Hirdetés

Irán bosszút esküszik Laridzsáni halála miatt, Trump szerint Washington „átgondolja” a NATO-tagságot

Irán

Rombolás. Irán meg akarja bosszulni Ali Laridzsáni halálát, Trump közben a NATO-szövetségeseket bírálja

Fotó: EPA/Agerpres

Miközben Irán bosszút esküdött az országot de facto vezető Ali Laridzsáni, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács vezetője megölése miatt, és folytatódtak az Egyesült Államok és Izrael által indított háborúban a kölcsönös csapások, egyértelművé vált, hogy a felkért országok nem kívánnak segíteni Washingtonnak a Hormuzi-szoros hajóforgalmának biztosításában.

Krónika

2026. március 18., 08:342026. március 18., 08:34

Miután a nemzetbiztonsági tanács megerősítette, hogy Laridzsáni fiával és biztonsági személyzetével együtt meghalt, Amir Hatami iráni hadseregfőnök „határozott” megtorlással fenyegetőzött az egykori vezető izraeli légicsapásban történt meggyilkolása miatt.

Idézet
A megfelelő időben és helyen határozott, elrettentő és sajnálatos választ adunk a bűnöző Amerikának és a vérszomjas cionista rezsimnek”

mondta Hatami egy nyilatkozatban.

Hirdetés

Hozzátette, hogy Laridzsáni és más mártírok halálát „megbosszulják”.

Az iráni Forradalmi Gárda, amely a hadseregtől elkülönült szervezet, azt állítja, hogy már rakétákat lőtt ki Közép-Izraelre „bosszúból” Laridzsáni haláláért, jelentette az AFP hírügynökség.

korábban írtuk

Iráni konfliktus: magas rangú teheráni vezetőt próbált meg kiiktatni az izraeli hadsereg
Iráni konfliktus: magas rangú teheráni vezetőt próbált meg kiiktatni az izraeli hadsereg

Izrael hétfő esti teheráni támadása során célba vette Ali Laridzsánit, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács vezetőjét, egy az ügyhöz közel álló izraeli forrás szerint.

Közben valóban folytatódtak a katonai műveletek, a CNN szerint Izrael középső részén több ponton jeleztek károkat iráni rakéták becsapódása miatt, a rakéták Tel-Avivban is károkat okoztak.

A Reuters szerint Irán kazettás bombákkal támadta a várost.

Szerdán kora reggel az ország középső részén ketten meghaltak egy iráni rakétacsapás következtében.

Folytatódtak az Egyesült Államokkal szövetséges környező arab országok elleni támadások is.

Az Egyesült Arab Emírségekben támadóeszköz csapódott az ausztrál hadsereg által használt al-Minhad katonai támaszpont melletti útba, a becsapódás nyomán kisebb tűz keletkezett, de sérültek nincsenek – közölte Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök.

Irak fővárosában, Bagdadban szerdán folytatódtak az amerikai nagykövetség elleni drón- és rakétatámadások.

Donald Trump amerikai elnök kedden este újságíróknak nyilatkozva arról beszélt: még nem állnak készen az iráni háború befejezésére, de a közeljövőben befejezik.

Azt is leszögezte, nem tart sokáig, amíg a Hormuzi-szoros biztonságos lesz.

Trump kijelentette: az Egyesült Államoknak át kell gondolnia NATO-tagságát, és bírálta szövetségeseit, amiért nem segítenek az iráni háborúban.

Trump szerint a NATO-tagság „mindenképpen olyan dolog, amin el kell gondolkodnunk”.

Hozzátette, hogy az Egyesült Államok sem volt köteles segíteni, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát.

„Segítettünk nekik, ők nem segítettek nekünk, és szerintem ez nagyon rossz dolog a NATO számára” – mondta Trump.

Trump azt mondta, hogy a NATO-szövetségesek támogatják az Egyesült Államok azon célját, hogy megakadályozzák Irán atomfegyverhez jutását – de vonakodnak bekapcsolódni a háborúba.

„Senki sem akarja, hogy Irán atomfegyverhez jusson, mert ezek az emberek őrültek. Teljesen őrültek, és gonoszak, erőszakosak” – mondta Trump. „Mindenki egyetért ezzel, de nem akarnak segíteni.”

Azt mondta, hogy az Egyesült Államok tudomásul vette.

„Nekünk, mint az Egyesült Államoknak, emlékeznünk kell erre, mert úgy gondoljuk, hogy ez elég sokkoló” – mondta.

Amikor azonban arra kérdezték rá, hogy lesz-e bármilyen következménye a NATO-ra nézve, Trump azt mondta:

Idézet
Nos, nem, én csak azt gondolom, hogy nem tesz jót egy partnerségnek, amikor azt mondják: »amit csináltok, az nagyszerű dolog, de mi nem fogunk segíteni.«”

Trump a Truth Social közösségi oldalán is közölte: az Egyesült Államokat arról tájékoztatta NATO-szövetségesei többsége, hogy nem akar részt venni Washington Irán elleni katonai műveletében.

„Az Egyesült Államokat arról tájékoztatta NATO-szövetségeseinek többsége, hogy nem akarnak részt venni katonai műveletünkben az iráni terrorista rezsimmel szemben a Közel-Keleten annak dacára, hogy szinte minden ország határozottan egyetért azzal, amit teszünk és hogy Irán semmilyen formában sem juthat atomfegyverhez. Ugyanakkor nem vagyok meglepődve cselekményeiken, mert mindig is egyirányú utcaként tekintettem a NATO-ra, ahol évente dollárok milliárdjait költjük el ezen országok védelmére. Mi megvédjük őket, de ők nem tesznek értünk semmit, különösen szükséghelyzetben. Szerencsére megtizedeltük az iráni hadsereget, a haditengerészetük, légierejük, légvédelmük és radarrendszerük a múlté, de talán a legfontosabb, hogy vezetőik szinte minden szinten szintén a múltéi, hogy sose fenyegethessenek többé minket, közel-keleti szövetségeseinket, vagy a világot!” – írta.

Idézet
Annak a ténynek köszönhetően, hogy ilyen katonai sikert értünk el, többé már nincs szükségünk, vagy vágyunk a NATO-tagállamok segítségére – sosem volt szükségünk rá!

Hasonlóan Japán, Ausztrália, vagy Dél-Korea esetében. Valójában, mint az Amerikai Egyesült Államok elnöke – amely messze a világ leghatalmasabb országa – kijelentem: nincs szükségünk senki segítségére!” – írta az amerikai elnök.

Emmanuel Macron francia államfő kedden közölte, hogy amíg tartanak a bombázások, Franciaország nem vesz részt a Hormuzi-szoros biztonságának biztosítására irányuló műveletekben, de miután a helyzet „nyugodtabbá” válik, elképzelhető, hogy a világgazdaság számára stratégiai fontosságú átkelőhelynél részt vegyen a hajók „kíséretében”.

Idézet
Nem vagyunk részesei a konfliktusnak, és ezért Franciaország soha nem fog részt venni a Hormuzi-szoros megnyitására vagy felszabadítására irányuló műveletekben a jelenlegi kontextusban”

– mondta a francia elnök a hivatalába összehívott védelmi tanács ülésének elején.
„Ugyanakkor meggyőződésünk, hogy amint a helyzet nyugodtabbá válik (...) azaz amikor a bombázások megszűnnek, készen állunk arra, hogy más nemzetekkel együtt vállaljuk a felelősséget egy olajszállító és konténerhajók kíséretében a szorosban”
– tette hozzá Emmanuel Macron.

„Ez a munka megbeszéléseket kíván, konfliktusfeloldást Iránnal, mert semmiképpen sem lehet ez egy erőszakos művelet” – ismételte meg államfő, aki március 9-én Cipruson már említett egy ilyen kezdeményezést.

Ezt a küldetést, amelyet „a következő napokban és hetekben kell kidolgozni, teljesen meg kell különböztetni a folyamatban lévő háborús műveletektől és a folyamatban lévő bombázásoktól”

– hívta fel a figyelmet.
Emlékeztetett arra, hogy a kérdésről már elindultak eszmecserék „Indiával és több más európai vagy regionális partnerrel”.
A francia elnök ugyanakkor ellenezte az európai Aspides művelet kiterjesztését a Vörös-tengertől a Hormuzi-szorosig.
„Ezt a keretet nem szabad más műveletekre kiterjeszteni” – mondta.

Az EU-tagállamok külügyminisztereinek hétfői brüsszeli tanácskozásukon elvetették azt az elképzelést, hogy az Aspides nevű, a Vörös-tengeren a tengeri forgalom védelmére létrehozott európai missziót a Hormuzi-szorosba küldjék.

Donald Tusk lengyel kormányfő kedden szintén kijelentette: Lengyelország nem küldi katonáit Iránba, más feladatai vannak a NATO-ban, és az iráni konfliktus nem érinti közvetlenül a lengyelek biztonságát.

Donald Tusk a keddi kormányülés elején nyilatkozott így. „Ez a konfliktus nem érinti közvetlenül a biztonságunkat” – fogalmazott, hozzátéve: a lengyel szárazföldi, légi és tengerészeti erőknek „más feladatai vannak a NATO keretében”.

A korszerűsítési folyamatban lévő lengyel haditengerészet rendelkezésére álló felszerelésnek a Balti-tenger biztonságát kell szolgálnia, ezt „jól értik” Lengyelország szövetségesei, köztük az Egyesült Államok – húzta alá a kormányfő.

Donald Trump amerikai elnök vasárnap megismételte a felhívást, hogy az Egyesült Államok szövetségesei segítsenek az Irán által lezárt Hormuzi-szoros megnyitásában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
2026. június 21., vasárnap

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon

Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.

Trump szerint nem kell díjat fizetni a Hormuzi-szorosban, Vance Svájcba érkezett, hogy Iránnal tárgyaljon
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére

Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.

Sulyok Tamás jogi eszközökkel is kész harcolni: semmilyen többség sem adhat felhatalmazást a jog uralmának a semmibevételére
2026. június 20., szombat

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája

Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.

Új korvettel bővült a román haditengerészet flottája
2026. június 20., szombat

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost

Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.

Ennyit a békéről: Irán megint lezárja a Hormuzi-szorost
Hirdetés
Hirdetés