2010. május 12., 12:512010. május 12., 12:51
A legtöbben Bukarestben demonstráltak, ahol mintegy ezer nyugdíjas a Cotroceni-palota előtt Traian Băsescu államfő és a kormány lemondását követelte, többen a felállított fémkordonokon áttörve megpróbáltak behatolni a palota kapuján. Az ostromot a csendőrség akadályozta meg újabb kordonok felállításával.
A lökdösődésben több nyugdíjas a földre esett, néhány idős ember rosszul lett és orvosi ellátásra szorult. Később a demonstrálók küldöttsége az elnöki hivatalban találkozott Valeriu Turcan elnöki szóvivővel. A rövid megbeszélés után Dumitru Cojan szakszervezeti vezető bejelentette: semmilyen eredménnyel nem járt a találkozó, a nyugdíjasok pedig addig tiltakoznak a Cotroceni-palota előtt, amíg a kormány le nem mond a nyugdíjcsökkentésről. A nyugdíjasok azt mondják: jövedelmüket nem csupán a 15 százalékos csökkentés kurtítja meg, hanem a nyár elején bevezetésre kerülő orvosi vizitdíj, illetve a következő időszakban várható drágulások is. Dragoş Nedelcu, a nyugdíjasok szakszervezeti szövetségének elnöke szerint az időseknek nincs módjuk a munkabeszüntetésre, így csak az utcára vonulással tiltakozhatnak a megszorítások ellen.
Galacon a nyugdíjasok megpróbáltak behatolni a prefektúra épületébe, a több száz fős csoport ezt megelőzően elzárta az utcát. A nyugdíjasokat a csendőrség fékezte meg. Hasonló helyzet alakult ki Iaşi-ban is, ahol mintegy 250 nyugdíjas próbált áttörni a csendőrkordonon és behatolni a prefektúra épületébe. Kolozsváron mintegy hatvan nyugdíjas gyűlt össze a prefektúra előtt, ahol a kormány és az államfő lemondását követelték. Tüntettek Nagyváradon is, ahol a nyugdíjasok küldöttsége megpróbált behatolni a prefektus irodájába, a csendőrség azonban itt is közbelépett. Beszterce-Naszód megyében egy idős férfi a mankójával próbálta megütni a prefektust, aki megígérte, hogy továbbítja a kormánynak követeléseiket. Temesváron, Marosvásárhelyen, Zilahon, Szatmárnémetiben és Nagyszebenben is utcára vonultak a nyugdíjasok a megszorítások ellen tiltakozva.
Meghatározatlan ideig tartó általános sztrájkot hirdettek május 31-étől a tanügyi szakszervezetek, az oktatók szerdától nem írnak osztályzatokat a naplóba, és nem vesznek részt az országos felmérő vizsgákon. A szakszervezetek úgy döntöttek, május 19-én nagygyűlést rendeznek Bukarestben, tiltakozva a tervezett bércsökkentések miatt. Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint a döntés az oktatásügyi szakszervezetek vezetőinek szerdai megbeszélésén született, a tiltakozó akciókra pedig mind a közoktatásban, mind pedig a felsőoktatásban sor kerül. Gheorghe Isvoranu, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke azt mondta: a pedagógusok amiatt tiltakoznak, hogy a kormány béreik csökkentését tervezi. „Az aktív és nyugdíjas oktatókat nem lehet felelőssé tenni az éveken át tartó klientúraépítés költségeiért” – hangoztatta Isvoranu. A tanügyi szakszervezetek mintegy száz tagja tüntetett kedden a parlament bukaresti épülete előtt a bércsökkentés miatt tiltakozva. A szakszervezetek bejelentették, hogy május 19-én mintegy 40 ezer oktató vesz részt a bukaresti Győzelem térre tervezett nagygyűlésen.
Eközben Daniel Funeriu oktatási miniszter tegnap bejelentette, csütörtöktől párbeszédre hívja a tanügyi szakszervezetek képviselőit, a tanárokat pedig felszólította, hogy ne tegyenek eleget a szakszervezetek sztrájkra történő felhívásának, s ne bojkottálják a tanévet. „Úgy vélem, hogy szolidaritással – aminek léteznie kell Romániában – tovább tudunk lépni. Attól nem lesz könnyebb, ha ilyen tiltakozó akciókhoz folyamodunk” – fogalmazott a tárcavezető, aki abban bízik, hogy a mától tervezett megbeszélések során sikerül megfelelő megoldásokat találni a helyzet rendezésére.
Válaszként a miniszter nyilatkozatára Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek elnöke leszögezte, Funeriunak nem áll módjában megoldani a tanügyi rendszer anyagi gondjait, ezért közölte: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszterrel és Emil Boc kormányfővel kért találkozót. „A bérek 25 százalékos csökkentésével járó gondok orvoslása felülmúlja Funeriu hatáskörét. Csak Emil Boc és Sebastian Vlădescu kompetens ebben a kérdésben, azonban ők nem is akarnak számba venni. Azonban hamarosan emberek tízezrei fognak utcára vonulni, és le fogják mondatni a kormányt” – hangoztatta Cornea.
Az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezet a május 19-ére meghirdetett, a szakszervezetek által legalább 40 ezer fősre becsült bukaresti tüntetés után dönti el, hogy csatlakozik-e a tanügyisek május 31-én rajtoló általános sztrájkjához – nyilatkozta tegnap Marius Petcu, az érdekvédelmi szervezet elnöke. Mint mondta, felmerült ennek a lehetősége, de végleges döntést csak a tiltakozó akció után hoznak. Hozzátette: az egészségügy gondjai is nagyok, a bérek és nyugdíjak csökkenése pedig őket épp annyira érinti. „Egész Románia sztrájkol. Mit tegyünk, ha ez a helyzet?” – fogalmazott Petcu.
Hasonlóképpen nyilatkozott Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb vezetője is. Mint mondta, május 19. után döntenek arról, hogy a görögországihoz hasonló, nagyszabású utcai megmozdulásokat szerveznek a továbbiakban is, vagy pedig általános sztrájkba lépnek. Hossu hangsúlyozta, meg kell fontolni az általános sztrájkot, mivel a sztrájknapokat nem fizetik ki, így akciójukkal tulajdonképpen a kormány megtakarító politikáját segítenék.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a május 19-i tüntetésen valamennyi szakszervezet képviselői részt vesznek a Victoria téren.
Az állami tulajdonban levő vállalatok alkalmazottainak 25 százalékos bércsökkentése ellentmond a már megkötött kollektív munkaszerződésnek, a szakemberek távozásához, illetve tömegek utcára vonulásához fog vezetni – jelentette ki tegnap Dumitru Costin, a BNS szakszervezeti tömörülés elnöke. „Ez egy aberrált intézkedés, mivel ezeknek az állami vállalatoknak nagy része versenyben áll a magánszférával. Emiatt nagyon sok jó szakember át fog menni a magánszektorba, a konkurenciához, mivel ilyen körülmények között nem fognak akarni dolgozni” – részletezte Costin. A szakszervezeti vezető azt követően nyilatkozott, hogy Emil Boc miniszterelnök a tegnapi kormányülésen kérte, hogy a közalkalmazottak bércsökkentése vonatkozzon az állami vállalatokra is, egyebek mellett az Eximbankot, valamint a CEC-et is említette.
A kormány által javasolt bér- és nyugdíjcsökkentések ellen foglalt állást tegnap a Pro Europa Liga, amelynek vezetői bejelentették, ingyenes jogi tanácsadást biztosítanak mindazok számára, akiket súlyosan érintenek a megszorító intézkedések. Smaranda Enache, a PEL társelnöke leszögezte, az egyetlen hatékony megoldás a költségvetési hiány kiigazítására az lenne, „ha véget vetnének a közpénzek szórásának és a csempészetnek, büntetnék az adócsalást, s felderítenék a feketegazdaságot”. „Ezen intézkedések nélkül a jövedelmek csökkentése épp annyira törvénytelen intézkedés, mint amenynyire ideiglenes, hiszen nem oldja meg végérvényesen és hosszú távon a román gazdaság törékenységét” – szögezte le Smaranda Enache, aki ugyanakkor felrótta, hogy a megszorításokkal párhuzamosan helyi szinten folytatódik a pénzszórás, a szerződéseket pedig a PDL klientúrájának ítélik oda.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.