Elhúzódhat az uniós alkudozás a tisztségekért – nő az alkalmi megállapodások szerepe az EP-választások nyomán

Elhúzódhat az uniós alkudozás a tisztségekért – nő az alkalmi megállapodások szerepe az EP-választások nyomán

Átrendeződő erőviszonyok. Orbán Viktor ellenzi, hogy Manfred Weber (jobbra) legyen az Európai Bizottság következő elnöke

Fotó: MTI

Mivel az Európai Parlament a korábbinál megosztottabb lett, hosszadalmas egyeztetésekre kell felkészülni az egyes pozíciók elosztásánál – vélik az elemzők. A Fidesz jövője körül is sok még a bizonytalanság, Orbán Viktor alakulata a jó választási szereplés következtében erős alkupozícióban van, de egyelőre kérdéses, hogy az Európai Néppártban vagy azon kívül folytatja.

Pataky István

2019. június 05., 09:042019. június 05., 09:04

A kiszivárgott információk szerint Emmanuel Macron francia elnök a visegrádi négyekkel, így Magyarországgal együttműködve szeretné megakadályozni, hogy a Magyarország által is elutasított Manfred Weber legyen az Európai Bizottság következő elnöke – vázolta az európai parlamenti választásokat követő friss helyzetképet lapunknak Deák Dániel, a budapesti XXI. Század Intézet vezető elemzője. Mint mondta, a francia elnök a jelek szerint beleegyezne abba a tárgyalások során, hogy egy néppárti, de francia politikus kapja az elnöki posztot: Michel Barnier, az Európai Unió jelenlegi Brexit-ügyi főtárgyalója.

„Ha ez a törekvés sikeres lenne, akkor az Magyarország számára komoly győzelmet jelentene, hiszen 2014-ben Orbán Viktor azért nem szavazott Jean-Claude Junckerre, mert ragaszkodott Barnierhez. Így most a magyar miniszterelnök öt évvel ezelőtti jelöltje győzedelmeskedhet a bajor Weberrel szemben. Külön érdekesség, hogy a 2014-es néppárti kongresszuson Angela Merkel is Barnierre szavazott” – fogalmazott a Krónikának a szakértő. Hozzátette ugyanakkor, hogy mindez még egyáltalán nem biztos, hiszen az egyes uniós tisztségek elosztásánál igen komoly és összetett tárgyalások zajlanak. A párttámogatottságok mellett például a regionális szempontokra is oda kell figyelni. Emellett mivel az Európai Parlament a korábbinál megosztottabb lett, hosszadalmas egyeztetésekre kell felkészülni az egyes pozíciók elosztásánál, mondta Deák Dániel.

Bukhat a csúcsjelölti rendszer

Idézet
A mostani erőviszonyok alapján a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az Európai Néppárt (EPP) a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal fog majd koalíciót alkotni a parlamentben, ugyanakkor a csúcsjelölti rendszer várhatóan megbukik, és ismét a tagállamok állam és kormányfői döntenek a pozíciókról, így az Európai Bizottság következő elnökének személyéről is. Ha az elnök francia lesz, akkor a németek várhatóan a Központi Bank vezetői pozícióját akarják majd megkapni, míg a közép-európaiak ismét megszerezhetik az Európai Tanács vezetését”

– számolt be a várható forgatókönyvről az anyaországi elemző. Szerinte ez azt is jelenti, hogy az EU visszatér ebben a kérdésben a szerződésekhez és nem engedi, hogy az Európai Parlament ismét lépést tegyen az Európai Egyesült Államok irányába, tehát a nemzetállamok az öt évvel korábbi helyzethez képest most nagyobb beleszólással bírnak ebben a kérdésben.

A fragmentáltabb viszonyok miatt valószínűleg csak őszre lesz meg mindegyik jelölt, de az is lehet, hogy télig is elhúzódik az egész folyamat.

„Ha túl leszünk a vezetők megválasztásán, akkor indul meg majd az igazán nagy küzdelem: dönteni kell a következő uniós ciklus forrásainak szétosztásáról, az egyes tagállamoknak juttatandó költségvetési számokról. Ebben a kérdésben csak akkor lehet sikeres a kelet-európai régió, ha együttműködik, tehát a V4-ek mellett Románia is együttesen képviseli ennek a térségnek az érdekeit” – hangsúlyozta Deák Dániel.

Hogyan tovább, Fidesz?

A Fidesszel kapcsolatban a szakértő azt emelte ki, hogy a kormánypárt sorozatban a 11-ik országos választást nyeri. „Leszámítva a kétpártrendszerű kicsiny városállamot, Máltát, a 2019-es európai parlamenti választáson a legjobb listás eredményt a magyar kormánypárt érte el. Ennek köszönhetően a Fidesz–KDNP erősödni tudott az Európai Néppárton és az Európai Parlamenten belül, így a különböző uniós tisztségek elosztása kapcsán is megnőtt az alkupozíciója” – véli Deák Dániel.

Mráz Ágoston Sámuel politológus, a budapesti Nézőpont-csoport vezetője úgy látja, ma az EPP-ben szép számmal ülnek föderalisták és szuverenisták, bevándorláspártiak és -ellenesek, valamint multikulturalisták és elkötelezett keresztények. A szakértő a Magyar Nemzet című budapesti napilapban megjelent elemzésében arra emlékeztet, hogy

Orbán Viktor már 2018. júniusában elmondta stratégiáját, miszerint az Európai Néppárton belül szeretne egy kereszténydemokrata platformot létrehozni.

Mráz Ágoston Sámuel ugyanakkor azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Fidesz a brit konzervatívokhoz hasonlóan inkább a tagság nélküli frakciószövetség irányát választja. „Negyven év után először nincs többsége az Európai Parlamentben a baloldal és az Európai Néppárt frakcióinak, azaz megnő az alkalmi megállapodások szerepe, az európai belpolitika új korszaka kezdődik. A magyar kormánypárti képviselők világos értékrendjük miatt kiszámítható és tisztességes partnerei lehetnének a többieknek. A függetlenség nem magány, hanem autonómia, amelybe belefér a visegrádi, francia, német vagy olasz és a balkáni baráti és testvérpártokkal való kétoldalú kapcsolatok fenntartása is” – írta az elemző, hozzátéve: az Európai Néppárt jövőjét nem a Fidesz dönti el, legfeljebb alkalmazkodhat hozzá.

Érdekek szerinti felsorakozás

Mráz Ágoston Sámuel a magyar közszolgálati televízió M1 aktuális csatornáján azt mondta,

Manfred Weber, a néppárti frakció vezetője a liberálisokkal és a zöldekkel akar koalíciót kötni, és így próbálja megválasztatni magát az Európai Bizottság elnökének.

A politológus ugyanakkor megjegyezte, ez nem egyszerű, hiszen a liberálisok között ott van Andrej Babis cseh miniszterelnök, aki egyértelművé tette, hogy nem kívánja támogatni Webert, és mint kiderült, Emmanuel Macron francia elnök is hasonló véleményen van. „A képviselők saját érdekeiknek megfelelően fognak beállni egy-egy jelölt mögé, hiba lenne ezzel kapcsolatban nemzetállami szinten gondolkodni vagy pártfegyelmet feltételezni” – vélekedett az MTI által idézett elemző. Hangsúlyozta: az Európai Unióban átrendeződő erőviszonyok vannak, gazdaságilag és politikailag is német dominancia alatt van az Unió.

Gálik Zoltán egyetemi docens az M1 aktuális csatornán vasárnap ugyancsak az európai parlamenti választás eredményezte jelentős átrendeződésről beszélt. Ennek következtében nagyobb együttműködésre lesz szükség az Európai Unió meghatározó szereplői között – mondta a szakértő. Kifejtette: eddig az EP két nagy meghatározó csoportja, az Európai Néppárt és a szociáldemokraták kompromisszumára épült az integráció. A mostani választáson azonban ez a tengely meggyengült, megerősödtek viszont egyfelől az euroszkeptikus, a migráció és a biztonság témakörét a középpontba állító pártok, másfelől a liberálisok és a zöldek. „A megváltozott erőviszonyok következményeként sokkal több kompromisszumot kell majd kötni például a tisztségek elosztásában, a költségvetés meghatározásában és általában a mindennapi viták során” – mutatott rá Gálik Zoltán.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

A romániai erdők kiirtásában való bűnrészességgel vádolja az IKEA vállalatot a Greenpeace

A Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet azzal vádolja a svéd IKEA kiskereskedelmi vállalatot, hogy részt vesz a romániai ősi erdők bútorgyártás céljából történő kiirtásában.

A romániai erdők kiirtásában való bűnrészességgel vádolja az IKEA vállalatot a Greenpeace
2024. április 10., szerda

Orosz propagandának minősített játékfilmek bukaresti vetítését akadályozták meg a hatóságok

A világűr meghódításában elért szovjet sikerekből ihletődött orosz játékfilmek bukaresti nyilvános vetítését akadályozták meg a román hatóságok.

Orosz propagandának minősített játékfilmek bukaresti vetítését akadályozták meg a hatóságok
2024. április 10., szerda

Tízből négy diák bízik a kormányban Romániában, egy friss felmérés szerint a fiatalok csupán egyharmadát érdekli a politika

A Nemzetközi Polgári és Állampolgári Nevelési Tanulmány (ICCS) országos jelentése szerint a romániai diákok 470-es pontszámmal az ICCS 2022-es átlaga (508) alatt vannak az állampolgári ismeretek és polgári szemléletről szóló felmé

Tízből négy diák bízik a kormányban Romániában, egy friss felmérés szerint a fiatalok csupán egyharmadát érdekli a politika
2024. április 10., szerda

Tizenöt év börtönre ítélték a mangaliai emberölés elkövetőjét

Tizenöt év és három hónap börtönbüntetésre ítélte és 75 000 euró erkölcsi kártérítés kifizetésére kötelezte szerdán a Konstanca megyei törvényszék Loredana Atănăsoaiét.

Tizenöt év börtönre ítélték a mangaliai emberölés elkövetőjét
2024. április 10., szerda

Ha kell, átcsoportosítják, de nem vesznek el a kórházépítésre szánt pénzek Rafila szerint

Az országos helyreállítási tervből (PNRR) kórházépítésre szánt pénzalapot maradéktalanul fel fogják használni – jelentette ki szerdán Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.

Ha kell, átcsoportosítják, de nem vesznek el a kórházépítésre szánt pénzek Rafila szerint
2024. április 10., szerda

Csaknem kétszer többen haltak meg februárban, mint ahány gyerek született

Februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: 9943 fővel csökkent a népességszám, és a halálozások száma 1,9-szerese volt az élveszületésekének – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csaknem kétszer többen haltak meg februárban, mint ahány gyerek született
2024. április 10., szerda

Iohannis: legitim elvárás, hogy a keleti szárny jobban képviseltesse magát a NATO vezetésében, tovább támogatjuk Ukrajnát

A keleti szárny országai az „első szövetséges elrettentő és védelmi vonalban” vannak – többek között ezzel indokolta szerdán Klaus Iohannis, hogy harcba száll a NATO főtitkári tisztségéért.

Iohannis: legitim elvárás, hogy a keleti szárny jobban képviseltesse magát a NATO vezetésében, tovább támogatjuk Ukrajnát
2024. április 10., szerda

Mélyen a bejutási küszöb alatt az RMDSZ egy friss felmérés szerint

Ha holnap parlamenti választásokat tartanának, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 32,8 százalékkal végezne az első helyen, a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) 19,7 százalékot, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig 16,5 százalékot kapna.

Mélyen a bejutási küszöb alatt az RMDSZ egy friss felmérés szerint
2024. április 09., kedd

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított több Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalat ellen

Margrethe Vestager kedden, az amerikai Princeton Egyetemen tartott beszédében bejelentette, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indított az EU öt tagállama számára szélturbinákat gyártó kínai vállalatoknak nyújtott állami szubvenciók ügyében.

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított több Románia számára szélturbinákat gyártó kínai vállalat ellen
2024. április 09., kedd

Ciucă: a PNL nem közösködik a PSD-vel, saját államfőjelöltje lesz

A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) lesz jelöltje az államelnök-választáson – jelentette ki kedden Buzăuban Nicolae Ciucă.

Ciucă: a PNL nem közösködik a PSD-vel, saját államfőjelöltje lesz