Hirdetés

Utcára vonul az ország

Idősek ezrei tüntettek tegnap országszerte a kormány által tervezett 15 százalékos nyugdíjcsökkentés ellen. A megyeszékhelyeken a prefektúrák előtt demonstráltak a nyugdíjasok, Bukarestben az államelnöki hivatalnak otthont adó Cotroceni-palota előtt tiltakoztak a megszorítások ellen. A demonstrációk nem mindenütt zajlottak békésen: Bukarestben a tiltakozók áttörték a csendőrkordont, Iaşi-ban és Galacon szintén csendőri közbelépésre volt szükség a dühös nyugdíjasok megfékezésére. Hírtelevíziók jelentése szerint az egyik fővárosi idős tüntetőtől benzines palackot foglaltak le a rendfenntartó erők; a nyugdíjas állítólag meg akarta gyújtani a Molotov-koktélt.

Krónika

2010. május 12., 12:512010. május 12., 12:51

A legtöbben Bukarestben demonstráltak, ahol mintegy ezer nyugdíjas a Cotroceni-palota előtt Traian Băsescu államfő és a kormány lemondását követelte, többen a felállított fémkordonokon áttörve megpróbáltak behatolni a palota kapuján. Az ostromot a csendőrség akadályozta meg újabb kordonok felállításával.

A lökdösődésben több nyugdíjas a földre esett, néhány idős ember rosszul lett és orvosi ellátásra szorult. Később a demonstrálók küldöttsége az elnöki hivatalban találkozott Valeriu Turcan elnöki szóvivővel. A rövid megbeszélés után Dumitru Cojan szakszervezeti vezető bejelentette: semmilyen eredménnyel nem járt a találkozó, a nyugdíjasok pedig addig tiltakoznak a Cotroceni-palota előtt, amíg a kormány le nem mond a nyugdíjcsökkentésről. A nyugdíjasok azt mondják: jövedelmüket nem csupán a 15 százalékos csökkentés kurtítja meg, hanem a nyár elején bevezetésre kerülő orvosi vizitdíj, illetve a következő időszakban várható drágulások is. Dragoş Nedelcu, a nyugdíjasok szakszervezeti szövetségének elnöke szerint az időseknek nincs módjuk a munkabeszüntetésre, így csak az utcára vonulással tiltakozhatnak a megszorítások ellen.

Galacon a nyugdíjasok megpróbáltak behatolni a prefektúra épületébe, a több száz fős csoport ezt megelőzően elzárta az utcát. A nyugdíjasokat a csendőrség fékezte meg. Hasonló helyzet alakult ki Iaşi-ban is, ahol mintegy 250 nyugdíjas próbált áttörni a csendőrkordonon és behatolni a prefektúra épületébe. Kolozsváron mintegy hatvan nyugdíjas gyűlt össze a prefektúra előtt, ahol a kormány és az államfő lemondását követelték. Tüntettek Nagyváradon is, ahol a nyugdíjasok küldöttsége megpróbált behatolni a prefektus irodájába, a csendőrség azonban itt is közbelépett. Beszterce-Naszód megyében egy idős férfi a mankójával próbálta megütni a prefektust, aki megígérte, hogy továbbítja a kormánynak követeléseiket. Temesváron, Marosvásárhelyen, Zilahon, Szatmárnémetiben és Nagyszebenben is utcára vonultak a nyugdíjasok a megszorítások ellen tiltakozva.

Általános sztrájk a tanügyben

Meghatározatlan ideig tartó általános sztrájkot hirdettek május 31-étől a tanügyi szakszervezetek, az oktatók szerdától nem írnak osztályzatokat a naplóba, és nem vesznek részt az országos felmérő vizsgákon. A szakszervezetek úgy döntöttek, május 19-én nagygyűlést rendeznek Bukarestben, tiltakozva a tervezett bércsökkentések miatt. Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint a döntés az oktatásügyi szakszervezetek vezetőinek szerdai megbeszélésén született, a tiltakozó akciókra pedig mind a közoktatásban, mind pedig a felsőoktatásban sor kerül. Gheorghe Isvoranu, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke azt mondta: a pedagógusok amiatt tiltakoznak, hogy a kormány béreik csökkentését tervezi. „Az aktív és nyugdíjas oktatókat nem lehet felelőssé tenni az éveken át tartó klientúraépítés költségeiért” – hangoztatta Isvoranu. A tanügyi szakszervezetek mintegy száz tagja tüntetett kedden a parlament bukaresti épülete előtt a bércsökkentés miatt tiltakozva. A szakszervezetek bejelentették, hogy május 19-én mintegy 40 ezer oktató vesz részt a bukaresti Győzelem térre tervezett nagygyűlésen.

Eközben Daniel Funeriu oktatási miniszter tegnap bejelentette, csütörtöktől párbeszédre hívja a tanügyi szakszervezetek képviselőit, a tanárokat pedig felszólította, hogy ne tegyenek eleget a szakszervezetek sztrájkra történő felhívásának, s ne bojkottálják a tanévet. „Úgy vélem, hogy szolidaritással – aminek léteznie kell Romániában – tovább tudunk lépni. Attól nem lesz könnyebb, ha ilyen tiltakozó akciókhoz folyamodunk” – fogalmazott a tárcavezető, aki abban bízik, hogy a mától tervezett megbeszélések során sikerül megfelelő megoldásokat találni a helyzet rendezésére.

Válaszként a miniszter nyilatkozatára Aurel Cornea, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek elnöke leszögezte, Funeriunak nem áll módjában megoldani a tanügyi rendszer anyagi gondjait, ezért közölte: Sebastian Vlădescu pénzügyminiszterrel és Emil Boc kormányfővel kért találkozót. „A bérek 25 százalékos csökkentésével járó gondok orvoslása felülmúlja Funeriu hatáskörét. Csak Emil Boc és Sebastian Vlădescu kompetens ebben a kérdésben, azonban ők nem is akarnak számba venni. Azonban hamarosan emberek tízezrei fognak utcára vonulni, és le fogják mondatni a kormányt” – hangoztatta Cornea.

Az egészségügyiek még kivárnak

Az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezet a május 19-ére meghirdetett, a szakszervezetek által legalább 40 ezer fősre becsült bukaresti tüntetés után dönti el, hogy csatlakozik-e a tanügyisek május 31-én rajtoló általános sztrájkjához – nyilatkozta tegnap Marius Petcu, az érdekvédelmi szervezet elnöke. Mint mondta, felmerült ennek a lehetősége, de végleges döntést csak a tiltakozó akció után hoznak. Hozzátette: az egészségügy gondjai is nagyok, a bérek és nyugdíjak csökkenése pedig őket épp annyira érinti. „Egész Románia sztrájkol. Mit tegyünk, ha ez a helyzet?” – fogalmazott Petcu.
Hasonlóképpen nyilatkozott Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb vezetője is. Mint mondta, május 19. után döntenek arról, hogy a görögországihoz hasonló, nagyszabású utcai megmozdulásokat szerveznek a továbbiakban is, vagy pedig általános sztrájkba lépnek. Hossu hangsúlyozta, meg kell fontolni az általános sztrájkot, mivel a sztrájknapokat nem fizetik ki, így akciójukkal tulajdonképpen a kormány megtakarító politikáját segítenék.
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a május 19-i tüntetésen valamennyi szakszervezet képviselői részt vesznek a Victoria téren.

Illegalitást kiáltanak

Az állami tulajdonban levő vállalatok alkalmazottainak 25 százalékos bércsökkentése ellentmond a már megkötött kollektív munkaszerződésnek, a szakemberek távozásához, illetve tömegek utcára vonulásához fog vezetni – jelentette ki tegnap Dumitru Costin, a BNS szakszervezeti tömörülés elnöke. „Ez egy aberrált intézkedés, mivel ezeknek az állami vállalatoknak nagy része versenyben áll a magánszférával. Emiatt nagyon sok jó szakember át fog menni a magánszektorba, a konkurenciához, mivel ilyen körülmények között nem fognak akarni dolgozni” – részletezte Costin. A szakszervezeti vezető azt követően nyilatkozott, hogy Emil Boc miniszterelnök a tegnapi kormányülésen kérte, hogy a közalkalmazottak bércsökkentése vonatkozzon az állami vállalatokra is, egyebek mellett az Eximbankot, valamint a CEC-et is említette.

Ingyenes tanácsadást biztosít a PEL

A kormány által javasolt bér- és nyugdíjcsökkentések ellen foglalt állást tegnap a Pro Europa Liga, amelynek vezetői bejelentették, ingyenes jogi tanácsadást biztosítanak mindazok számára, akiket súlyosan érintenek a megszorító intézkedések. Smaranda Enache, a PEL társelnöke leszögezte, az egyetlen hatékony megoldás a költségvetési hiány kiigazítására az lenne, „ha véget vetnének a közpénzek szórásának és a csempészetnek, büntetnék az adócsalást, s felderítenék a feketegazdaságot”. „Ezen intézkedések nélkül a jövedelmek csökkentése épp annyira törvénytelen intézkedés, mint amenynyire ideiglenes, hiszen nem oldja meg végérvényesen és hosszú távon a román gazdaság törékenységét” – szögezte le Smaranda Enache, aki ugyanakkor felrótta, hogy a megszorításokkal párhuzamosan helyi szinten folytatódik a pénzszórás, a szerződéseket pedig a PDL klientúrájának ítélik oda.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés