
Alternatív útvonalak. Miután az orosz Gazpromtól már nem kap gázt, Moldova két szomszédjától importál áramot
Fotó: Pixabay
A moldovai Energocom állami energetikai vállalat Romániából és Ukrajnából fog áramot importálni, hogy fedezze az orosz gázszállítások leállítása miatt keletkezett hiányt – jelentette a NewsMaker hírportál szerdán.
2025. január 02., 10:572025. január 02., 10:57
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz gázszállító vállalat adósságai miatt. A gázszállítások leállítása fűtéskimaradáshoz vezetett Moldova orosz ellenőrzésű Dnyeszteren túli régiójában, ami arra késztette Chișinăut, hogy alternatív áramforrásokat keressen.
Bár az EU az ukrajnai inváziót követően erőfeszítéseket tett az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére, néhány ország, köztük Moldova, Szlovákia és Magyarország továbbra is az orosz gázra támaszkodik.
ezt januárban kezdik el biztosítani. A NewsMaker szerint mintegy 30 százalékot a hőerőművek és a helyi megújulóenergia-termelők fedeznek majd.
Moldova Ukrajnából is importál majd villamos energiát. Az Energocom közölte, hogy az ukrán állami atomenergia-szolgáltatótól, az Enerhoatomtól fog áramot importálni éjszaka, amikor alacsonyabb a fogyasztás és többletforrás áll rendelkezésre.
Az orosz állami tulajdonú Gazprom energiaipari óriásvállalat 2022 vége óta 5,7 millió köbméter gázt szállított Moldovának. A teljes gázmennyiséget az orosz ellenőrzés alatt álló Dnyeszteren túli régióba küldték, ahol azt háztartási szükségletekre és a Dnyeszter folyó mindkét partját tápláló moldovai vízerőmű áramtermelésére használták fel.
A Gazprom szerdán felfüggesztette a gázszállításokat Moldovába, állítólag a Moldovagaz adóssága miatt, amit a NewsMaker szerint egy nemzetközi könyvvizsgálat nem erősített meg.
Moszkva döntésére reagálva Dorin Recean moldovai miniszterelnök azzal vádolta a Kremlt, hogy „politikai fegyverként” használja az energiát.
Egy másik lépéssel Ukrajna szerdától megszüntette az orosz gáz ukrán területen keresztül történő tranzitját. Kijev többször figyelmeztetett, hogy nem hosszabbítja meg a tranzitmegállapodást, amikor az 2024 végén lejár, mert nem akarja finanszírozni Oroszország háborúját.
Zelenszkij hozzátette, hogy az európai szövetségesek egyik fő feladata jelenleg az, hogy támogassák Moldovát az energetikai átalakulásban.
„Minél több gáz áll rendelkezésre Európa valódi partnereinek gázából a piacon, annál hamarabb lesz úrrá az Oroszországtól való európai energiafüggőség utolsó negatív következményein” - mondta Zelenszkij.
Moldova, Európa egyik legszegényebb országa Ukrajna és az EU-tag Románia között fekszik. EU-tagjelöltként 2030-ra tagságra törekszik, de továbbra is ragaszkodik semleges státuszához.
Oroszország 2022 februárjában végrehajtott teljes körű ukrajnai inváziója fokozta Moldova biztonsági aggodalmait, mivel dróndarabok landoltak a területén, és Ukrajnát célzó rakéták haladtak át a légterén.
A nyugatbarát Maia Sandu elnök, akit a múlt hónapban újraválasztottak, bár a vártnál kisebb különbséggel, azzal vádolta Oroszországot, hogy megpróbálja destabilizálni a kormányát.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!