
Zöldenergia. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárolhatók
Fotó: Pixabay.com
Hatalmas lendülettel indult el kedden a napelem-telepítési program pályázási része: már az első napon több ezer igénylési iratcsomót feltöltöttek a programban érdekelt vállalkozások a Környezetvédelmi Alap honlapjára, amely akadozva működik.
2019. szeptember 11., 11:112019. szeptember 11., 11:11
2019. szeptember 11., 17:032019. szeptember 11., 17:03
Bár hosszas késés után a környezetvédelmi minisztérium augusztusban szeptember 9-ére ígérte a napelem-telepítési program indítását a lakosság számára, hétfőn kiderült, hogy végül csak szeptember 10-én rajtol a pályázatok feltöltése a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapjára. Tény viszont, hogy kedden reggel a bejelentett 10 órakor zökkenőmentesen elkezdődhetett a folyamat, s

Kérdőjeleket vet fel, hogy alig hat és fél órával a napelemprogram elindulását követően le is állt a Környezetvédelmi Alap (AFM) internetes felülete, ahová a finanszírozási pályázatokat tölthették fel a programban részt vevő cégek. Egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra az informatikai rendszer.
Amint arról korábban beszámoltunk, a programban részt vevő, engedélyezett cégek listája már augusztus végén felkerült a Környezetvédelmi Alap honlapjára, a napelemre pályázó magánszemélyek pedig már be is nyújthatták iratcsomójukat valamely akkreditált céghez. Kedden pedig a közreműködő vállalkozások elkezdték a kérések feltöltését. A cégek előzetes becsléseit és a pályázati iratcsomók feltöltésének tempóját nézve bátran kimondható, hogy
Mint ismeretes, a programot a fejlesztési minisztérium finanszírozza: 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. A jelentkezők 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhatnak le napelemek megvásárlására és felszerelésére, a határösszegig az állami támogatás az összköltségek 90 százalékát teszi ki, 10 százalék az önrész. A program keretében legalább 3 kWp teljesítményű napelem vásárolható.
Fotó: Pixabay.com
„Meglepetésszerűen szeptember 10-én pontosan 10 órakor hozzáférést kaptunk a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap honlapjához, és zökkenőmentesen elkezdhettük a pályázatok feltöltését” – számolt be kedden a Krónika érdeklődésére András Lehel, a székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Instal Kft. képviselője. Tudomása szerint a kivitelezésre jelentkező 260 cég közül 21 nem is írta alá a szerződést, és több olyan vállalkozásról tudni, melynek nincs pénzügyi erőforrása, hogy „megelőlegezze” a projektet, mint ahogy az a kiírásban szerepel.
– osztotta meg velünk tapasztalatait András Lehel.
Mint hangsúlyozta, a program több lépésből áll. Ha a pályázatot jóváhagyja a hatóság, következik egy másik fontos mérföldkő: a kérelmező magánszemélynek 90 napon belül be kell szereznie az áramszolgáltatójától a visszatáplálási engedélyt (aviz tehnic de racordare – ATR). A székelyudvarhelyi cég amúgy a műszaki dokumentáció összeállításával ebben is segít a pályázóknak. Fontos a határidő betartása, mivel amennyiben ezt az engedélyt 90 napon belül nem mutatja be az igénylő a kivitelezőjének, akkor a projekt elbukott.
– részletezte András Lehel. Rámutatott, a cégüknél „nem isznak előre a medve bőrére: akkor kérik a pályázóktól az önrészt, amikor már beütemezték a munkálatot”. András Lehel elmondta, a cégüknél a várakozáson felül jelentkeztek – sokan az utolsó száz méteren, amikor kiderült, hogy sok más vállalkozással ellentétben, nem kérik a pénzt előre.
A Melinda-Impex különben négy alapcsomaggal készült; ezeket különböző korlátokkal árazták be, hiszen a kivitelezés függ attól, hogy hány kilométerre van a telephelytől az ingatlan, mekkora távolságra van az inverter, a főkapcsoló az első napelemtől. Az alapcsomagban szereplő 50 kilométeres oda-vissza táv feletti szállítást, valamint az inverter és a napelem közötti többletvezetéket és a kapcsolódó munkadíjat a pályázónak kell kifizetnie.
A vállalkozásnak amúgy 14 telephelye van országszerte, de csak a székelyudvarhelyi központ 100 kilométeres körzetében vállalták a kivitelezést, tehát többnyire Hargita megyében, és néhányat Maros és Kovászna megyében. András Lehel szerint a program lebonyolítása során derül majd ki, hogy a közreműködő cégek közül melyek vették komolyan a részvételt.

Több hónapos várakozás után szeptember 9-én a magánszemélyek is bekapcsolódhatnak a lakosság számára kiírt napelem-telepítési programba, amelyben legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást kínálnak az érdeklődőknek. A lebonyolítás azonban még most sem teljesen világos.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!