
Hortay Olivér szerint középtávon szakpolitikai változásokra is szükség lenne
Fotó: Origo/Polyák Attila
Miközben Romániában súlyos helyzetet teremtett a földgáz- és az árampiac liberalizációjával párosult drágulás, addig Magyarországon a kormány rezsicsökkentési programjának köszönhetően a lakossági fogyasztókat nem érinti az európai szintű áremelkedés. Hortay Olivér, a budapesti Századvég Gazdaságkutató Zrt. energetikai üzletágvezetője a Krónikának elmondta: egyre több ország kezdte el megfontolni az állami kontroll valamilyen szintű növelését.
2021. szeptember 27., 18:172021. szeptember 27., 18:17
– Hogyan érinti Magyarországot a gáz, illetve a villamos áram árának emelkedése?
– Az európai energiapiacok közötti integráció magas, a magyar villamosenergia- és földgázhálózat szervesen összekapcsolódik a szomszédos országok hálózataival, így az Európában kirobbanó energiaválság következményei Magyarországra is begyűrűztek. Más országok piacaihoz hasonlóan az elmúlt hetekben a magyar áramtőzsdén, a HUPX-en és a magyar gáztőzsdén, a CEEGEX-en is rendkívül magas árakkal szembesültek a kereskedők: a zsinóráram megawattóránkénti ára stabilan 100 euró fölött, a földgáz pedig 70 euró környékén mozgott.
A körülményekhez képest kedvező helyzet miatt még egyetlen magyar üzem sem jelentette, hogy leállítaná termelését és ellátási nehézségek sem várhatók.
– Romániában a nemrég életbe lépett árliberalizáció is súlyosbítja a helyzetet. A bukaresti kormány egyelőre támogatásokat ígér a lakossági fogyasztóknak. Milyen a magyar kormányzati stratégia?
– A kormány rezsicsökkentési programjának köszönhetően a magas árak a magyar lakossági fogyasztókat nem érintik.
A programot kezdetben sokan kritizálták, mert az szembement Brüsszel liberalizációs és deregulációs törekvéseivel. Az elmúlt években azonban egyre több ország kezdte el megfontolni az állami kontroll valamilyen szintű növelését, mert az energiapiaci bizonytalanságok emelkedésével a rezsicsökkentési programhoz hasonló intézkedések nyújtotta kiszámíthatóság és stabilitás egyre inkább felértékelődik.
A budapesti kormány rezsicsökkentési programjának köszönhetően a magas árak nem érintik a magyar lakossági fogyasztókat
Fotó: MTI
– Mire számíthat középtávon Európa energiaügyben?
– Európa igen nehéz helyzetben van. Az elmúlt években több nagyobb tagállam jelentősen növelte időjárásfüggő energiatermelési kapacitásait, és ezzel párhuzamosan leépítette a szabályozható nukleáris és fosszilis forrásait. Ezért az olyan időszakokban, amikor az időjárási körülmények nem kedveznek a megújuló alapú termelőknek, egyre súlyosabb kapacitáshiányok alakulhatnak ki, és ilyenkor Európa fokozott importra szorul. A jelenlegi helyzet azért különösen nehéz, mert az import energia – a magas világpiaci árak miatt – rendkívül drága, ráadásul a behozható mennyiség is korlátozott.
Az aktuális események – például a lengyel Turów bánya bezárása körüli konfliktus – azonban nem azt mutatják, hogy Brüsszel változtatni akarna a jelenlegi gyakorlatán.

Tisztábban láthatunk, de sokkal nyugodtabbak nem lehetünk az egekbe szökő energiaárak témájában, ha megnézzük a Krónika Live keddi adását, amelynek vendége Nagy-Bege Zoltán volt.
A legfrissebb adatok szerint meghaladta az ezret a halálos áldozatok száma, míg több mint 50 ezer embert eltűntként tartanak nyilván.
Az amerikai légierő iráni célpontokat bombázott pénteken, miután egy nappal korábban Irán felől indított drón talált el egy kereskedelmi hajót a Hormuzi-szorosban – jelentette be az amerikai Központi Parancsnokság (CENTCOM).
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
szóljon hozzá!