Hatvan éve történt a „magyar sport Trianonja”

Hatvan éve történt a „magyar sport Trianonja”

Hatvan éve, 1956. november 22-én kezdődtek meg az ausztráliai Melbourne-ben a XVI. nyári olimpiai játékok. A déli félteke első olimpiájára a magyar forradalom és szabadságharc leverése és a szuezi válság nyomta rá a bélyegét.

Krónika

2016. november 27., 12:402016. november 27., 12:40

Az évforduló kapcsán kiadott hátterében az MTI emlékeztet, hogy a máig legdélibb olimpiai házigazda 1949-ben Buenos Airest mindössze egy vokssal megelőzve nyerte el a rendezés jogát. A dicsőségről pénzügyi nehézségek miatt majdnem le kellett mondania, csak egy évvel a játékok kezdete előtt vált bizonyossá, hogy az ausztrálok meg tudnak birkózni a feladattal. (Kudarc esetén a következő olimpiát rendező Róma ugrott volna be Melbourne helyére.)

Nehézséget okozott az is, hogy az ausztrálok még az olimpia kedvéért sem enyhítettek a szigorú állatbeviteli szabályokon, amelyekről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csak a rendezés odaítélése után szerzett tudomást. Megoldásként – az olimpiatörténetben egyedülálló módon – figyelmen kívül hagyva az olimpiai alapszabályzat hely és idő egységére vonatkozó részét, a lovas számokat 1956. június 11–17. között Stockholmban rendezték meg. A svéd fővárosban 29 ország 158 sportolója versengett a hat aranyéremért, amelyek közül a házigazdák hármat, az NSZK kettőt, Nagy-Britannia pedig egyet szerzett meg.

Bojkott Szuezért, a magyarokért

Melbourne 1956 őszén már készen állt az olimpikonok fogadására, amikor október 23-án kitört a magyar forradalom, majd hat nappal később kirobbant a szuezi válság. A világpolitika e két eseménye miatt az olimpiák történetében először több ország bojkottálta a játékokat: Egyiptom, Irak és Libanon a szuezi konfliktus, Hollandia, Spanyolország és Svájc a magyar forradalom szovjet leverése miatti tiltakozásul maradt távol, majd Tajvan indulása miatt az utolsó pillanatban Kína is lemondta a részvételt. A november 22-ai nyitóünnepségen – amelyen Fülöp edinburghi herceg, II. Erzsébet brit királynő férje is jelen volt – 67 ország 3184 sportolója vonult fel. Az NSZK és az NDK közös csapatot indított, himnuszuknak Beethoven Örömódáját választották. A magyar küldöttség, amely kéthetes kálvária után érkezett meg a távoli kontinensre, a forradalom leverése miatt fekete karszalaggal vonult fel. A játékok során a versenyzők 145 versenyszámban mérték össze tudásukat, az éremtáblázat élén – első alkalommal – a Szovjetunió végzett 37 aranyéremmel, megelőzve a 32 aranyat szerzett amerikaiakat és a 13 aranyat gyűjtött házigazdákat.

A forradalom leverésétől sokkolt, az otthon maradt hozzátartozók sorsa miatt aggódó magyar delegáció mindezek ellenére szenzációs teljesítményt nyújtott, 9 arany-, 10 ezüst- és 7 bronzéremmel az éremtáblázat negyedik helyen végzett. Az olimpia egyik legeredményesebb sportolója a négy arany- és két ezüstérmet szerzett tornász, Keleti Ágnes lett, aki talajon, felemás korláton, gerendán és a kéziszercsapat tagjaként is győzött, a kardvívó Kárpáti Rudolf egyéniben és csapatban diadalmaskodott. A kétszeres olimpiai bajnok ökölvívó, Papp László – addig példátlan rekordot felállítva – harmadszor is nyerni tudott, emellett a Fábián László, Urányi János kajakpáros (K-2 10 000 méter) és a férfi-vízilabdacsapat is a dobogó legfelső fokára állhatott.

A vízilabdázók december 6-ai, a szovjetek ellen vívott mérkőzése „melbourne-i vérfürdő” néven került be a világsajtóba és a sporttörténelembe. A nézők rokonszenvét élvező magyar válogatott nem sokkal a befejezés előtt már 4-0-ra vezetett, amikor a szovjet center, Valentyin Prokopov elvesztette a fejét, és könyökkel meg akarta ütni az őt őrző Bolvári Antalt, de Zádor Ervin arcát találta el. Zádor bőre a szeme alatt felrepedt, vére vörösre festette a medence vizét. A vérző játékos látványától a nézőtéren elszabadultak a szovjetellenes indulatok, és a meccset egy perccel a vége előtt lefújták, a vérző fejű Zádor fotója bejárta a világot. A drámai mérkőzést követő napon a magyar válogatott 2-1 arányban a jugoszlávokat is legyőzte, és 20:3-as gólaránnyal, valamennyi mérkőzését megnyerve aranyérmes lett.

Az ausztrálok barátságosságának és békéltető igyekezetének köszönhetően az olimpiát Friendly Games (barátságos játékok) néven őrizte meg az emlékezet. A december 8-án megtartott záróceremónia is ennek jegyében zajlott: az ellentétek helyett a sportolók nemzetek feletti egységét jelképezendő mellőzték a nyitóünnepség merev formaságait, az olimpikonok nem országonként, hanem egymás között elkeveredve vonultak be a stadionba. Az egységet jelképező bevonulás azóta olimpiai hagyománnyá nemesedett.

Kései kitüntetés a bajnokoknak

A magyar sport igazi tragédiája a záróünnepség után következett be: a 108 versenyzőből álló olimpiai csapat egyharmada nem tért haza. Köteles Erzsébet, a melbourne-i olimpiai bajnok kéziszercsapat tagja így fogalmazott: 1956 volt a „magyar sport Trianonja”. Az olimpia magyar érmeseit otthon csak negyven év után, 1996-ban tüntették ki: a Magyar Köztársaság érdemrendjét, illetve a Köztársasági Elnök Aranyérmét vehették át; a külföldön élő bajnokok a helyi nagykövetségeken kapták meg kitüntetésüket, az elhunyt aranyérmeseknek járó elismeréseket családtagoknak nyújtották át. Az 1956-os melbourne-i eseményeket több dokumentumfilmben is felidézték, Goda Krisztina 2006-os játékfilmje, a Szabadság, szerelem a magyar vízilabda-válogatott sorsán keresztül láttatta az ’56-os eseményeket.

Az 1956-os olimpia és a magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján Dank! Merci! Gracias! címmel a melbourne-i játékokat a forradalom leverése miatt bojkottáló holland, svájci, spanyol sportolók tiszteletére zenés sporttörténeti programsorozatot rendeznek Budapesten, megköszönve, hogy „életük álmát adták oda egy számukra talán ismeretlen ország szabadságáért”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban