
Fotó: Mediafax
2010. szeptember 14., 09:192010. szeptember 14., 09:19
Zárolta az adóhivatal (ANAF) a Rompetrol kőolajtársaság vagyonát a cég adósságainak fejében. A zárolás megelőző jellegű, és kiterjed a társaság gyártelepeinek területére és a műszaki berendezésekre is. Az adóhivatal szerint a Rompetrol adósságai 575 millió euróra (2,4 milliárd lej) rúgnak. A szeptember 10-én, pénteken meghozott döntésre vasárnap este, a Rompetrol közleményéből derült fény.
A közleményben Románia második legnagyobb kőolajcége pontosítja: nem áll szándékában értékesíteni a zár alá helyezett aktívákat, sőt a 2007–2010-es időszakban a Rompetrol Csoport tervezett befektetéseinek értéke eléri az egymilliárd dollárt, miután a többségi részvényes, a kazah KazMunaiGaz több mint 1,8 milliárd dollárt költött a cégre. A közlemény szerint a Rompetrol működését nem érinti a pénzügyi zárlat, ugyanakkor az komoly károkat okoz mind a Rompetrol Rafinare nevű finomítóágazatnak, mind az egész Rompetrol Csoportnak.
A Rompetrol szerint az adóhatóság jogtalanul zárolta a cég vagyonát, és cáfolja, hogy az ANAF által említett összeggel tartozna az államkasszának. Emlékeztet, hogy a Rompetrol Rafinare kötvényeket bocsátott ki, amelyeket a román állam átvett a finomító által a privatizáció előtt felhalmozott adósságok és azok kamatainak fejében. Egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy Sebastian Vlădescu volt pénzügyminiszter idén június végén elismerte, hogy a vissza nem vásárolt kötvények szeptember 30-i hatállyal részvényekké alakíthatók.
Vlădescu akkor arról beszélt, hogy amennyiben a többségi tulajdonos, azaz a KazMunaiGaz hajlandó százmillió dollárt kifizetni, a román állam átveszi a Rompetrol részvényeinek 40 százalékát, ami azt jelenti, hogy továbbra is a kazah cég marad a többségi tulajdonos. A miniszter akkor arra is rámutatott, hogy mindezzel ő maga ugyan nem értett egyet, ám a vonatkozó jogszabály értelmében a ki nem fizetett adósság átalakul állami tulajdonú részvénycsomaggá.
Ennek nyomán a Rompetrol Rafinare összehívta részvényesi közgyűlését, amelyen a tulajdonosok várhatóan jóváhagyják a vissza nem vásárolt kötvények részvénnyé konvertálását, egyúttal eljuttatta a pénzügyi tárcához az összes, ezzel kapcsolatos információt.
Az állami tulajdonban lévő kötvényekért a Rompetrol Rafinare szeptember 30-áig az eddigi években kifizetett összegekkel együtt összesen várhatóan 310 millió dollárt fizet az államnak az előzetes megállapodás alapján a kötvényekért. A cég vezetése megjegyezte, hogy az adósság öszszegének 40 százalékát a 2003-ban kiszámított kamatok és bírságok teszik ki, így a cég az elmúlt hét évben kamatos kamatot fizetett. Így a Rompetrol álláspontja szerint az ANAF akciójával túllépte törvényes hatáskörét, mivel olyan adósság fejében zárolta a társaság vagyonát, amelynek fejében az állam biztosan tulajdonrészt szerez a cégben.
A Rompetrol figyelmeztet: amenynyiben a román állam nem hagy fel az államosításként is tekinthető „visszaélésekkel”, a cég a nemzetközi fórumokhoz, így például a washingtoni Nemzetközi Döntőbírósághoz fordul.
A Rompetrol Rafinare igazgatótanácsa szeptember 30-ra hívta össze a részvényesek rendkívüli közgyűlését, amelyen a kötvények részvénnyé konvertálásáról döntenek, valamint arról, hogy azok összegével megemelik a cég alaptőkéjét. Ez várhatóan 517 millió euróra rúg majd. Az összeg annak függvényében módosulhat, hogy a cég 30-áig mennyi kötvényt vásárol még vissza az államtól. Augusztusban például 54 millió eurót fizetett az államnak, amit a többségi részvényestől kapott hitelből finanszírozott. Ezt megelőzően júliusban és augusztusban 329,9 millió lejre tett szert a tulajdonosoktól, tőkeemelés formájában. Ezt azonban a pénzügyminisztérium bíróságon támadta meg, a konstancai törvényszék viszont a Rompetrol javára ítélt első fokon.
A pénzügyminisztérium most azért zárolta egyébként a Rompetrol vagyonát, mivel a legutóbbi költségvetés-módosítás során szeptemberre 350 millió lejes bevételt irányzott elő a Rompetrol e hónapra esedékes adósságtörlesztése fejében.
A tárca álláspontja szerint a Rompetrol adóssága vagy a teljes tartozás kifizetése, vagy állami résztulajdonná konvertálása révén szüntethető meg, azonban mindkét variáns egyszerre történő alkalmazását nem tartja elfogadhatónak. Sőt minisztériumi források szerint a pénzhiány miatt inkább az adósság kifizetését szeretné. A kazah tulajdonos azonban inkább osztozna a tulajdonjogon a román állammal – Dmitrij Grigorjev, a Rompetrol Csoport pénzügyi igazgatója még augusztusban úgy nyilatkozott: amennyiben az állam valóban nem akar részvényessé válni, megtörténhet, hogy bezárják a céget.
Az állam 2003 szeptemberében döntött arról, hogy jóváhagyja a Rompetrol akkori adósságállományának kötvénycsomaggá alakítását, hétéves futamidővel. Az adósságot akkor kamatokkal és büntetőkamatokkal együtt 603 millió dollárra értékelték. A Rompetrol Csoport birtokolja a Rompetrol Rafinare részvényeinek 99 százalékát. A finomítóágazat összesen mintegy négyezer alkalmazottat foglalkoztat.
Mint arról beszámoltunk, a Rompetrol korábban az ismert román üzletember, Dinu Patriciu tulajdonában állt, az adósság így jórészt az ő irányítása alatt halmozódott fel. Patriciu 1998-ban vásárolta meg a kőolajcéget, hogy aztán 2007-ben a részvények 75 százalékát eladja a KazMunaiGaznak 1,6 milliárd dollárért, majd tavaly a maradék 25 százalékos részvénypakettet is eladta a kazah cégnek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.