
Popp Aurél festő, valamint más művészek alkotásaival is interaktív módon ismerkedhetnek meg a diákok a Szatmár Megyei Múzeumban
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
Múzeumtúrákat tartanak diákcsoportok számára a Szatmár Megyei Múzeum szakemberei: többek közt a magyarok és románok által is nagyra becsült Popp Aurél szatmári festőművész állandó kiállításán avatják be az érdeklődőket a művészet rejtelmeibe. A foglalkozásokról Márk-Nagy Ágotát, az intézmény múzeumpedagógusát kérdeztük.
2024. február 22., 14:032024. február 22., 14:03
Folyamatosan várják a képzőművészet iránt érdeklődő diákokat múzeumpedagógiai foglalkozásaikra a Szatmár Megyei Múzeum szakemberei. Márk-Nagy Ágota múzeumpedagógus a Krónika megkeresésére elmondta, Popp Aurél neves szatmári festőművész állandó kiállításán tartanak múzeumtúrákat általános iskolai és gimnáziumi osztályok számára.
Márk-Nagy Ágota múzeumpedagógus: „a foglalkozásokon minden alkalommal vissza kell menni abba a felfedező gyermeki állapotba, amikor kinyílik a világ egy szelete a befogadó számára”
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
A művésznek 2009 óta szobra áll Szatmárnémetiben, a múzeumban pedig állandó kiállításon lehet megtekinteni a műveit. Márk-Nagy Ágota úgy véli, bármilyen térben és témában kihívást jelent kitalálni, hogy egy csapat gyereket hogyan lehet érdekeltté tenni az éppen aktuális kiállítás befogadására. „A gyerekeknek, fiataloknak mindent érdekesen kell beállítani és velük együtt minden egyes alkalommal vissza kell menni abba a felfedező gyermeki állapotba, amikor kinyílik a világ egy szelete számukra. És ha megfigyeljük, nekünk mitől válik valami érdekessé, nálam az első szempont az, hogy mitől érinthet meg személyesen a felfedezett valóság” – mondta el a szakember a Krónikának a múzeumpedagógiai foglalkozásokról. Hozzátette, a festészeti kiállításra tervezett múzeumtúrát művészettörténész kolléganőjével, Fetykó Amália Erikával együtt vezetik.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
„A kiállítás felfedezését kis csapatokban, egy kérdőív segítségével teszik meg a gyerekek, amit aztán elmesélnek egymásnak. A festőműhely tárgyairól, a befejezetlen munkákról, a festészeti műfajokról (portrék, tájképek, életképek), az alkotások felfedezéséről a fantázia, a megfigyelés, valamint a kooperációs módszerek gondoskodnak. A személyes érintettség az egyik vezérmotívuma az interaktív játéknak: címet adni szobroknak, gótikus ablakíveket rajzolni és kidíszíteni, felfedezni, apró megfigyeléseket elárulni – így indulnak a múzeumi látogatások” – vázolta Márk-Nagy Ágota.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
A gyerekeknek például azt kell megfogalmazniuk, hogy miért tetszik nekik egy portré, kire emlékezteti őket, milyen történetet indít el bennük egy-egy festmény, mit árul el az alakok testbeszéde vagy a festő milyen színnel érzékelteti például a melegséget, az év-, avagy napszakot.
ahogy a munkákban megjelennek az impresszionizmus jellemző jegyei, például a plain air: a festők kivonultak vásznaikkal és ecseteikkel a természetbe festeni és az élénk színeket, amiket immáron tubusból kevertek ki a festőpalettára, gyors és dinamikus ecsetkezeléssel vitték fel a vászonra” – ismertette a részleteket a múzeumpedagógus. Úgy fogalmazott, a gyerekek megfigyelhetik a tárlaton az újszerű témakezelést, azt, ahogyan a klasszikus, történelmi témákat felváltja a hétköznapi emberek, szituációk ábrázolása. Felhívta a figyelmet arra, hogy Popp Aurél festészete felöleli az egész 20. századot, a történelmi, művészi és társadalmi változásokat, a festőnek az életművére gyakorolt hatásáról éppúgy lehet a diákokkal diskurálni, mint a műfajokról, művészeti korszakokról.
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
Fotó: Szatmár Megyei Múzeum
„Ha megnézik Google Lens alkalmazással a telefonjukon, azt az eredményt adja ki, hogy dinoszaurusz. Nahát! Engem is érnek meglepetések! Hát még a gyerekeket, amikor megtudják, hogy Popp Aurél több évi katonai szolgálat után az I. világháborúból ezzel a lókoponyával tért haza – az ő lovának a koponyája volt” – mondta a múzeumpedagógus.
A múzeumtúrára egész évben jelentkezhetnek diákcsapatok, és az intézmény munkatársai mindenkit szeretettel várnak.

Szabadulószobába várja közönségét csütörtöktől a Szatmár Megyei Múzeum: játékos módon, autentikus, korabeli tárgyak segítségével ismertetik meg a fiatalokat a kommunizmus korszakával. A Szatmár megyei az első romániai közgyűjtemény, amelyben szabadulószobát létesítenek, az egykori kommunista főtitkár szobáj&am

A történelem, a művészetek, a természet titkaiba is interaktív módszerekkel avatja be a gyerekeket a Szatmár Megyei Múzeum tevékenységsorozata, a Szatmári edukációs múzeumtúrák elnevezésű kezdeményezés.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!