyerte a csapattal a Bajnokcsapatok Európa-kupáját (BEK) és kétszer a világkupát. Ezek után lett a francia válogatott edzője, új alapokra helyezve a csapatot.

Érdekességként mondom, hogy az interneten található, róla szóló szócikkekben ez a kitétel mindig szerepel, amikor pedig 1995-ben meghalt, az akkori francia elnök megszakította a kormányülést, hogy megemlékezzenek a hírneves edzőről. Vele tulajdonképpen a Ká­rolyi-könyv előtt kezdtem el a munkát, amit eleve önéletírás-szerűen képzeltem el. A hitelessége tehát teljes, csak a keretes megjegyzéseket írtam én.

De már munka közben felmerült bennem, hogy Kovács Pisti bácsit és Jenei Imrét össze kell kötni. Jenei edzői sikerei közelebb vannak időben, többen tudnak róluk, amit viszont fontosnak tartok kihangsúlyozni, hogy Jenei volt az, aki mindig elvégezte a feladatát, mindig a helyén volt, úgy is, mint játékos, úgy is, mint edző. Később is, amit lehetett, segített, de a kora és egészségi állapota nem tesz lehetővé túlzott megterhelést. Egyébként is, ma már más világ van: a sportban ugyan mindig szerepet játszott a pénz, de 1990 után ez különösen felerősödött. A játékosok jobban jártak, maga a foci viszont kevésbé. De a három sikertörténet, különösen a Károlyiról szóló, nem sportkönyv, hanem korrajz. Aki kézbe veszi, rögtön meg is látja ezt: visszapillantó, összefoglaló történetek, visszaköszön belőlük a múlt, és mindháromban benne vannak az edzők legnagyobb sikerei, valamint ezeknek az időszakoknak a kegyetlen vergődése is.

– Említette a megváltozott időket: ma sokan elsiratják a sportszerű szellemet, az egészséges versengést, sőt magát a sportot is. Véleménye szerint hogy lehetne mindezen segíteni?

– Talán a célirányos létesítményekkel, mert ha van lehetőség a sportolásra, utána már nem probléma kiválasztani a tehetségeket. És a pénz: Amerikában a szülők finanszírozzák a gyerek teljesítményének növelését, nem ritkán például úgy, hogy oda költöznek, ahol a gyerek edz. A „Teremtsd meg a lehetőséget a sporthoz!” jelszó egyre inkább terjed, hiszen a befektetések a siker nyomán megtérülnek. A társadalom feladata kellene hogy legyen a tehetséggondozás, hisz aki belekóstol, és jól szerepel, azzal kapcsolatban megvan a remény, hogy nem fog elveszni, drogozni, idő előtt kiégni. Végső soron tehát ez már nem sportkérdés, hanem társadalmi probléma, amit előbb-utóbb mindenütt meg kell majd oldani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban