
Donald Trump a Fehér Ház rózsakertjében ismerteti az Egyesült Államok viszontvámjait
Fotó: Videófelvétel
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
2025. április 02., 23:572025. április 02., 23:57
2025. április 03., 09:252025. április 03., 09:25
Donald Trump a Fehér Ház rózsakertjében jelentette be az új vámokat, amelyek az előzetes tájékoztatásoknak megfelelően a teljes amerikai importra kiterjednek. Az elnök – Amerika „felszabadulásának” nevezve a vámrendszer bevezetésének napját – egy hatalmas, táblázatot ábrázoló molinót emelt a magasba, amely a különböző országok és az Egyesült Államok által eddig alkalmazott kölcsönös vámokat sorjázta. Az első oszlop az adott ország által az amerikai termékekre kivetett vámokat, a második pedig az Egyesült Államok által frissen bejelentett illetékeket.
Míg Kína 67 százalékos vámokat használ az amerikai import esetében, ezt a Trump-adminisztráció 34 százalékkal viszonozza ezentúl. Washington a továbbiakban Japánra 24 százalékos, Dél-Koreára 25%, Svájcra 31%, az Egyesült Királyságra 10, Tajvanra 32, Malajziára 24, Indiára 26, Brazíliára 10, Indonéziára 32, Vietnámra 46, Szingapúrra 10 százalékos viszontvámot vet ki.
— Rapid Response 47 (@RapidResponse47) April 2, 2025
Emellett az Egyesült Államok 25 százalékos vámmal sújt valamennyi, külföldön gyártott autót. Sajtótájékoztatója végén Donald Trump aláírta az új vámrendszerről szóló elnöki rendeletet.
Trump az intézkedés gazdasági indokai között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben. Elmondta, hogy számos országból keresték meg, kivételt kérve, amivel kapcsolatban kijelentette: az amerikai vám abban az esetben csökkenhet, ha a másik fél megszünteti a kereskedelmi akadályokat az amerikai termékekkel szemben.
Fotó: Videófelvétel
Trump szerint az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték. Hozzátette: lesz egy minimális, 10 százalékos vámtétel, amit annak az „előjognak” az áraként említett, hogy valaki a világ legnagyobb piacán megjelenhet.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője korábban elmondta, hogy az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán. Leawitt kedden az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Donald Trump elnök a kereskedelempolitikáért felelős stábjával közösen az utolsó pillanatokig dolgozik az intézkedések véglegesítésén. Hozzátette, hogy már számos ország fordult a Fehér Házhoz a vámokról szóló külön egyeztetést kérve, valamint megjegyezte, hogy az elnök mindig nyitott a megkeresésekre.
Peter Navarro, Donald Trump kereskedelmi és ipari ügyekért felelős főtanácsadója korábban úgy becsülte, hogy az új vámrendszer révén összesen 600 milliárd dollár folyhat be az amerikai államkasszába, ami lehetővé teszi „az amerikai történelem legnagyobb mértékű adócsökkentését”.

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!