Hirdetés

Úgy kell a támogatás, mint a levegő – Mentőövet dobott a kormány a vendéglátóknak, szállásadóknak és idegenvezetőnek

Nagy bajban a vendéglátás. Ha nem sietnek, a cégek egy része csődbe mehet a támogatás utalása előtt •  Fotó: Bálint Eszter

Nagy bajban a vendéglátás. Ha nem sietnek, a cégek egy része csődbe mehet a támogatás utalása előtt

Fotó: Bálint Eszter

Egy évvel azt követően, hogy Romániában is felütötte a fejét a koronavírus, és – nem sokkal a járvány begyűrűzése után – a bukaresti hatóságok szigorú korlátozásokat vezettek be, végre mentőövet kap az óvintézkedéseket legjobban megsínylő HoReCa-ágazat. A szintén bajba jutott idegenvezetőket is segíti az állam.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. február 26., 12:072021. február 26., 12:07

2021. március 02., 17:152021. március 02., 17:15

Állami segítséget kapnak a koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések nyomán bajba jutott vendéglátók és szállásadók (HoReCa-ágazat), valamint az idegenvezetők – a gazdasági mentőövről szóló sürgősségi kormányrendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben.

Az állami segélyre jogosultak a jogszabály szerint az ágazatuknak megfelelő számítási alap 20 százalékának megfelelő vissza nem térítendő támogatásban részesülnek.

Hirdetés

A kárpótlások összege eléri az egymilliárd lejt – tájékoztatott csütörtökön a gazdasági minisztérium.

Közölték továbbá, hogy a szaktárca eltörölte a tervezetből azt az előírást, ami szerint a cégek jelentkezési sorrendben kapják a támogatást, így minden olyan vállalkozás megkapja a neki járó összeget, amely megfelel a kiírási feltételeknek.

Újdonság emellett, hogy a korlátozások miatt bajba jutott idegenvezetők is részesülnek állami támogatásban a program keretében.

Mint Claudiu Năsui gazdasági miniszter elmondta, az előző kormány által kidolgozott mentőcsomagot gondolták tovább. „A jelentkezési sorrend fenntartása azt eredményezte volna, hogy az első napokban, sőt órákban nagy lett volna a tolongás, továbbá lett volna egy réteg, aki nem kap pénzt. Ez pedig nem lett volna korrekt, hiszen az intézkedés célja minden olyan vállalkozás kárpótlása, amelynek be kellett zárnia. Így olyan megoldást választottunk, amely szerint mindenki kap pénzt a költségvetési keretek között” – részletezte a gazdasági tárca vezetője. Hozzátette:

amennyiben az igénylések összege meghaladja az erre a célra előirányzott egymilliárd lejt, akkor a cégek a finanszírozási kérésükkel arányos támogatásban részesülnek.

A részletekre viszont csak a későbbiekben derül fény, a gazdasági minisztériumnak ugyanis a sürgősségi rendelet hatálybalépése után 60 nap áll a rendelkezésére, hogy kidolgozza az alkalmazási módszertant, illetve hogy kijelölje a szaktárcán belül azt a struktúrát, amely felel az állami támogatás kifizetéséért.

A jogosultak legkésőbb 2022. június 30-áig kapják meg a nekik megítélt összegeket, ugyanakkor előbb az Európai Bizottságot is értesíteni kell a támogatásról.

A mentőöv haszonélvezőinek vállalniuk kell, hogy az összeg folyósítása után legalább egy évig fenntartják tevékenységüket,

ha pedig a támogatás összege meghaladja a 200 000 eurót, úgy 24 hónapig nem függeszthetik fel tevékenységüket.

Félő, hogy túl későn érkezik
a segítség

„Égető szüksége van a vendéglátásnak, a turizmusnak a támogatásra, de konkrét segítséget eddig még alig kaptak” – szögezte le megkeresésünkre Kovács István, a sepsiszentgyörgyi Park szálloda és étterem tulajdonosa. Hangsúlyozta: gyógyszerre is akkor van szüksége a betegnek, amikor éppen fáj a feje, és nem egy hónappal később.

Idézet
Folyamatosan érkeznek a hírek, hogy milyen tervei vannak a kormánynak a járvány következményei által leginkább sújtott ágazatok megsegítésére, de pénzt még nem láttunk”

– mutatott rá a vállalkozó. Felidézte, a Támogatások forgótőkére elnevezésű gazdaságélénkítő programra is pályáztak, de még nem bírálták el a kérésüket. A gazdaságélénkítő programokat fel kellene pörgetni, hiszen ha sokat késlekednek, túl későn érkezik a segítség, a cégek egy része  csődbe jut, a többiek megoldják valamiképpen önerőből a problémákat.

„A támogatásra azért is nagy szükség van, mert gyűlnek a téli számlák, ha nem fizetik ki a villanyt, a gázt, a szolgáltatók nem adnak több haladékot, ugyanakkor már a bankok is újraszámolják a késedelmi kamatokat, törleszteni kell a hiteleket. Ha nem nyújtanak időben segítséget, nem juttatják levegővételhez a vállalkozókat, teljesen padlóra kerül a vendéglátás, a turizmus” – összegzett Kovács István.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

A virtuális idegenvezetés
nem az igazi

„Teljesen leállt az idegenvezetők tevékenysége a járvány kitörése óta” – számolt be tapasztalatairól lapunknak Kiss András, aki országos és helyi idegenvezetői, valamint kirándulásszervezési engedéllyel is rendelkezik. Mint részletezte,

a lazítások után sem érkeztek szervezett csoportok, a belföldi turisták egyénileg, saját gépkocsikkal keltek útra, hivatalosan nem vehettek igénybe idegenvezetői szolgáltatást.

Kifejtette, az ő megélhetése nem került veszélybe, mert főállásban tanít, viszont nagyon sok szakembernek ez jelentette az egyetlen bevételi forrást.

Az élet ugyanakkor nem állt le teljesen szakmai szempontból, hiszen online konferenciákat szerveztek, képezték magukat, sőt még virtuális idegenvezetést is vállaltak, ez utóbbit bérmentve azok számára, akik otthon a számítógép előtt ülve vállalkoztak arra, hogy felfedezik a látványosságokat. Az online ugyanakkor nem pótolja a személyes találkozásokat, az utazásokat, hiszen a turizmus lényege éppen az, hogy az emberek felkeresik a különböző helyszíneket, látványosságokat, megismerkednek új tájakkal, településekkel, túráznak.

Idézet
Edzésnek jó a virtuális idegenvezetés, arra hogy szinten tartsuk a tudásunk, tartsuk a kapcsolatot a potenciális ügyfelekkel, de nem helyettesítheti a személyes találkozást”

– húzta alá Kiss András, aki szerint a szakma közeljövőben sem számít túl sok külföldi turistára.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy kiéleződött a konfliktus az engedéllyel rendelkező és a nem hivatalosan tevékenykedő idegenvezetők között. „Sokan vállalnak idegenvezetést, zászlót lobogtatva, kitűzővel kísérik a turistacsoportokat, és közben nem rendelkeznek hivatalos engedéllyel. Mindezt azok kárára teszik, akik bejárták a hivatalos utat, megszereztek erre a tevékenységre minden jóváhagyást” – fejtette ki a háromszéki idegenvezető.

A romániai Pro Guide Egyesület által szervezett szakmai konferencián elhangzott: ezt a helyzetet az úgynevezett turisztikai rendőrség rendezhetné, ennek a megalakulását egy ideje fontolgatják, ha valóban akcióba lépne, kifehéríthetné a szakmát.

Kiss András különben eddig is élt a kormány nyújtotta támogatásokkal, most is kéri azt, amint megjelenik a módszertant. Hozzátette, a pénzt képzésre, népszerűsítésre fordítja, abban bízva, hogyha visszatér az élet a rendes kerékvágásba, megjelennek a turisták, akkor kamatoztatni tudja a kapcsolatrendszert, az időközben felhalmozott további tudást.

A szakember kérdésünkre arra is kitért,

a kormány azzal is segíthetné az ágazatot, hogy befektetéseket eszközöl, több figyelmet és pénzt fordít a látványosságok kiépítésére, helyreállítására.

„Az épített örökséget helyre kell állítani, hogy legyen, amit megmutatni a turistáknak. Magyarországon például rengeteg restaurált vár van, ahol interaktív tevékenységet, lovagi tornákat szerveznek. Nálunk is nagyon sok a várrom, közel az utakhoz, ezeket kellene bevonni a turisztikai körforgásba, egy jó idegenvezető színes-érdekes programot szervezhet ezekre alapozva” – javasolja Kiss András, aki amúgy úgy véli, hogy ezt az időszakot ki lehetett volna használni, és legalább a dokumentációkat  össze lehetett volna állítani az épített örökség restaurálására.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés