
Figyelmeztetés. Kelemen Hunor szerint a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény alkotmányellenessé nyilvánítása aláásná a kormány legitimitását
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Ha az Ilie Bolojan vezette kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott igazságügyi nyugdíjreform nem megy át az alkotmánybíróság szűrőjén, akkor a kormány legitimitása megszűnik – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
2025. szeptember 09., 10:582025. szeptember 09., 10:58
„Ha ez az igyekezet a nyugdíjak reformjára, és különösen a nyugdíjkorhatárral kapcsolatban, ami a reform lényege, amellyel a 25 éves szolgálati időt 35 évre emeljük, nem felel meg az alkotmányossági követelményeknek, akkor ennek a kormánynak legitimitása megszűnik” – mondta Kelemen hétfő este az Antena 3 hírcsatornán.
Kelemen Hunor rámutatott, hogy
A taláros testület szeptember 24-i ülésén vizsgálja ki a legfelsőbb bíróság beadványát a kormány törvényjavaslatáról, amelynek célja a bírók és ügyészek nyugdíjazási feltételeinek megváltoztatása.
Az RMDSZ elnöke úgy véli, hogy az alkotmánybírósági kontroll döntő próbatétel a Bolojan-kormány legitimitása szempontjából, mivel a bírók nyugdíjreformja a jelenlegi kabinet egyik alapvető intézkedése volt.
Kelemen arról is beszélt, hogy becslése szerint Románia gazdasági növekedése 2025-ben közel nulla lesz, és arra figyelmeztetett, hogy az országnak óvatosan kell kezelnie költségvetési hiányt.
„Idén nem hiszem, hogy a gazdasági növekedés meghaladná a 0,2-0,3 százalékot, ami nem növekedés, hanem stagnálás, de a számok tekintetében enyhe növekedés lesz” – fogalmazott.
Kelemen Hunor kifejtette, hogy Romániának 2026-ban 2-2,5 százalékos gazdasági növekedést kell produkálnia, hogy behozza a lemaradást, hangsúlyozva, hogy „a regionális és nemzetközi kontextus nem túl kedvező Romániának, de vannak saját belső problémáink is”.
„Nem tudunk 8 százalék alá menni” – mondta, és kifejtette, hogy öt hónap alatt egy százalékpontos csökkenés jelentős eredmény, tekintve, hogy az év első hónapjaiban „választási kampányban voltunk, és senki sem akart foglalkozni ezekkel a költségvetési kiigazításokkal”.
Figyelmeztetett, hogy Romániának „rendkívül óvatosnak kell lennie, hogy ne tegye tönkre a gazdaságot”, és kifejtette, hogy a megszorító intézkedések magasabb inflációhoz, a fogyasztás és a közberuházások csökkenéséhez vezethetnek, ami technikai recesszió kockázatával jár.
„A gazdasági növekedés biztosítására és a fokozatos fellendülésre kell összpontosítanunk” – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy
Az Európai Bizottsággal szembeni, a hiány 7 százalékra történő csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalásról az RMDSZ elnöke elmondta, hogy Románia tárgyalhat az európai intézményekkel a célkitűzés kis mértékű módosításáról.
„Nem tudok pontosabb információt adni, mert nem én folytatom a tárgyalásokat, hanem a pénzügyminiszter, aki naponta tárgyal a bizottsággal. Úgy gondolom, hogy amikor a bizottság látja, hogy komolyan elkötelezettek vagyunk egy bizonyos út mellett, egy bizonyos sebességgel, kiszámíthatóan, akkor tárgyalhatunk velük” – magyarázta Kelemen Hunor.
Az RMDSZ elnöüke beszélt Ilie Bolojan miniszterelnöki tevékenységéről is, megjegyezve:
„Ne keverjük össze Bihart Romániával. Ami Biharban igaz, nem feltétlenül igaz Bukarestben. Maros megyei nézetkülönbségek nem kerülhetnek Bukarestbe” – mondta.
Hangsúlyozta, hogy a helyi konfliktusokat el kell választani az ország irányításától.
„Tudják, hány ilyen helyzet van az országban a PNL és a PSD között. Ha mindenki országis szintre emeli a helyi és megyei konfliktusokat, akkor reggeltől estig semmit sem fogunk tudni elintézni. Mi érett emberek vagyunk” – hangoztatta.
Az RMDSZ elnöke kifejtette, hogy „mi nem emeljük a helyi kérdéseket országos szintre, nem vagyunk gyerekek”, és hangsúlyozta az érett megközelítés fontosságát a kormánykoalícióban.
„Miután túljutottunk a kezdeti vészhelyzeten, amelynek során több pénzt kell az államkasszába behozni és csökkenteni kell a kiadásokat, a beruházásokra kell fordítanunk a figyelmünket, mert Romániának amúgy is problémája van a gazdaságával – kevesebbet termelünk, mint amennyit fogyasztunk” – mutatott rá.
Az RMDSZ elnöke kiemelte az alacsony termelékenység problémáját, és kifejtette, hogy „különösen ott, ahol magas a fogyasztás, valóban nem termelünk eleget”, ami strukturális kihívást jelent a román gazdaság számára.
Hozzátette ugyanakkor, hogy „Bolojan sem mondhat le 70 nap után”.
Kelemen kijelentette:
Leszögezte: ha bizonyos „komoly problémák” nem járnak következményekkel, az azt jelenti, hogy az állam nem működik.
Kifejtette, középtávon a politikai vezetők számára a legfontosabb feladatnak a nép bizalmának visszaszerzése kell, hogy legyen.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat politikai bizottságának pénteki ülése után.
Lelőtték a Prahova-völgyi Bușteni városában egy házba a bocsaival együtt kétszer is behatoló anyamedvét pénteken délután.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert.
Bár május 5-én a kormányt, amelynek tagja, bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatták, majd május 25-én egy neki tulajdonított, botrányt okozó hangfelvétel miatt lemondott, még mindig a helyén van Demeter András ügyvivő művelődési miniszter.
Ha most lenne az elnökválasztás, már nem szavazna Nicușor Danra – jelentette ki Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje nevű párt elnöke, az elnök korábbi tanácsadója, volt liberális párti miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) után várhatóan a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sem fog bizalmat szavazni az Eugen Tomac vezette kormánynak a parlamentben.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
szóljon hozzá!