
Vita. A koalíció ülésén az Anghel Saligny program volt az egyik vezető téma
Fotó: Facebook/Ilie Bolojan
A vidéki infrastrukturális beruházásokat támogató Anghel Saligny program kisebb módosításáról tárgyaltak a bukaresti kormánykoalíció pártjai szerda esti egyeztetésükön, amelyen a Szociáldemokrata Párt (PSD) ismét a kormányból való kilépéssel fenyegetőzött.
2025. szeptember 11., 11:002025. szeptember 11., 11:00
A négypárti koalíció mintegy kétórás tanácskozásán a fejlesztési miniszter javaslatára úgy döntöttek, hogy a program többéves költségvetéssel fut majd 2028-as befejezéséig, és az önkormányzatok számára kiszámíthatóbb finanszírozási mechanizmust biztosít – közölték politikai források a Digi24 hírcsatornával.
Mint ismeretes, a költségvetés súlyos helyzete miatt Ilie Bolojan liberális párti miniszterelnök azt akarta, hogy csak azon projektek finanszírozása folytatódjék, amelyek már egy bizonyos százalékban elkészültek, ám a PSD jelezte: nem ért egyet ezzel, és kikényszerítette, hogy az egyes projektek finanszírozásáról egyenként döntsenek.
Ugyanezen források szerint a költségvetés kiigazítása révén a nyár elejéig benyújtott ki nem fizetett számlákat kifizetik.
A találkozón a PSD azzal fenyegetőzött, hogy felbontja a koalíciót, ha a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) továbbra is ragaszkodik a bukaresti főpolgármester-választás novemberi megtartásához – közölték koalíciós források az Adevărullal.
A PNL és az USR ragaszkodott ahhoz, hogy a bukaresti választások nem szerepelnek a koalíciós megállapodásban, és kijelentették, hogy nem értik a PSD hozzáállását és ellenállását.
A koalíciós egyeztetés napirendjén eredetileg szerepelt a helyi önkormányzati reform és a harmadik fiskális és költségvetési intézkedéscsomag is, ezekről azonban nem született megállapodás.
Ez volt az első találkozó azután, hogy a PSD és az RMDSZ a parlament plenáris ülésén, a bizalmatlansági indítványokról szóló vasárnapi vitában egymást szidalmazta.
Ilie Bolojan miniszterelnök viszont a pozíciók 40 százalékos csökkentését szeretné.
Grindeanu szerdán este arról beszélt: a deficitcsökkentő intézkedésekre szükség van, hogy az ország elkerülje az államcsődöt, de jelezte, ismerni kell az ország lakosságának pontos számát, és az alapján kell meghatározni, hogy az önkormányzatok hány alkalmazottat foglalkoztathatnak.
Leszögezte: a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem ért egyet azzal, hogy a helyi közigazgatás reformja az elbocsátásokra irányuljon.
A PSD ügyvivő elnöke a România TV-nek nyilatkozva elmondta, hogy a reformoknak az önkormányzatok szolgáltatásainak színvonalát is emelnie kell.
„Nem értünk egyet azzal, hogy a reformnak az elbocsátásokra kellene irányulnia. A PSD ebben nem lesz partner” – fogalmazott a politikus.
Grindeanu közlése szerint pártja
Példaként említette, hogy egy 1500-nál kisebb lakosságú település önkormányzatának a polgármesterrel együtt 8-10 személyt kellene foglalkoztatnia, 1500 és 2500 lakos között pedig 10-15 személyt.
„Kidolgozunk egy mindenkire érvényes képletet, mindenkire érvényes szabályokat alkotunk” – magyarázta a PSD ügyvivő elnöke, hangsúlyozva, hogy a költségcsökkentés kell hogy legyen a cél, nem a létszámcsökkentés.
Emlékeztetett arra, hogy
Példának hozta fel Bukarest hatodik kerületét, ahol az önkormányzati alkalmazottak végzik el a közterület-fenntartással kapcsolatos feladatokat.
Arról is beszélt, hogy a törvények elfogadása esetén a felelősségvállalásnak kivételnek kell lenie, nem pedig szabálynak.
Mint ismeretes, az első két megszorító csomagot a kormány felelősségvállalással, vagyis a parlamenti vita megkerülésével fogadtatta el.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
szóljon hozzá!