
Jelentősen megnőtt a Tarnica-tó térségében történt balesetek száma
Fotó: Clujtourism.ro
A Kolozs Megyei Tanács beavatkozási és elsősegélynyújtó-pontot hoz létre a Tarnica-tónál, miután jelentősen megnőtt a térségben történt balesetek száma.
2026. május 09., 10:562026. május 09., 10:56
Alin Tișe tanácselnök határozattervezetet kezdeményezett egy hegyimentői beavatkozási és elsősegélynyújtó-pont létrehozásáról a Tarnica-tónál, a megye egyik legnépszerűbb szabadidős övezetében.
A Kolozs Megyei Salvamont-Salvaspeo irányítása alatt működő beavatkozási pont létrehozását és megyei jelentőségű objektummá nyilvánítását az indokolja, hogy jelentősen megnőtt a tavon történt balesetek száma. Ez részben a szabadidős tevékenységek intenzívebbé válásával, részben pedig a tó körüli turistautak növekvő népszerűségével függ össze; a Lukács köve (Piatra lui Lucaci) és a Hollókő (Piatra Corbului) útvonalak jelenleg a megye leglátogatottabb túraútvonalai közé tartoznak – számolt be róla a monitorulcj.ro portál.

A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Alin Tișe szerint az új beavatkozási pont létrehozása szükséges lépés, amely egy aggasztó helyzetre reagál: egy rendkívül forgalmas térségben egyre több baleset történik. Mint fogalmazott, míg korábban ritkának számítottak az ilyen esetek, ma már számuk folyamatosan emelkedik, és
A reakcióidő csökkentésével azt szeretnék elérni, hogy a jelenlegi mentési akciók valódi életmentéssé váljanak.
A megyei tanács elnöke azt is hangsúlyozta, hogy a Tarnica-tó körüli hegyi turistaútvonalakon történt balesetek esetén is jelentősen lerövidül majd a beavatkozási idő, mivel a hegyimentők a rendelkezésükre álló csónak segítségével gyorsabban eljuthatnak a sérültekhez. Szerinte ez egy hatékony kezdeményezés, amely minimális költséggel jár, ugyanakkor jelentősen növeli a turisták biztonságát.
A Kolozs Megyei Tanács tájékoztatása szerint az új beavatkozási pont a nyári időszakban, hétvégenként működik majd folyamatos ügyelettel. A helyszínen Salvamont-búvárok és hegyimentők teljesítenek szolgálatot a Kolozs megyei katasztrófavédelem munkatársaival együttműködve. Ez lehetővé teszi, hogy a segélyhívások beérkezése után azonnal megkezdődhessen a beavatkozás, ami jelentősen növeli a túlélési esélyeket.
amelyet egy 150 méter hosszú erdei úton keresztül lehet majd megközelíteni a DJ 107P megyei útról. A helyszínen egy stéget és két moduláris konténert alakítanak ki, amelyeket vízimentési felszerelésekkel látnak el.
A létesítmény nemcsak operatív szerepet tölt majd be, hanem hozzájárul a Kolozs Megyei Tanács által 2021-ben elfogadott hajózási szabályzat betartásának ellenőrzéséhez, valamint a búvárcsapat felkészültségének fejlesztéséhez is.

Románia legnagyobb villamosenergia-termelő vállalatának részvényesei jóváhagyták kedden a többségében román állami tulajdonú Hidroelectrica és a szintén állami tulajdonban lévő francia energiaóriás, az Électricité de France (EDF) közötti partnerséget.
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.
A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.
Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré
szóljon hozzá!