
Haladnak? Volodimir Zelenszkij szerint sikerült előrelépni az Abu-Dzabiban megtartott háromoldalú tárgyalásokon
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap megállapította, hogy előrelépés történt az orosz, ukrán és amerikai tárgyalók által az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban folytatott hétvégi egyeztetéseken, még akkor is, ha a béke elérése felé vezető út továbbra is bizonytalan.
2026. január 26., 08:292026. január 26., 08:29
„Sok mindenről tárgyaltak, és fontos, hogy a beszélgetések konstruktívak voltak” – írta Zelenszkij a közösségi médiában, hozzátéve: „A megbeszélések középpontjában a háború befejezésének lehetséges paraméterei álltak.”
A pénteken és szombaton tartott háromoldalú tárgyalásokon először ültek le együtt mindhárom ország képviselői, mióta Oroszország 2022-ben lerohanta Ukrajnát.
Egy, a CNN által idézett amerikai tisztségviselő szerint
A diplomáciai erőfeszítésekre akkor került sor, amikor Oroszország az eddigi legnagyobb éjszakai légitámadást indította Ukrajna ellen.

Befejeződtek Abu-Dzabiban az Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok képviselői közötti, pénteken kezdődött tárgyalások a csaknem négy éve tartó ukrajnai háború lezárásáról – számoltak be nyugati, orosz és ukrán híradások szombaton.
Bár a kétnapos ülés nem hozott áttörést, a felek reményüket fejezték ki egy jövőbeli megállapodás elérésére.
„Ha van hajlandóság a továbblépésre – és Ukrajna készen áll –, további találkozókra kerül sor, akár már a jövő héten” – mondta Zelenszkij.
„Trump elnök és egész csapata elkötelezett amellett, hogy békét teremtsen ebben a háborúban” – mondta Witkoff.
Az amerikai tisztségviselők szerint a következő tárgyalási forduló február 1-jén kezdődik Abu-Dzabiban.
Az Egyesült Államok hónapok óta szervezi a kétoldalú tárgyalásokat Ukrajnával és Oroszországgal, és a harcok folytatódása mellett a megoldatlan kérdések rendezésén dolgozik.
Abu-Dzabiban a tárgyalófelek egy 20 pontos, felülvizsgált tervet vitattak meg, amely a területi, gazdasági, biztonsági és egyéb kérdéseket érinti.
A Donbasz néven ismert kelet-ukrajnai régió ellenőrzése, amely a szénben gazdag Donyeck és Luhanszk régiókból áll, Oroszország egyik legfontosabb követelése.
Az Abu-Dzabiban lezajlott tárgyalások előtt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy
„Oroszország álláspontja jól ismert: az ukrán fegyveres erőknek el kell hagyniuk a Donbaszt, vissza kell vonulniuk onnan; ez egy nagyon fontos feltétel” – mondta Peskov.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a tárgyalások után megismételte ezt, és a TASZSZ állami hírügynökségnek elmondta, hogy Moszkva olyan tervet szeretne kidolgozni, amely „teljes mértékben megfelel az alapvető megegyezéseknek”, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump tavaly az alaszkai csúcstalálkozón kötöttek.
Az egyezmény szerint Ukrajna a tűzszünetért cserébe átadná a Donyeck és Luhanszk régiók fennmaradó részét.

Az ukrajnai rendezés fontos feltétele, hogy az ukrán fegyveres erőknek el kell hagyniuk a Donyec-medence területét – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Egyébként vasárnap korábban, Vilniusban Zelenszkij arról beszélt: teljesen elkészült az Ukrajnának szánt amerikai biztonsági garanciákat tartalmazó dokumentum, Kijev várja az aláírás helyét és idejét.
„Számunkra a biztonsági garanciák elsősorban az Egyesült Államok garanciáit jelentik. A dokumentum 100 százalékban készen áll, és várjuk partnereink visszajelzését, hogy mikor és hol tudjuk aláírni azt” – hangoztatta Zelenszkij Litvánia fővárosában tartott sajtótájékoztatóján.
Hozzátette, hogy az aláírást követően a dokumentumot ratifikálásra küldik az amerikai kongresszusba és az ukrán parlamentbe.
Gitanas Nauseda litván államfő Zelenszkijjel tartott megbeszélését követően azt nehezményezte, hogy szerinte
„Két gyökeresen ellentétes álláspont van, Ukrajnáé és Oroszországé. Az amerikaiak próbálnak kompromisszumot találni” – mondta Zelenszkij, hozzátéve, hogy minden oldalnak engedményeket kell tennie, beleértve az amerikaiakat is.
Eközben Dmitrij Peszkov , a Kreml szóvivője határozottan kizárta annak lehetőségét, hogy Oroszország tárgyalásokat folytasson az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével. A Die Welt beszámolója szerint a Kreml szóvivője az orosz állami televízióban kijelentette, hogy Moszkva „soha semmit nem fog megvitatni” Kaja Kallasszal.
A Kreml szóvivője éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unió vezetésével szemben is.
Dmitrij Peszkov kiemelte, hogy
illetve nem értik meg a jelenlegi nemzetközi helyzet összetettségét.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!