
Orbán Viktor szerint a terve az volt, hogy csinál egy szuverén Magyarországot, amely „a saját tengelye körül forog”
Fotó: Orbán Viktor/Facebook
A most leköszönő kormány kivezette az országot a válságból – értékelte az idei első negyedéves gazdasági adatokat Orbán Viktor távozó miniszterelnök a Pityinger László (Dopeman) YouTube-csatornáján adott pénteki interjújában.
2026. május 08., 21:042026. május 08., 21:04
2026. május 08., 22:572026. május 08., 22:57
Orbán Viktor utolsó miniszterelnöki munkanapján elmondta, szomorúságot érez a választási vereség miatt, mert a „melót” nem fejezte be. Közlése szerint a terve az volt, hogy csinál egy szuverén Magyarországot, amely „a saját tengelye körül forog”, a magyarok munkáján így nem az idegenek gazdagodnak. Az MTI által idézett Orbán Viktor szerint húsz év kellett volna, hogy stabilan megálljon a lábán, a munka egyötöde volt még hátra.
Hozzátette, azért szorít, hogy azok, akik most kerülnek kormányra, minél kevesebbet bontsanak le a szuverén Magyarországból.
Saját szerepéről szólva elmondta: személyes felelőssége van a vesztes választás után, de nem érez letargiát, tele van energiával. Hozzátette: meg kell érteniük, miért nem kapták meg a támogatást, amelyre szükségük lett volna.
Elmondta azt is, hogy büszke az elmúlt 16 évre, azt nem fogja „kidobni”. Az első negyedéves gazdasági adatokat értékelve hozzátette: „a most leköszönő kormány, a nemzeti oldal kormánya kivezette az országot a válságból”.
„Ilyen balszerencsém is csak nekem lehet” – utalt arra, hogy közben elvesztette a választást.
Orbán Viktor kormányzásának eredményeként közölte, hogy elvettek 15 ezer milliárd forintot a bankoktól és a multicégektől, amit odaadtak a magyar családoknak, ám – elmondása szerint – óriási erők dolgoztak azon, hogy ezt a pénzt visszaszerezzék. „Az ország többsége nem akarja, hogy kifosszák. Itt van hagyománya a nemzeti ellenállásnak, de bízzunk benne, hogy erre nem lesz szükség” – jegyezte meg.
A leköszönő miniszterelnök azt mondta, hogy megkétszerezték az állami vagyont, az MNB aranytartalékát pedig harmincszorosára növelték. „Nem szabad engedni, hogy az új kormány ezt eladja vagy adókat emeljen. Egy kormány sem tud szembemenni az emberekkel, ezért a nemzeti oldalnak fel kell készülnie arra, hogy ami jó, azt megvédje” – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor ezt úgy értékelte, hogy a szavazók nem csak azt utasították el, amit a kormánypártok ajánlottak, hanem őt magát is. Hangsúlyozta: a „nemzeti oldal” feladata, hogy megtartsa a 40 év felettieket, közben közelebb kerüljön a fiatalokhoz, ezért a Fidesz vezetését azonnal meg kell fiatalítani, amit el is kezdtek, kicserélték a képviselők jó részét, ő maga sem vette át a mandátumát.
Saját magáról szólva leszögezte: áll minden vizsgálat elé, hiszen becsületes ember, aki becsületesen elvégezte a munkáját, a jogszabályokat betartotta és betartatta. A leköszönő kormányfő kitért arra is, hogy ki fognak pukkadni a „műbalhék”, a legfájdalmasabb, a Zsolti bácsi-ügy is – jelezte, aláhúzva: Semjén Zsoltért tűzbe teszi a kezét. Arról szólva, hogy a „rengeteg kormányzati juttatásban részesülő” 40 év alattiak miért döntöttek más mellett, abban találta meg a választ, hogy nem anyagi okok játszhattak szerepet, hanem kultúraváltás történhetett Magyarországon.
A Fidesz kampányára kitérve arról beszélt, hogy a kampányfőnöknek, a kampánystábnak időben érzékelnie kellett volna a bajt, de ez nem történt meg. A választási vereség okait azonban abban is látta, hogy az orosz–ukrán háború és a brüsszeli szankciók miatt három évig nem volt érzékelhető gazdasági növekedés. Hozzátette: ha 2-4 százalékos gazdasági növekedést tudtak volna előállítani, megnyerték volna a választást. A legjobban akkor jár az ország, ha az új kormány nem változtat a gazdaságpolitika irányán – mondta.
Az ígért elszámoltatásról szólva úgy vélte, még az is lehet, hogy az korrekt lesz. „Nem ördögtől való dolog, hogy az elmúlt húsz évből elővegyék a politikusokat, a most beülőket is, és szépen nézzék át őket” – értékelt. Kiemelte: ő maga 1990 óta minden percével, minden forintjával el kellett számoljon, ezért szívesen áll minden vizsgálódás elé.
A politika iróniájának nevezte, hogy 2,4 millió szavazattal 2014-ben kétharmadot értek el, most egyharmadot sem. Orbán Viktor közölte: legfeljebb 70 százalékos választási részvétellel számoltak, de bejött plusz 10 százalék, amely szinte egészében a Fidesz ellen szavazott. Ezt nekünk érzékelnünk kellett volna – jegyezte meg.
Pártja jövőjéről úgy fogalmazott, a pártpolitikai mezőben a Fidesz lesz a „dárda hegye”. De mivel nem a politikai térben vesztettek, hanem a társadalmi térben, ezért a „nemzeti oldalt” nem lehet a politikából fölépíteni, hanem egy magabiztosságot, önbizalmat és perspektívát nyújtó kulturális, politikai, közéleti világot kell létrehozni – tette hozzá.
A külpolitikára kitérve hangsúlyozta: nagyon nagy baj lesz abból, ha a Brüsszellel való viszonyt átalakítják, Brüsszellel ugyanis nem lehet kompromisszumot kötni, csak erőpozícióból szabad tárgyalni. Orbán Viktor elmondta, hogy most rajzolódik ki az új médiavilág: az eddig ellenzéki sajtó az új hatalom sajtója lesz, a „mérsékeltebb jobbközép” sajtó pedig keresi a hangját. „A hagyományos jobboldali sajtó előtt négymillió ember bezárja a fülét” – fogalmazott, hozzátéve: személyes kedvence, a Vadhajtások pedig a „kurucok sarka”, de nyelvileg durva.
„A Nemzeti Sport mellett az a második igeforrás, amit minden nap meg kell néznem” – fogalmazott a leköszönő miniszterelnök.

A választással a 16 évig tartó nemzeti kormányzás korszaka lezárult, egy új időszak, a liberális kormányzás és a nemzeti ellenzék időszaka kezdődik – írta Orbán Viktor a Fidesz tagjainak küldött levélben.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
szóljon hozzá!