2009. január 09., 00:002009. január 09., 00:00
A két vállalat vezetője szerda éjjel Moszkvában tárgyalt, csütörtökön pedig Brüsszelben ültek ismét tárgyalóasztalhoz – e két megbeszélésről azonban lapzártánkig nem szivárgott ki érdemi eredmény. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója előzőleg José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnökkel is találkozott, míg Dubina az Európai Parlament külügyi bizottságának rendkívüli ülésén vett részt. Barroso egyebek között azt adta az orosz cégvezető értésére, hogy a jelenlegi helyzet elfogadhatatlan. Az EP-ülésen Dubina és az ukrán kormányt, valamint parlamentet képviselő politikusok leszögezték, hogy Kijevnek nem áll szándékában csökkenteni az EU-nak szánt orosz gázmennyiséget. A Gazprom január 1-jén leállította az Ukrajnának szóló gázszállítást, de az európai megrendelőknek szánt gázt egy ideig még szivattyúzta a tranzitvezetékbe. Szerdán ugyanakkor az orosz cég bejelentette: nem juttat több gázt a tranzitvezetékbe, mivel Ukrajna reggel elzárta az Európa felé menő vezetékek csapjait, s így az ukrán rendszerbe nyomott gáz nem jut el a megrendelőkhöz. Az EU-tagállamok közül több mint tízet érzékenyen érint az orosz gázszállítások elmaradása. Dubina arról is beszámolt, hogy az orosz nyitás után legalább másfél napba telhet, mire a szállítások újraindulnak. Az Európai Unió megfigyelők küldését tervezi a térségbe a gázszállítás figyelésére. Egy ukrán delegációs tag mindazonáltal csütörtökön úgy vélte, a gázvita közel került a megegyezéshez. Miller és Dubina állítólag szükség esetén Moszkvában folytatja a tárgyalásokat.
Közben Európában olyan alternatív energiaforrásokat kezdtek keresni, melyek jelenleg kicsi szerepet játszanak. Megnövelték az LNG, a cseppfolyósított gáz importját (a földgázt mínusz 160 fokra lehűtve cseppfolyósítják), amit így óceánjáró tankereken hoznak be Európába. A Bloomberg arról írt, hogy Nyugat-Európában több országban újra felmerült, hogy a már leállított atomerőműveket újra kellene indítani.
Európában egyébként továbbra is jelentős gondot okoz a szállítmányok elmaradása, a legnehezebb a helyzet Szerbiában, ahol minimális tartalékokkal rendelkeznek. Belgrád Magyarországtól kért gázkölcsönt, Gyurcsány Ferenc kormányfő pedig közölte: Budapest lehetőségeihez mérten teljesíti a kérést.
A román földgázvezeték-rendszerben normális a gáznyomás, és az országos szükségletet teljes egészében fedi.
A belföldi földgázkitermelés szintje tartósan napi 33 millió köbméteres, a tározókból pedig naponta 26 millió köbméternyi energiahordozót szivattyúznak ki az orosz földgázszállítmányok pótlására – áll a gazdasági minisztérium csütörtöki közleményében. A tárca által az orosz–ukrán gázvita miatt elmaradt orosz szállítmányok nyomán beállt helyzet megoldására összehívott válságstáb csütörtökön döntött arról, hogy a kitermelés szintjén az egy nappal korábbi szinten tartják. A közlemény szerint azok a hőerőművek, amelyek esetében a gáztakarékosság miatt úgy döntöttek, hogy átállnak a szilárd tüzelőanyagra, normális ütemben működnek.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.