
Fotó: Telegram/Jevgenyij Prigozsin
Durva kirohanást intézett az orosz hadsereg vezetői ellen Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsapat tulajdonosa, aki ismét azzal vádolta meg a hadsereg parancsnokait, hogy nem szállítanak elég lőszert zsoldosai számára, akik ezért tömegesen halnak meg a Bahmutért vívott utcai harcokban.
2023. május 05., 15:562023. május 05., 15:56
2023. május 05., 16:102023. május 05., 16:10
„A szükséges lőszerek 70 százaléka hiányzik!” – mondta Prigozsin a Telegram üzenetküldő alkalmazáson közzétett videójában.
A felvételen az látható, ahogy a Wagner-vezér egy kis zseblámpával világít a szabadban, a frontvonalnak tűnő terület közelében heverő holttestekre, és azt állítja, hogy ezek az áldozatok mindössze egy napnyi harc áldozatai.
– szólítja meg Prigozsin Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert és Valerij Geraszimov tábornokot, az orosz fegyveres erők parancsnokát.
ű
„Nézzétek meg őket, ti szemetek (...) drága klubokban pihentek (...) a gyerekeitek YouTube-videókat készítenek. (...) azt hiszitek, hogy jogotok van rendelkezni az életük felett?” – kiabálja.
– vádolja a hadsereg vezetőit az oligarcha, aki egykor az orosz hadsereggel kötött vendéglátóipari szerződésekből szerezte vagyonát.
Egy nem sokkal később feltöltött videóban Prigozsin már azt is bejelentette, hogy
Ezt azzal indokolta, hogy csapatai nem kapnak megfelelő mennyiségű utánpótlást, és a lőszerhiány pedig már komolyan akadályozza őket műveleteik során.
A zsoldosvezér kifejtette, a Wagner-csoport szükségleteinek legfeljebb 30 százalékát kapta csak meg, így a veszteségei sokkal magasabbak, mint arra számítani lehetett. Hozzátette, a lőszerellátást egy hónappal ezelőtt állították le, és a mai napig nem kaptak többet, mint a kért mennyiség 10 százaléka. Azt is elmondta,
Prigozsin szerint csapatai sokkal komolyabb sikereket értek el a reguláris orosz haderő egységeinél, a védelmi minisztériumnál pedig így akarták „megbüntetni” őket ezért – mutat rá a Híradó.hu.
Közben Hanna Maljar ukrán védelmi miniszterhelyettes pénteken a Telegramon azt közölte: Oroszország május 9-ig, a második világháborút a nyugati fronton lezáró győzelem napjáig át akarja venni az ellenőrzést a Donyeck megyei Bahmut fölött, ezért máshonnan a városhoz vezényelnek újabb Wagner-zsoldosokat.
A tisztségviselő hangsúlyozta:
Eközben Szergej Zibinszkij, az orosz nyugati hadseregcsoport sajtóközpontjának vezetője pénteken a RIA Novosztyi orosz hírügynökséggel azt közölte, hogy az orosz légierő megsemmisítette az ukrán fegyveres erők külföldi kiképzőinek egyik telephelyét az észak-ukrajnai Csernyihiv területen.
Az orosz külügyminisztérium tavaly arról számolt be, hogy a 2022-es év végén több mint 60 országból több mint nyolcezer zsoldos érkezett Ukrajnába. Közlése szerint a legtöbben Lengyelországból, az Egyesült Államokból, Kanadából, Romániából és az Egyesült Királyságból érkeztek.
A lángok 60 négyzetméteres területen terjedtek el – számolt be az orosz rendkívüli helyzetek minisztériumának Krasznodari területi főigazgatósága pénteken.
A lángok helyi idő szerint 8.50 órakor csaptak fel, és mire a tűzoltók egységei a helyszínre megérkeztek, a helyi szolgálatnak sikerült eloltania őket. Ugyanitt előző nap 400 négyzetméteres területen volt tűz, sebesültek vagy halálos áldozatok azonban nem voltak, a lakosságot nem fenyegette veszély, a lángokat elfojtották.
A katasztrófavédelem szerint a tűz egy tartályban keletkezett, amelyben 4500 köbméter gázolajat tároltak. Az orosz Nyomozó Bizottság szerint a tűz egy ismeretlen drón támadása következtében keletkezhetett.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
szóljon hozzá!