Hirdetés

Mentőpont létesül a Kolozs megyei Tarnica-tónál

Tarnica-tó

Jelentősen megnőtt a Tarnica-tó térségében történt balesetek száma

Fotó: Clujtourism.ro

A Kolozs Megyei Tanács beavatkozási és elsősegélynyújtó-pontot hoz létre a Tarnica-tónál, miután jelentősen megnőtt a térségben történt balesetek száma.

Krónika

2026. május 09., 10:562026. május 09., 10:56

Alin Tișe tanácselnök határozattervezetet kezdeményezett egy hegyimentői beavatkozási és elsősegélynyújtó-pont létrehozásáról a Tarnica-tónál, a megye egyik legnépszerűbb szabadidős övezetében.

A Kolozs Megyei Salvamont-Salvaspeo irányítása alatt működő beavatkozási pont létrehozását és megyei jelentőségű objektummá nyilvánítását az indokolja, hogy jelentősen megnőtt a tavon történt balesetek száma. Ez részben a szabadidős tevékenységek intenzívebbé válásával, részben pedig a tó körüli turistautak növekvő népszerűségével függ össze; a Lukács köve (Piatra lui Lucaci) és a Hollókő (Piatra Corbului) útvonalak jelenleg a megye leglátogatottabb túraútvonalai közé tartoznak – számolt be róla a monitorulcj.ro portál.

Hirdetés

korábban írtuk

Belefulladt a Tárnica-tóba egy 20 éves fiatalember
Belefulladt a Tárnica-tóba egy 20 éves fiatalember

A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Alin Tișe szerint az új beavatkozási pont létrehozása szükséges lépés, amely egy aggasztó helyzetre reagál: egy rendkívül forgalmas térségben egyre több baleset történik. Mint fogalmazott, míg korábban ritkának számítottak az ilyen esetek, ma már számuk folyamatosan emelkedik, és

a mentőcsapatok hosszú kiérkezési ideje miatt sok esetben már nem lehet megmenteni az áldozatokat.

A reakcióidő csökkentésével azt szeretnék elérni, hogy a jelenlegi mentési akciók valódi életmentéssé váljanak.

A megyei tanács elnöke azt is hangsúlyozta, hogy a Tarnica-tó körüli hegyi turistaútvonalakon történt balesetek esetén is jelentősen lerövidül majd a beavatkozási idő, mivel a hegyimentők a rendelkezésükre álló csónak segítségével gyorsabban eljuthatnak a sérültekhez. Szerinte ez egy hatékony kezdeményezés, amely minimális költséggel jár, ugyanakkor jelentősen növeli a turisták biztonságát.

A Kolozs Megyei Tanács tájékoztatása szerint az új beavatkozási pont a nyári időszakban, hétvégenként működik majd folyamatos ügyelettel. A helyszínen Salvamont-búvárok és hegyimentők teljesítenek szolgálatot a Kolozs megyei katasztrófavédelem munkatársaival együttműködve. Ez lehetővé teszi, hogy a segélyhívások beérkezése után azonnal megkezdődhessen a beavatkozás, ami jelentősen növeli a túlélési esélyeket.

A beavatkozási pont a Kis-öböl (Golful Mic) térségében kap helyet egy 50 négyzetméteres területen,

amelyet egy 150 méter hosszú erdei úton keresztül lehet majd megközelíteni a DJ 107P megyei útról. A helyszínen egy stéget és két moduláris konténert alakítanak ki, amelyeket vízimentési felszerelésekkel látnak el.

A létesítmény nemcsak operatív szerepet tölt majd be, hanem hozzájárul a Kolozs Megyei Tanács által 2021-ben elfogadott hajózási szabályzat betartásának ellenőrzéséhez, valamint a búvárcsapat felkészültségének fejlesztéséhez is.

korábban írtuk

Francia energiaóriás száll be az erdélyi vízerőmű gigaprojektjébe
Francia energiaóriás száll be az erdélyi vízerőmű gigaprojektjébe

Románia legnagyobb villamosenergia-termelő vállalatának részvényesei jóváhagyták kedden a többségében román állami tulajdonú Hidroelectrica és a szintén állami tulajdonban lévő francia energiaóriás, az Électricité de France (EDF) közötti partnerséget.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok

Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.

Késik a kolozsvári metró, még nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
Hirdetés
Hirdetés