
Jelentősen megnőtt a Tarnica-tó térségében történt balesetek száma
Fotó: Clujtourism.ro
A Kolozs Megyei Tanács beavatkozási és elsősegélynyújtó-pontot hoz létre a Tarnica-tónál, miután jelentősen megnőtt a térségben történt balesetek száma.
2026. május 09., 10:562026. május 09., 10:56
Alin Tișe tanácselnök határozattervezetet kezdeményezett egy hegyimentői beavatkozási és elsősegélynyújtó-pont létrehozásáról a Tarnica-tónál, a megye egyik legnépszerűbb szabadidős övezetében.
A Kolozs Megyei Salvamont-Salvaspeo irányítása alatt működő beavatkozási pont létrehozását és megyei jelentőségű objektummá nyilvánítását az indokolja, hogy jelentősen megnőtt a tavon történt balesetek száma. Ez részben a szabadidős tevékenységek intenzívebbé válásával, részben pedig a tó körüli turistautak növekvő népszerűségével függ össze; a Lukács köve (Piatra lui Lucaci) és a Hollókő (Piatra Corbului) útvonalak jelenleg a megye leglátogatottabb túraútvonalai közé tartoznak – számolt be róla a monitorulcj.ro portál.

A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Alin Tișe szerint az új beavatkozási pont létrehozása szükséges lépés, amely egy aggasztó helyzetre reagál: egy rendkívül forgalmas térségben egyre több baleset történik. Mint fogalmazott, míg korábban ritkának számítottak az ilyen esetek, ma már számuk folyamatosan emelkedik, és
A reakcióidő csökkentésével azt szeretnék elérni, hogy a jelenlegi mentési akciók valódi életmentéssé váljanak.
A megyei tanács elnöke azt is hangsúlyozta, hogy a Tarnica-tó körüli hegyi turistaútvonalakon történt balesetek esetén is jelentősen lerövidül majd a beavatkozási idő, mivel a hegyimentők a rendelkezésükre álló csónak segítségével gyorsabban eljuthatnak a sérültekhez. Szerinte ez egy hatékony kezdeményezés, amely minimális költséggel jár, ugyanakkor jelentősen növeli a turisták biztonságát.
A Kolozs Megyei Tanács tájékoztatása szerint az új beavatkozási pont a nyári időszakban, hétvégenként működik majd folyamatos ügyelettel. A helyszínen Salvamont-búvárok és hegyimentők teljesítenek szolgálatot a Kolozs megyei katasztrófavédelem munkatársaival együttműködve. Ez lehetővé teszi, hogy a segélyhívások beérkezése után azonnal megkezdődhessen a beavatkozás, ami jelentősen növeli a túlélési esélyeket.
amelyet egy 150 méter hosszú erdei úton keresztül lehet majd megközelíteni a DJ 107P megyei útról. A helyszínen egy stéget és két moduláris konténert alakítanak ki, amelyeket vízimentési felszerelésekkel látnak el.
A létesítmény nemcsak operatív szerepet tölt majd be, hanem hozzájárul a Kolozs Megyei Tanács által 2021-ben elfogadott hajózási szabályzat betartásának ellenőrzéséhez, valamint a búvárcsapat felkészültségének fejlesztéséhez is.

Románia legnagyobb villamosenergia-termelő vállalatának részvényesei jóváhagyták kedden a többségében román állami tulajdonú Hidroelectrica és a szintén állami tulajdonban lévő francia energiaóriás, az Électricité de France (EDF) közötti partnerséget.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!