Hirdetés

Aranyba, részvénybe érdemes fektetni válság idején

Az arany az egyik legjobb befektetés. Rudakra nem sokunknak van pénze, de kisebb „adagokban” is vásárolható nemesfém •  Fotó: Pixabay

Az arany az egyik legjobb befektetés. Rudakra nem sokunknak van pénze, de kisebb „adagokban” is vásárolható nemesfém

Fotó: Pixabay

A koronavírus-világjárvány miatt kialakult válság miatt minden bizonnyal gyengülni fog a lej, ezért a Krónika által megkeresett pénzügyi szakember azt tanácsolja, megtakarításainkat fektessük aranyba, részvénybe, akinek pedig sok van, ingatlanba. Bitai László szerint ugyanakkor nem árt, ha mindenki képez magának vésztartalékot, ami jól jön a hasonló válságos időkben.

Bíró Blanka

2020. május 04., 08:142020. május 04., 08:14

2020. május 04., 09:182020. május 04., 09:18

A koronavírus-járvány időszakában felértékelődött a vésztartalék szerepe, aki az elmúlt években félretett a nehezebb napokra, most hálás lehet önmagának – jelentette ki a Krónikának Bitai László, az Iránytű mindennapi pénzügyeidhez kötet szerzője, a Magyar Mágnás Egyesület elnöke.

Mint hangsúlyozta: az elmúlt három-négy „bőséges” esztendőben annyit kellett volna félretenni, ami legalább hathavi megélhetést fedez. Most sokan elveszítették vagy elveszíthetik a munkahelyüket,  nagy megkönnyebbülés, ha van tartalék, ami átlendít a nehéz időszakon. A szakértő azt mondja, alapvetően nem változott semmi,

Hirdetés

a mindennapi pénzügyek kezelésére vonatkozó általános fogalmak továbbra is érvényesek: tartalékolni kell, figyelni kell a vésztartalék megépítésére.

„Nehéz időszakok, mint amilyen a jelenlegi, mindig voltak és lesznek. Tizenkét évvel ezelőtt volt gazdasági válság, a recesszió a járványhelyzettől függetlenül a jövőben is bekövetkezhet. Mindig történhet valami előre nem látható, olyan, ami tömegeket érint, de egyéni-családi gondok is előfordulhatnak: a munkahely elveszítése, egészségügyi probléma, egy lakástűz. Egy esetleges sokkot nem lehet kizárni, ezért szükséges a vésztartalék” – részletezte Bitai László.

Hozzátette, a járványhelyzetben, és az abból adódó gazdasági válságban már nehezebb félretenni, de akinek még mindig van erre lehetősége, megvan a munkahelye, a biztos bevétele, most is folytathatja a megtakarítási programját, vagy leteheti a vésztartalék alapjait.

Csapdahelyzetben

Bitai László megosztotta velünk saját megtakarítási receptjét is: amint megkapja a fizetését, azonnal félretesz belőle egy összeget befektetési célra vagy a vésztartalékba.

Idézet
Ahogy bejön a fizetés, azonnal félre kell tenni, azzal az összeggel a hónap folyamán már ne is számoljunk. Ne a teljes bért táblázzuk be, mint elköltendő összeget, hanem csak annak egy részét. Például ha kapunk ezer lejt, abból százat félreteszünk, és a maradék kilencszáz lejből gazdálkodunk, abból élünk, fizetjük a számlákat”

– ismertette a módszerét. Rámutatott, sokan arra hivatkoznak, hogy a havi bevételünk a mindennapi megélhetésre, a számlák törlesztésére is alig elég, ilyen körülmények között nehéz félretenni. „Ez egy ellentmondásos, valójában csapdahelyzet, hiszen a megtakarításokra éppen a kis jövedelműeknek van a legnagyobb szükségük. Akinek kevés a jövedelme, csak átgondolt tervvel, megtakarítással tudja növelni az életszínvonalát, megvalósítani a céljait, például gépkocsit, kerékpárt vásárolni, és a vésztartalékra is nekik kell gondolniuk, hogy ha bármi gond adódik, ne kelljen hitelhez folyamodniuk” – mondta a pénzügyi elemző.

Szerinte nem kell nagy összeget félretenni, a fokozatosság és rendszeresség a fontos. „Első lépésben félretehetünk havi 50 lejt, ha úgy érezzük, anélkül is boldogulunk a mindennapokban, fokozatosan növelni lehet az összeget 60–80–100 lejre. A kis lépések előre visznek, a rendszeresség és fokozatosság belső lelkierőt is ad, hogy képesek vagyunk ezen az úton haladni” – tanácsolja Bitai László. Rámutatott: a vésztartalék felépítése általában nem egy rövid projekt, hanem két-három év alatt valósítható meg.

Nem árt a jövőre is gondolni. Válságos időkben igazán jól jön a megtakarítás •  Fotó: Pixabay Galéria

Nem árt a jövőre is gondolni. Válságos időkben igazán jól jön a megtakarítás

Fotó: Pixabay

Nem kell lemondani
a befektetésekről

Akinek van tartaléka, félretett pénze, érdemes azt befektetni – válaszolta a szakember, amikor arról kérdeztük, hogy ilyen válságos időkben mi a jobb, a dunyha alatt vagy bankban tartani kis megtakarított pénzecskénket, milyen devizában őrizgessük az összeget, esetleg fektessük be részvénybe, aranyba. Bitai szerint a részvények,

az arany és az ingatlan továbbra is jó befektetésnek számítanak, hiszen várhatóan infláció lesz, a készpénz veszít az értékéből.

Ezért azt tanácsolja, hogy nézzünk körül a piacon, ebben az időszakban viszonylag olcsón lehet részvényeket vásárolni, a tőzsdén jegyzett, erős cégek kisebb valószínűséggel mennek csődbe, ezek részvényeit érdemes választani. Az arany továbbra is biztos befektetésnek számít, bár az ára már most történelmi csúcsokat döntöget. Mivel az elmúlt válság óta rengeteg készpénzt kinyomtak a piacra világszerte, Bitai László becslései szerint ez odavezet, hogy az arany ára a következő években tovább növekszik. Az ékszeraranyat ugyanakkor nem tartja jó befektetésnek, az drágább, mint a befektetési arany, hiszen a munkadíjat is meg kell fizetni, ami nem feltétlenül tartja az értékét, nem annyira időtálló. Az elemző hangsúlyozta, nem kell feltétlenül egy kilogrammos aranyrudakat vásárolni, hiszen annyi pénze kevés embernek van, a piacon kisebb mennyiségű befektetési arany is elérhető.

Véleménye szerint a megtakarítást érdemes felosztani: a befektetési portfólió egy része lehet részvény, a másik része arany. Akinek több megtakarított pénze van, az ingatlan is jó befektetésnek számíthat, a jövő esztendőben érdekes átalakulások várhatók az ingatlanpiacon, valószínűleg lesznek lehetőségek a befektetésre.

Aki mégis a készpénz mellett dönt, ajánlott az euró, az amerikai dollár, a svájci frank, hiszen ezekhez képest a román lej várhatóan gyengülni fog.

Bitai László ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a vésztartalékot ne költsük el befektetésre, tartsuk meg annak, a megtakarításokban ajánlott különválasztani a vésztartalékot és a befektetésre szánt összeget.

A bajba került hitelesek
kérjenek átütemezést

Azoknak pedig, akiknek bankhitelük van, és a válság miatt bajba kerülnek, azt tanácsolja, azonnal kérjék az átütemezést, a halasztást a banktól. Erre most törvényi keret is van, élni kell a lehetőséggel – mondta. „Aki elveszítette a munkahelyét, látja, hogy a havi részlet törlesztése nehézséget okoz, azonnal kérjen halasztást, nem szabad bekerülni a késésspirálba, megvárni, amíg beindul a felszámolás, a végrehajtás” – jelentette ki a pénzügyi elemző. Meglátása szerint ezt akkor is meg kell lépni, ha ezzel növekszik a hitel futamideje, esetleg nagyobb lesz valamivel a későbbi részlet. „Az átütemezést a bankok nagy eséllyel jóváhagyják, hiszen a pénzintézeteknek sem érdekük a végrehajtás, ezt hagyják általában végső opciónak” – szögezte le Bitai László.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés