
Orbán Anita a határon túli magyarok jogairól is beszélt a bizottsági meghallgatáson
Fotó: MTI/Purger Tamás
A határon túli magyar közösségek jogainak maradéktalan tiszteletben tartása – az uniós és nemzetközi joggal összhangban – a kiegyensúlyozott és eredményes kétoldalú kapcsolatok alapvető feltétele – jelentette ki Orbán Anita külügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán, az Országgyűlés külügyi bizottsága hétfői ülésén. Leszögezte ugyanakkor: a magyar külpolitikát nem pártérdek vagy egy harmadik ország érdeke vezérli majd, hanem a szuverén Magyarország érdeke.
2026. május 11., 16:482026. május 11., 16:48
A Tisza politikusa közölte: céljuk a vitás ügyek rendezése valamennyi relációban, mindeközben pedig a valódi magyar érdekek következetes és kiszámítható képviselete.
Orbán Anita hangsúlyozta: a kiszámítható, megbízható és együttműködő partneri szerep megerősítése a cél, erre kaptak felhatalmazást a választóktól. Nagy hangsúlyt helyeznek az együttműködésre, ugyanakkor az ország érdekeiért határozottan, konstruktív módon kiállnak – jelentette ki.
Kifejtette: nemzeti értékeinket és érdekeinket saját szuverenitásunk megőrzésével a leghatékonyabban európai együttműködésben tudjuk érvényesíteni. A Tisza a választáson hatalmas többségű felhatalmazást kapott a magyaroktól, akik Európát választották a keleti irányú külpolitika helyett, ezért Magyarország Európát helyezi a középpontba, a nyugati szövetségrendszeren belül érvényesíti érdekeit – magyarázta.
Beszámolt róla, hogy erős diplomáciai kart építenek, a külgazdaságot leválasztják a Külügyminisztériumról, új külügyi stratégiát alkotnak, a Magyar Külügyi Intézet visszakerül a tárcához, ahogy az Információs Hivatal is.

A magyar külpolitika első feladata a bizalom helyreállítása, visszaépítjük Magyarország tekintélyét az EU-ban és a NATO-ban is – jelentette ki Orbán Anita külügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán.
Orbán Anita azt mondta: kiemelt feladat lesz a hozzáférés biztosítása az uniós forrásokhoz. Magyarország ismét együttműködő partner lesz az Európai Unióban, emellett pedig a transzatlanti kapcsolatok továbbra is meghatározók maradnak – vélte. Közölte: Magyarország érdeke egy erősebb, biztonsági kérdésekben jobban koordináló Európa, amely képes hatékonyan együttműködni az Egyesült Államokkal. A változó nemzetközi környezetben a stabil szövetségi rendszerek fenntartása elsődleges prioritás Magyarország számára – mutatott rá.
Oroszország regionális szerepe miatt fontos partner marad, ugyanakkor a vele fenntartott kapcsolat nem alapulhat egyoldalú függőségen – mondta.
Kijelentette: Oroszország vonatkozásában Magyarország a jövőben két szuverén állam közötti, kölcsönös érdekeken alapuló, transzparens kapcsolatrendszer kialakítására törekszik.

A Tisza a magyar nemzet egységéért és a megbékélésért dolgozik, semmilyen új, határon túli párt alapításában nem vállal szerepet, és nem támogat olyan kezdeményezéseket, amelyek a közösség megosztására lennének alkalmasak – szögezte le Tarr Zoltán.
A V4-es együttműködés kulcseleme a magyar–lengyel kapcsolatok rendezése, ezért a miniszterelnök első útja már a jövő héten Varsóba vezet – tette hozzá. Kitért rá:
– mondta.
Szlovákiával kapcsolatban közölte: nem lehet egy olyan országgal elmélyíteni a kapcsolatokat, ahol a kollektív bűnösség alapján ítélik meg a magyar kisebbséget. Ez nemcsak a jószomszédi kapcsolatokat zárja ki, hanem teljesen szembemegy az uniós joggal és értékekkel, valamint az alapvető univerzális emberi jogokkal – mutatott rá.
A bizottság végül 6 igen szavazattal – 3 tartózkodás mellett – támogatta Orbán Anita kinevezését külügyminiszterré.

Találkozót kezdeményez Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Magyar Péter leendő miniszterelnök. A Tisza Párt elnöke erről a Facebookon számolt be, miután fogadta Babják Zoltánt, Beregszász polgármesterét.

A nagy közös ügyeinkben, nemzet- és szakpolitikai kérdésekben folyamatos lesz a konzultáció az új magyar kormány és az RMDSZ között – nyilatkozta a Krónikának Kelemen Hunor a Magyar Péterrel folytatott megbeszélését követően.
Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
szóljon hozzá!