2009. július 05., 13:382009. július 05., 13:38
Szombaton több magyarországi településén kellett intézkedniük a rendőröknek olyan emberekkel szemben, akik a Fővárosi Ítélőtábla által jogerősen feloszlatott Magyar Gárda Egyesület egyenruhájában jelentek meg. Makula György, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője ezt azzal indokolta, hogy a bírósági döntés értelmében a Magyar Gárda Egyesület és a Magyar Gárda Mozgalom csak formailag különül el, egységes képződményként kell kezelni, ezért a jövőben a rendőrség „intézkedést fog kezdeményezni, ha a gárdisták egyenruhában jelennek meg, illetve vonulnak közterületen, mivel ruházatuk másokban félelmet, megbotránkozást, valamint riadalmat kelt”.
A budapesti Erzsébet téren összegyűlteket a rohamrendőrök körbevették és távozásra szólították fel. Miután ennek nem tettek eleget, könnygázzal kezdték oszlatni a tömeget. Folyamatos volt a kiszorítás és a dulakodás a demonstrálók és a rendőrök között. A tüntetők azt kiabálták a rendőröknek, hogy „Egyszerűen senkik vagytok!”, „ÁVH”, „mocskos zsidók”. A könnygáztól többen rosszul lettek, őket a mentők látták el. A mentőszolgálat szerint összesen 17 személy szenvedett könnyebb sérüléseket.
Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökét is elvitték a rendőrök az Erzsébet térről, nem sokkal azután, hogy megérkezett és leült a fűre, több gárdista mellé. A rendőrök egyenként szólították igazoltatásra a gárdistákat, akik „Szebb jövőt!” felkiáltással engedelmeskedtek nekik. A BRFK közleménye szerint a nap folyamán összesen 216 embert állítottak elő. Vona Gábort vasárnap hajnalban elengedte a rendőrség.
Estére szétváltak a gárdisták a szimpatizánsaiktól. Az utóbbiak mintegy 150 fős csoportját a rendőrök az Astoria felé szorították, a Rákóczi úton rövid időre megbénult a járműforgalom. Végül a szimpatizánsok tíz főre apadt csoportja a Dózsa György és a Thököly út sarkán szétszéledt. Az Erzsébet téren estére már csak egy csapat rendőr maradt.
Csíkszeredában mintegy harmincan gyűltek össze a magyar főkonzulátus előtt, követelve Budaházy György szabadon bocsátását. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom csíkszeredai tagjai, akikhez az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) képviselői is csatlakoztak, a HVIM zászlóit, Árpád-sávos és székely zászlókat lengettek.
A városban már napokkal korábban plakátok jelentek meg, amelyek résztvevőket toboroztak a szombati megmozdulásra, felhívva más szervezeteket is, hogy csatlakozzanak az utcai „figyelemfelkeltő megmozduláshoz”. A HVIM húsz percet kapott a helyi önkormányzattól a tüntetés lebonyolítására, a megmozdulás pontosan ennyi ideg tartott.
A szervezők nevében Szőcs Csongor köszöntötte a megjelenteket, a többnyire a HVIM jelvényeivel ellátott fekete pólós, illetve a magyar gárda egyenruhájára emlékeztető öltözetű fiatalembereket. Többüknél a szervezet fekete alapú zászlója vagy Árpád-sávos lobogó volt.
Szőcs megköszönte a helyi önkormányzatnak, hogy engedélyezte a tüntetést, megjegyezve, hogy a rendőrség és a csendőrség eredetileg nem adta beleegyezését a megmozduláshoz. Ezután sorra szólalt fel a HVIM csíki és udvarhelyi szervezetének egy-egy képviselője. Mint mondták, Budaházy erdélyi útjai során többször megjegyezte: ezek a hegyek az övé is, mint ahogy a magyar puszta a székelyföldi embereké is. „Fontos nekünk minden olyan ember, akinek fontos a magyar nemzet feltámadása” – hangsúlyozták a szónokok.
Végezetül a HVIM székelyföldi szervezetei nevében megfogalmazott petíciót olvasott fel a szervezet marosvásárhelyi képviselője. A dokumentumban ismételten kérték Budaházy szabadon bocsátását, a politikai foglyok\" számára amnesztiát követeltek, valamint azt, hogy – mint fogalmaztak – „a csonka Magyarországon szűnjön meg a magyarüldözés”.
A szónoklatokat és a petíció felolvasását követően a résztvevők ismételten kiabálták: „Szabadságot Budaházynak, szabadságot a hazafiaknak!”. Végül elénekelték a magyar és a székely himnuszt.
A környező utcákban rendőrök és csendőrök biztosították a sajtó által érdeklődéssel kísért rendezvényt, amely incidensek nélkül ért véget.
Budaházyt 2009. június 17-én vette őrizetbe a magyar rendőrség terrorcselekmény elkövetésének és emberölési kísérletnek a gyanújával. Június 19-én 30 napra előzetes letartóztatásba helyezték. A rendőrség szerint Budaházy a Magyarok Nyilai nevű szervezet létrehozója és vezetője, amely az utóbbi időben Molotov-koktélos támadásokat hajtott végre, s közéleti személyiségeket próbált megfélemlíteni.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.