
Fotó: MTI
2009. augusztus 19., 14:322009. augusztus 19., 14:32
A magyarság megmaradásának alapvető feltétele a magyar nyelv teljes körű használata mindenhol – mondta Sólyom László magyar köztársasági elnök tegnap Budapesten. Az államfő a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) megrendezett Nyelvhasználat és jogi szabályozás a tudomány tükrében című konferencián reményét fejezte ki, hogy ez a konferencia nagy segítségére lesz a magyar államnak abban, hogy mindenhol képviselhesse azt az alapvető igényt, ami a korlátlan nyelvhasználatot jelenti.
Hozzátette: a magyarság megmaradásának alapvető feltétele a magyar nyelv teljes körű használata mindenhol. Kiemelte: a magyar állam feladata a határon túli nemzetrészek jogos igényének segítése, hogy a szomszédos államok tegyék a magyar nyelvet regionális hivatalos nyelvvé. Sólyom László úgy fogalmazott: a 19. századi magyar politika nem tudta megoldani az állam és nemzet viszonyának kérdését és „ezért nagyon drágán megfizettünk”.
A 19. század európai uralkodó eszméje volt az etnikailag és nyelvileg homogén nemzetállamoknak a megteremtése, de ezt Európa nagyon kevés államában lehetett létrehozni – mutatott rá. Hozzátette: képtelenség tiszta nemzetállamot létrehozni Közép-Európában, és különösképpen a Kárpát-medencében. Tudatában kell lenni annak, hogy a magyar nemzet és a magyar állam határai soha nem estek egybe – jelentette ki.
| Szlovákellenes provokációnak tartja Sólyom László magyar államfő péntekre tervezett révkomáromi látogatását és a Szent István-szobor felavatását a Pravda című független pozsonyi napilap. „A magyar elnök révkomáromi kirándulása valószínűleg nem végződik jól. A magyar politikusok pénteki akciója ismét provokatívnak tűnik. Ezúttal nagyon is... Szent István szobrának leleplezése a magyar arrogancia megnyilvánulása lesz. A probléma nem is abban rejlik, hogy Sólyom ismét »magánlátogatás« mögé bújik, holott útja a valóságban politikai lesz. Elsősorban az a felháborító, hogy István király szobrának felavatása kíméletlen és sértő a szlovákok számára” – írja Dag Danis a lap keddi számában. A pozsonyi diplomácia úgy véli: nem szerencsés, hogy Sólyom augusztus 21-én látogat el Szlovákiába, éppen a Varsói Szerződés öt országa 1968-as csehszlovákiai bevonulásának évfordulóján. Juraj Horváth, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke is diplomáciai provokációnak nevezte tegnap a prágai tavasz leverésének évfordulóján tett államfői látogatást. |
Az államfő közölte: ezt a konferenciát nemcsak a magyar nyelv ügyében rendezték meg, hanem minden olyan nyelv ügyében, melyet Szlovákiában használnak. Sólyom László szólt a kulturális nemzet fogalmáról, mely, mint mondta, különbözik a nemzetállam fogalmától. A kulturális nemzet a „közös akarat arra, hogy a történelmi örökségünket együtt folytassuk – mondta.
A magyar államnak kötelessége van azokkal a nemzetrészekkel szemben, amelyek éppen a határain kívül vannak – jelentette ki a köztársasági elnök. Pálinkás József, az MTA elnöke megnyitóbeszédében úgy fogalmazott: a konferenciát azért rendezték meg, mert a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa június 30-án új törvényt fogadott el, melylyel módosította a szlovák nyelv, mint államnyelv használatával kapcsolatos korábbi szabályozást.
Mint mondta, a törvénymódosítás nemcsak más nyelvek, köztük a magyar kisebbség anyanyelvének használatát korlátozza, hanem a hivatalostól eltérő szlovák nyelvváltozatok használatát is, és a törvényt megsértőket pénzbírsággal bünteti. Hozzátette: e korlátozásokat a tudomány képviselői mind nyelvészeti, mind pedig emberi jogi szempontból aggályosnak találják. A konferencián többek közt részt vett Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Kóka János, az SZDSZ elnöke, Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke, valamint Glatz Ferenc, az MTA egykori elnöke is.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.