Hirdetés

Vissza kell szerezni a turisták bizalmát

Újraindulásra készülnek. A gondokról, lehetőségekről értekeztek az idegenforgalmi vállalkozók •  Fotó: Kocsis B. János

Újraindulásra készülnek. A gondokról, lehetőségekről értekeztek az idegenforgalmi vállalkozók

Fotó: Kocsis B. János

Most már látszik az alagút vége – hangzott el a hétvégén egy turisztikai konferencián, ahol az ágazat képviselői a koronavírus-járvány miatti leállást követő újraindulás körülményeiről értekeztek. Bírálták ugyanakkor a bukaresti kormányt, amiért nem segít nekik újra talpra állni, holott a román gazdaság egyik legnagyobb munkaadójának számítanak.

Bíró Blanka

2020. június 08., 08:272020. június 08., 08:27

2020. június 08., 09:222020. június 08., 09:22

Nemcsak a teljes leállás tépázta meg az idegenforgalmat, hanem az is, hogy a járvány miatt egyik napról a másikra elveszett a bizalom, ami nehezen szerezhető vissza – vont mérleget a koronavírus-járvány miatt bevezetett szükségállapot, majd veszélyhelyzet nyomán kialakult állapotokról Răzvan Pascu turisztikaimarketing-szakértő egy hét­végi turisztikai konferencián. A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Sugásfürdőn tartott rendezvényen mutatták be az idegenforgalom újraindítását célzó első programot: ennek keretében a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület COVID Safe Place tanúsítványban részesíti az óvintézkedéseket betartó szállásadó egységeket.

Száz százalékosnál
nagyobb veszteség

Răzvan Pascu felszólalásában hangsúlyozta,

Hirdetés

az idegenforgalmi ágazatban 100 százalékos, sőt még annál is nagyobb a veszteség, hiszen a járvány előtt befizetett összegek egy részét is vissza kell fizetniük a vállalkozóknak.

Az utazási irodák eközben, annak ellenére, hogy nem volt semmi bevételük, az alkalmazottaikat sem tudták kényszerszabadságra küldeni, hiszen teljes gőzzel dolgoztak azon, hogy a már lefoglalt kirándulásokat a lehetőségek szerint átütemezzék.

A járvány előtt Romániában mintegy 200 ezren fizettek be külföldi utazásokra összesen 100 millió eurónyi összeget, amit még nem kaptak vissza – hangzott el az eseményen. Az ágazat vállalkozói most azt szorgalmazzák, hogy ezekre a pénzekre a jövőben beváltható utalványokat adhassanak. Viszont sokan bizalmatlanok, attól tartanak, hogy időközben az utazási iroda csődbe megy, és csak évek múlva jutnak a pénzükhöz. Kérték ugyanakkor, hogy az állam vállaljon garanciát ezekre az összegekre, ezzel segítve az ágazatot, növelve a bizalmat, ám a kérésük nem talált meghallgatásra. Răzvan Pascu emellett azt is felrótta a bukaresti kormánynak, hogy

az ágazatra vonatkozó törvényi háttér hiányos, logikátlan, a gazdasági minisztérium két hónapja nem tett semmi kézzel foghatót, hogy segítse a turizmust.

Felidézte, hogy Ludovic Orban miniszterelnök kisebbítette az ágazat jelentőségét, amikor azt mondta, a turizmus a bruttó hazai termék (GDP) mindössze két százalékát jelenti – ám arról nem beszélt, hogy az egyik legnagyobb munkaadó, 400 ezer személyt foglalkoztat országos szinten.

Mindenki nulláról indul újra

A felszólalók szerint ugyanakkor a válságban lehetőségek is vannak, hiszen az egész világon minden turisztikai célpont egyformán a nulláról indul. „Ugyanolyan helyzetből indul Románia, mint Franciaország vagy Thaiföld, Kovászna megye, mint Mamaia vagy a Prahova völgye. Ezt a lehetőséget egy jó starttal ki lehet használni” – szögezte le Răzvan Pascu. Véleménye szerint az ágazat előbb utóbb újraindul, hiszen az „emberek vérében” van az utazás, a kaland, a felfedezés, ám sok változásra lehet számítani. „Ezek a változások jók is lehetnek. A járvány előtti időszakban a foglalás előtt hat hónappal sem lehetett büntetlenül visszamondani az utazást, most ezt 48 órával az út előtt is meg lehet tenni. Az ágazatban dolgozók hozzáállása is változhat, jobban megbecsülik a vendéget, jobban odafigyelnek rá” – vetítette előre Răzvan Pascu. Hangsúlyozta: következetességet, konkrét segítséget várnak el a kormánytól, hiszen a belföldi turizmust minél gyorsabban talpra kell állítani.

•  Fotó: Kovászna Megye Tanácsa Galéria

Fotó: Kovászna Megye Tanácsa

Lekésett start

Corina Martin, a Romániai Turisztikai Egyesületek Szövetségének (FAPT) elnöke azt hangsúlyozta, hogy 200 ezer romániai turista foglalt le a járvány előtt külföldi utat, ám most 90 százalékuk a belföldi úti célok felé fordul, az országban nyaral. Ezt a lehetőséget ki kell használni – szögezte le a szakértő, aki amúgy a tengerparti vállalkozók képviselőjeként dolgozik a szövetségben.
Szerinte amúgy

a kisebb kapacitású szállodák, panziók idén vonzóbbak lesznek a turisták számára, ezt pedig például Háromszéken is jól lehet kamatoztatni.

„Minden válság lehetőséget is rejt magában, Háromszéken például teljesen más turisztikai terméket lehet összeállítani, mint a tengerparton, a Prahova völgyében, Bukovinában vagy Máramaros vidékén” – fogalmazta meg Corina Martin. Az előtte szólóval egyetértésben azt mondta, hogy most minden ország, desztináció a nulláról indul újra, ám úgy véli, Románia lekéste a startot, hogy bevonzza a külföldi turistákat, hiszen például Görögország sokkal gyorsabban lépett: már bejelentette, hogy várják a vendégeket, és szavatolják a biztonságukat. Kiemelte egyúttal, hogy most a turisztikai szövetségek, egyesületek soha nem tapasztalt egységben lépnek fel, naponta harcolnak a kormánnyal, ám eddig kevés eredményt értek el. 

Idézet
Bukarestben amatőr döntéseket hoznak, logikátlan elvárás, hogy aki bemegy egy teraszra, meg kell adnia az adatait, közben a szupermarketekben tolonganak a vásárlók”

– fogalmazta meg hasonlóképpen Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, hangsúlyozva, a vállalkozók azt várják el a döntéshozóktól, hogy lépjenek ki az irodából, és igazítsák a valósághoz a rendelkezéseket.

Nem javasolnak drágításokat

A felmerülő nehézségek, veszteségek ellenére, nem javasolják az áremelést az ágazatban – szögezte le László Endre, a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke. Hozzáfűzte ugyanakkor: csökkenteni sem lehet az árakat, ezért arra intik a vállalkozókat óvakodjanak attól, hogy bekerüljenek egy „csökkenő spirálba”. „A járvány miatti óvintézkedések több kiadást jelentenek, ám a drágítás ezt nem kompenzálja, mert a forgalom visszaeséséhez vezethet. Egyelőre meg kell tartani az árakat, majd a kiadások, a forgalom függvényében két-három hónap múlva érdemes újraárazni” – javasolta a turisztikai szakember.

Mint a háromszéki illetékes is hangsúlyozta, a világjárvány ugyan „megfektette” gazdaságilag az ágazatot, de szakmailag nem: az elmúlt hónapokban sokkal szorosabb volt az együttműködés, mint korábban bármikor. „Most már látszik az alagút vége” – értékelt László Endre. 

Az év elején még kiemelkedő forgalomra számítottak, majd a járvány miatt egyik napról a másikra minden foglalást visszamondtak

– idézte fel Rácz Lilla, az olaszteleki Daniel-kastély tulajdonosa. Ő is aláhúzta: mindenki a nulláról indul újra, és aki ezzel a lehetőséggel nem él, nem tesz még többet, mint eddig, „megérdemli a sorsát”. Kovászna megye leglátogatottabb települése, Kovászna város polgármestere, Gyerő József rámutatott, tavaly 60 ezer látogató 450 ezer vendégéjszakát töltött a városban. A járvány negatívan érintett a turizmust, ám az orvosi és gyógyturizmus előtt új lehetőségek nyílnak, hiszen például a koronavírus-fertőzés által legveszélyeztetettebb betegek, a szív-érrendszeri és cukorbetegségben szenvedők állapota enyhíthető természetes módszerekkel. A Romániában 2500 szállásadóval kapcsolatot tartó Falu-, Ökológiai és Kulturális Turizmus Országos Szövetség (ANTREC) Kovászna megyei képviselője, Daragus Attila elmondta, a vidéki turizmusra kiemelt figyelmet kell fordítani, hiszen nemcsak a vendéglátó és szállásadó egységek érintettek, hanem például a helyi termelők és vállalkozók is.

„Biztonságos” háromszéki célpontok

Kovászna megye az ország első régiója, amely COVID Safe Place tanúsítványban részesíti az óvintézkedéseket betartó szállásadó egységeket. A Visit Covasna Safe Place program révén eddig több mint 60 háromszéki szolgáltató részesült a bizonylatban. A június 5-én hivatalosan elindított program sajtótájékoztatóján Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke elmondta, azon vendéglátó egységek részesülnek a biztonságos hely – Safe Place tanúsítványban, amelyek jól kidolgozott kritériumrendszer alapján különböző, a kormány által is javasolt óvintézkedéseket vezetnek be a járvány terjedése ellen. Vissza szeretnék nyerni a turisták bizalmát, ezért is indították el a programot, elsőként Romániában – mutatott rá az alelnök. A tanúsítványért további szálláshelyek is folyamodhatnak. A bizonylatot a következő előírások betartása esetén állítják ki: a férőhelyek részleges értékesítése, a jelentkezési űrlap online kitöltése, fertőtlenítő belépőszőnyegek használata, a testhőmérséklet mérése érkezéskor vagy a wellness-részlegbe való belépéskor, kézfertőtlenítők használata, maszkok és kesztyűk viselése, gyakori fertőtlenítés a közös helyiségekben, rövid időközönkénti szellőztetés, lehetőség biztosítása arra, hogy az ételt a szobában is el lehessen fogyasztani, valamint a másfél méteres fizikai távolság tiszteletben tartása.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés