Hirdetés

Teljesen megbénította a vírus az ingatlanpiacot

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Érdekes, tapogatózós időszaknak nevezte a Krónikának nyilatkozó szakember, ami a rendkívüli állapot idején a romániai ingatlanpiacon történik. Ami tény: márciusban a lakásárak még nem érezték meg a koronavírus-világjárvány miatt kialakuló válságot, több településen nőttek is az árak. Azóta azonban szinte teljes a leállás, a jövőt pedig egyelőre nehéz megjósolni.

Krónika

2020. április 13., 08:062020. április 13., 08:06

Bár március elején már Romániába is begyűrűzött a koronavírus-világjárvány, a hónap második felétől pedig szükségállapotot hirdettek, akkor még nem sínylette meg az ingatlanpiac a válságot, sőt enyhe áremelkedésnek is szemtanúi lehettünk. Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál adatai szerint legalábbis a múlt hónapban átlagosan 1,8 százalékkal nőttek a romániai nagyvárosokban az ingatlanárak, amelyek amúgy februárban is 1,6 százalékkal emelkedtek. Egy lakás négyzetméterenkénti ára márciusra elérte az 1391 eurót a februári 1367 euró után. A szakemberek szerint ugyanakkor

az már egyértelmű, hogy az eladások már a harmadik hónapban visszaestek, Bukarestben és Jászvásáron pedig az árak is csökkenésnek indultak.

Hirdetés

Ugyanakkor az is megfigyelhető volt, hogy sokan inkább visszaléptek a lakás értékesítésétől, hogy majd a világjárvány vége vagy enyhülés után megkapják a várt összeget – egyes szakemberek szerint erre igen kevés az esély, várhatóan a kialakuló válságban – 2008-hoz hasonlóan – a lakások értéke is esni fog világszerte, megint mások árstabilitást várnak.

Az erdélyi nagyvárosokban folytatódott a drágulás

Az Imobiliare.ro elemzésében górcső alá vett romániai nagyvárosok közül különben

márciusban is Kolozsváron nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak, a 2,6 százalékos növekedéssel a négyzetméterenkénti ár elérte az 1826 eurót a februári 1780 euró után.

Drágulást tapasztalhattunk mind a régi, mind pedig az új építésű lakások piacán – előbbiek ára elérte a négyzetméterenkénti 1783 eurót, utóbbiaké pedig az 1831 eurót.

Hasonló, 2,4 százalékos áremelkedést jegyeztek Brassóban is, itt az eladók által kért négyzetméterenkénti ár 1132 euróról 1198 euróra ugrott, de az egyik új építésű lakóparkban például 1219 eurót is elkértek egy négyzetméternyi hasznos felületért.

Temesváron eközben 1,4 százalékkal emelkedtek az árak, így a régi építésűek esetében négyzetméterenként 1316 eurót, az új építésűekért 1294 eurót kellett lepengetni, ha valaki lakást akart vásárolni. Bukarestben viszont 3,4 százalékos árcsökkenést mértek, a négyzetméterenkénti ár a februári 1444 eurós átlagról 1395 euróra esett vissza.

Pozitív és negatív forgatókönyvek is vannak

„Érdekes, tapogatózós időszak jellemzi a járványhelyzetben az ingatlanpiacot” – fogalmazta meg megkeresésünkre Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Hangsúlyozta, a szakértők körében is megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen hatása lesz a járványnak a piac alakulására:

van, aki árcsökkenést prognosztizál, de mások szerint stabilak maradnak az árak.

Elvileg nem lenne akadálya annak, hogy ingatlan-adásvételekre, -bérlésekre sor kerüljön, viszont a tranzakciók megvalósulásának technikai akadályai vannak.

Márciusban is Kolozsváron nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak •  Fotó: Pixabay Galéria

Márciusban is Kolozsváron nőttek a legnagyobb mértékben az ingatlanárak

Fotó: Pixabay

„Az ingatlan-adásvétel, a -bérlés is arról szól, hogy a vevő a helyszínen megnézi a kínálatot, kapcsolatba kerül az eladóval. Jelenleg mindenki annyira ódzkodik attól, hogy elinduljon, lakásokat nézzen meg, hogy ebben az időszakban gyakorlatilag minden mozgás leállt” – részletezte Bónis Endre. Hozzátette, a vásárlási kedv is visszaesett a bizonytalan kilátások miatt. További akadály, hogy a közjegyzői irodák egy része leállította az ügyfélfogadást, csak néhányan működnek, így ez is visszaveti a hivatalos tranzakciót lehetőségét.

A Bónis Endre által vezetett cég ebben az időszakban néhány lakásbérlést tudott lebonyolítani, azok is inkább kényszermegoldásként születtek. A szakértő ugyanakkor rámutatott,

a korlátozások miatt Kolozsváron több száz, de az sem kizárt, hogy több ezer bérelhető lakás került be a piacra,

hiszen a korábban Airbnb-rendszerű, tehát a rövid távú turisztikai célú bérbeadások teljesen megszűntek, a lakások üresen maradtak. Ezek a tulajdonosok most keresik a hosszú távú, jól fizető bérlőket, hogy a veszteségeiket a lehető legkisebbre csökkentsék. Ezért a kiadó lakások piaca telítődött. Bónis Endre úgy véli, ha lazítanak a korlátozásokon, újra kapcsolatba kerülhetnek az emberek, újraindul az ingatlanpiac.

Idézet
Ha minden visszaáll a rendes kerékvágásba, akkor lehet mérlegelni, miként alakulnak az árak. Sok vélemény van, derű- és borúlátó is. Arra is számítanak, hogy visszaesnek az árak, de arra is, hogy stabil marad a piac”

– mondta a szakértő. Hangsúlyozta, emelkedő infláció esetén nagyobb mozgásra lehet számítani, és a magas infláció az árak visszaesését sem indokolja, hiszen akinek megtakarított pénze lesz, ingatlanba fekteti, tartva a pénz elértéktelenedésétől. Ez továbblépve az eladókat is fejlesztésekre, építésekre ösztönzi, mert nekik sem lesz jó, ha áll a pénz. Bónis Endre azt mondja, a mérlegelések koraiak, ám abban bízik, hogy amint a korlátozásokon lazítanak, az ingatlanpiac újra beindul.

A lakásba fektetett érték megmarad

Tóth Júlia marosvásárhelyi ingatlanszakértő is azt mondja, nehéz várakozásokat megfogalmazni a lakásárakkal kapcsolatban ebben a bizonytalan helyzetben, aminek mindnyájan vesztesei vagyunk. Sokan nem tudnak dolgozni az adott körülmények között, és mint minden, az ingatlanpiac is stagnál, de aki értékbe fektetett a lakáspiacon, annak továbbra is megmarad az értéke, ezért nem könyveli el veszteségként az ingatlanpiaci változásokat.

„Egyelőre nem hiszem, hogy felértékelődjenek a magánházak árai, hiszen így is magasak voltak, nagyon megugrották magukat az utóbbi időben. Pénzmozgás nincs, a bankok ugyan igyekeznek segíteni abban, hogy halasztani lehet a törlesztést, de ez csak azt jelenti, hogy fel fog gyűlni a hitel. Voltak családok, akik februárban elindították az Első otthon programmal a kölcsönt, de mindenki visszalépett. Nem kerültek fel új ingatlanok sem, sőt van olyan lakás is, amelyet visszavontak a tulajdonosok a piacról, amíg tisztul a helyzet” – összegezte a marosvásárhelyi ingatlanpiaccal kapcsolatos tapasztalatait Tóth Júlia, aki szerint akkora a bizonytalanság most, hogy egyelőre nem lehet tudni, merre alakul a piac, hiszen ezután fog tetőzni nálunk a munkanélküliség.

A hitelből építkezők lehetnek a vesztesek

Szabó Lehel, a csíkszeredai Well ingatlan­ügynökség ügyvezetője eközben úgy véli, jelenleg még nincsenek vesztesek az ingatlanpiacon, de lehetnek. Szerint

a nagybefektetőket fogja negatívan érinteni a helyzet, főleg azokat, akik hitelből építkeznek, és nem saját tőkéből.

„Az öntőkéből való fejlesztéseknek csak ki kell várniuk, amíg a piac újra bemozdul, de jelenleg ez még nem érvényes, mert az ingatlanpiac mindig utoljára érzi meg a gazdasági válságot. Az viszont biztos, hogy érződni fog ennek a hatása, és össze fog omlani a piac, de erről még korai lenne beszélni, egyelőre stabilizálódni fog. A kereslet még nem lankadt semmilyen szinten, jelenleg van bérkeresletünk is, illetve vásárlási kereslet is, de ha majd a kínálat felülmúlja a keresletet, akkor tudunk válságról beszélni, vagy visszafele történő ármozdulásról” – mondta el az ingatlanügynökség vezetője. Szabó Lehel úgy véli, a területeknek és a családi házaknak gyenge felértékelődése történhet az év vége felé, meg fog nőni irántuk a kereslet. Meglepően sok városi ingatlan került eladásra az utóbbi időben, a tömbházaknak viszont inkább lefelé mozdulhat el az áruk – osztotta meg véleményét a csíkszeredai ingatlanügynökség vezetője, aki valószínűsíti, hogy ezután egy lefele ívelő gazdasági időszak következik, ezért az ingatlanárak is csökkenni fognak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés