Elrablásuk után Szudánba, a hegyvidéki Dzsebel Aunat tartományba hurcolták őket, az egyiptomi–szudáni–líbiai hármas határ közelébe. Kairói kormányforrások szerint a túszokat hétfőn hajnalban, az egyiptomi hadsereg kommandósai által végrehajtott rajtaütés során szabadították ki egy csádi táborban.
Mohammed Huszein Tantavi egyiptomi védelmi miniszter közölte, a hadsereg különleges alakulatainak harminc tagja által Csád területén, a szudáni határhoz közel végrehajtott kommandóakció során az emberrablók közül mintegy húszat megöltek, ötöt őrizetbe vettek, tízen pedig elmenekültek. Az egyiptomi katonák két helikopter fedélzetén érkeztek a turistákat rejtő táborhoz, a térségben azonban további 150 fegyveres, valamint német és olasz kommandósok is készenlétben álltak arra az esetre, ha be kell avatkozniuk a tűzharcba. Névtelenül nyilatkozó egyiptomi biztonsági illetékesek egyébként korábban azt közölték, hogy a hatóságok még a hét végén kifizették az emberrablók által követelt hatmillió eurós váltságdíjat. Ezt tegnap kairói magas rangú tisztviselők cáfolták, és hasonlóképpen nyilatkozott Franco Frattini olasz külügyminiszter is. „Egyiptomban fogva tartott honfitársaink és a többi külföldi turista kiszabadulása a nemzetközi összefogásnak köszönhető, amiért hálásak vagyunk a velünk együttműködő országok hatóságainak. Egyelőre nem áll módunkban tájékoztatást adni a túszok kiszabadításának pontos körülményeiről, ám azt már most kijelenthetem, hogy senki nem fizetett váltságdíjat az emberrablóknak” – nyilatkozta a Belgrádban tartózkodó Frattini. Idegenforgalmi szakértők egyébként örülnek annak, hogy a túszdráma ilyen körülmények között ért véget, és a hatóságok nem fizettek váltságdíjat a turistákért, szerintük ugyanis az emberrablók követelésének teljesítése újabb túszejtéseket vont volna maga után, visszavetve az egyiptomi turizmust. A mentőakciót megelőző napon különben szudáni katonák egy Csáddal határos sivatagi térséget fésültek át, amikor észrevettek egy fehér terepjáró kocsit, rajta nyolc fegyveressel. Felszólításukra az autó nem állt meg, üldözőbe vették, és tűzharcban megölték hat utasát, köztük állítólag egy dárfúri lázadócsoport vezetőjét is. A két életben maradt fegyverest elfogták, és ők beismerték, hogy részük volt az európai turisták és kísérőik elrablásában, feltételezések szerint ez a szál vezette nyomra az egyiptomi fegyveres erőket. A román külügyminisztérium – amely a túszdráma kirobbanásakor válságstábot alakított – szűkszavú közleményében az egyiptomi, a német, az olasz és a román hatóságok hatékony együttműködésével magyarázta a mentőakció sikerességét. A 33 éves, Németországban letelepedett Oana Irina Kalis – aki férjével együtt utazott a kalandosnak bizonyult egyiptomi szafarira – Iaşi-ban élő édesapja repeső örömmel fogadta lánya kiszabadulásának hírét. „Hálásan köszönöm a román hatóságok, különös tekintettel Traian Băsescu államfő közreműködését. Kiszabadításuk híre leírhatatlan örömöt okozott családunknak, amely állandó feszültségben töltötte el az elmúlt tíz napot. Alig várjuk, hogy Oana hazaérkezzen” – nyilatkozta tegnap Liviu Constantiniu.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.