
2009. szeptember 02., 08:572009. szeptember 02., 08:57
„Az ország nyelvét meg kell tanulnotok, édesanyátok nyelvét nem szabad elfelejtenetek” – idézte Benedek Elek intelmét Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke tegnap a dunaszerdahelyi tömegtüntetésen. A felvidéki Magyar Koalíció Pártja és a civil szervezeteket tömörítő Szlovákiai Magyarok Kerekasztala által a szlovákiai államnyelvtörvény ellen összehívott nagygyűlésen Pék arra buzdította a felvidéki magyarokat: ne féljenek élni nyelvi jogaikkal, ne szégyelljenek megszólalni anyanyelvünkön.
A Csallóköz központjának számító, 23 500 lakosú, mintegy nyolcvan százalékban magyarok lakta város stadionja különben zsúfolásig telt; a lelátókon többtucatnyi magyar zászlót, illetve a szlovákiai és Kárpát-medencei magyar falvak neveit és jelképeit tartalmazó transzparenseket lehetett látni. Hrubík Béla, a Csemadok kulturális és társadalmi szervezet elnöke arra intette a határon túli magyarokat, ne adják fel identitásukat, miközben Mézes Rudolf, a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetségének elnöke hangsúlyozta: Európa keleti felében nem biztosítják az alapvető kisebbségi jogokat, a szeptember elsején életbe lépett szlovákiai nyelvtörvény pedig nemzetközi egyezményeket sért és súlyosan diszkriminálja a magyar kisebbséget.
| Szeptember 10-én találkozik egymással Bajnai Gordon magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök – közölte tegnap a budapesti kormány szóvivője. Szollár Domokos a helyszínről annyit mondott: a találkozó Magyarország területén, a szlovák határ közelében lesz. Hozzátette: a magyar miniszterelnök szerint a problémákról és az együttműködésről egyaránt beszélni kell az egyeztetésen, a nyelvtörvény ügye megkerülhetetlenül fontos, csakúgy, mint a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztése. Eközben Fico szerint a sajtó nagymértékben felelős azért, milyen állapotban van a szlovák–magyar viszony. „Kapcsolják be Magyarországon a tévét, a rádiót, vagy nyissák ki az újságokat, mindegyik ugyanazt mondja: Szlovákia ellen, Szlovákia ellen, Szlovákia ellen. Nyissák ki a szlovák lapokat. Az sírnivaló. Én sehol sem láttam annyi újságírót, akik saját országukat piszkítják, mint Szlovákiában” – jelentette ki tegnap a szlovák kormányfő. |
„Elegünk van abból, hogy a szlovákiai magyarokat itt albérlőnek nézik, és hűtlenséggel vádolják” – hangoztatta a szlovákiai magyar civil szervezetek nevében Petőcz Kálmán is. Vastapsot kapott a közönség részéről Ondrej Dostál, a Polgári Konzervatív Párt alelnöke, aki már beszéde elején leszögezte: ama szlovákok egyike, akik nem értenek egyet a nyelvtörvénnyel. „Egy ilyen törvénnyel nemcsak a magyaroknak, hanem a tisztességes szlovákoknak is baja van. A szlovák politikusoknak olyan politikát kell folytatni, hogy a magyar kisebbség Szlovákiát hazájának érezhesse” – szögezte le a szlovák politikus.
Felszólalt az erős rendőri jelenlét közepette rendezett nagygyűlésen Biró Rozália, Nagyvárad RMDSZ-es alpolgármestere is, emlékeztetve: Erdélyben a szövetség 29 szervezete, 25 civil szervezet és 4000 polgár, valamint a négy magyar történelmi egyház is tiltakozott a nyelvtörvény ellen. „Az erdélyiek kiállnak a felvidékiek nyelvi jogaiért, mert egy nemzet fiaként, ha egyikünket bántják, mindannyiunkat bántják” – jelentette ki a politikus.
A résztvevők különben nyilatkozatot is elfogadtak, amelyben tiltakoznak az államnyelvtörvény ellen, s kiállnak a szlovákiai magyarság jogainak megerősítése mellett. Tegnap egyébként közös nyilatkozatban ítélték el a szlovákiai jogszabályt az erdélyi magyar ifjúsági szervezetek is, amelyek a „szlovák demokrácia szégyenének” nevezi k a jogszabályt, mivel nemcsak a felvidéki magyaroknak, hanem az európai integráció és az európai népek közötti együttműködés alapelvének is árt.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.