2009. június 08., 11:402009. június 08., 11:40
Az orosz gazdasági lap úgy ítélte meg, hogy a Bakuban a Kaszpi-tengeri olajról és gázról véget ért konferencián már a résztvevők összetételéből is következtetéseket lehetett levonni: miközben az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Törökország magas szintű delegációt küldött, s részt vett a Nabucco gázvezeték konzorcium menedzser-igazgatója is, az orosz küldöttség szintjét az utolsó pillanatban az energetikai miniszterhelyettesről egy osztályvezető-helyettesre fokozták le.
Aliyev egyebek között elmondta, hogy országa jelenleg minden lehetséges partnerrel tárgyal, mert nem szeretne Türkmenisztán sorsára jutni, amelynek leállt a gázexportja, mivel gyakorlatilag teljes termelését Oroszországnak adta el. Hozzátette: a Gazprommal aláírt azeri memorandum legfeljebb további tárgyalásokra kötelez, de másra nem.
A memorandumban sajtóértesülések szerint az áll, hogy a Gazprom kész megvásárolni a Sah-Deniz-II. mezőn kitermelendő gáz teljes egészét, amelyet az európaiak a Nabucco majdani egyik fő forrásának tekintenek. A lap egy szakértőtől úgy tudja, hogy az emlékeztetőben az egész azerbajdzsáni gázkitermelésről van szó. Ami a Sah-Deniz-II. teljes termelését illeti, Baku már hivatalos ajánlatot kapott Oroszország mellett Törökországtól, Irántól és Grúziától, s Natik Aliyev a Kommerszantnak nyilatkozva kizártnak mondta, hogy országa egyetlen vásárlónak adja el gázát.
A GNKAR azeri állami kőolaj- és földgázipari társaság elnökhelyettese azt mondta a lapnak: az Oroszországgal fennálló szerződések egyáltalán nem jelentik azt, hogy országa nem vesz részt a Nabuccóban. Az Azerbajdzsán és Törökország között fennálló, s a Nabucco útjában akadályt képező nézeteltérések enyhülőben vannak, s a GNKAR elnökhelyettese szerint az álláspontok egyre jobban közelednek, s emelkedik az Ankara által kínált ár is, bár még nem éri el a Gazprom által fizetettet, „de jól tudjuk, hogy az túl magas” – mondta.
A Kommerszant külön kommentárban rámutatott: a Gazprom a memorandum aláírását a Déli Áramlat Nabucco feletti győzelmeként ünnepelte, és ha Azerbajdzsán eladná teljes gáztermelését a Gazpromnak, a Nabucco valóban értelmetlenné válna. Ám ez blöff, amelyre Bakunak csak azért volt szüksége, hogy nyomást gyakoroljon Törökországra. Mihail Krutyihin, a RusEenergy ügynökség partnerelemzője kommentárjában rámutatott: nincs semmi meglepő abban, hogy a Gazprom készségesen hitt Bakunak, mert az ajánlat túl csábítónak tűnt éppen egy olyan időszakban, amikor a Gazpromot egyre-másra érik a csapások: a gazdasági válság folytán csökkent az európai gázfogyasztás, s kezdték csökkenteni az oroszországi vásárlásokat, miközben Norvégiában nőtt a kitermelés és az export is.
Megromlottak a Gazprom kapcsolatai nem csupán az ukrán tranzitőrrel, hanem a türkmenisztáni szállítókkal is. Lényegi haladás nem mutatkozik sem az Északi Áramlat, sem déli testvére területén, miközben a Nabucco szervezőinek komoly esélyei alakultak ki a projekt beindítására. A gázár csökkenése pedig lerontja a Barents-tengeri és a Jamal lelőhelyek kitermelésének gazdaságosságát, a Gazprom csökkenti kitermelését, exportját és befektetéseit.
„A nyilatkozatokból álló szép csomagolás lehántása után kiderül: az orosz gázmonopólium elkeseredett harcot folytat, hogy egyfelől az Északi és a Déli Áramlat megépítésével kialakítsa az egybefüggő láncot a kitermelés helyétől az európai fogyasztókig, és ezzel jelentősen megemelje bevételeit, másfelől hogy elérje az energiahordozók árának emelkedését, hogy ezzel is igazolja az új lelőhelyek feltárását. Ebből a szempontból az említett két célért küzdő harcosoknak igen jól jönnek az esetleges kimaradások az Ukrajnán át történő szállításokban, de a Gazprom egyelőre csatákat veszít” – írta a szakértő.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.