Hirdetés

Változó igények az ingatlanpiacon: szobafogság után kertes házba menekülnek

Újraéled az ingatlanpiac. Nagyváradon kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat •  Fotó: Facebook/Visit Oradea

Újraéled az ingatlanpiac. Nagyváradon kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat

Fotó: Facebook/Visit Oradea

A koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot és az azzal járó kijárási korlátozások feloldása óta éledezik az ingatlanpiac. Érzékelhető egy enyhe árcsökkenés, de inkább stagnálásról beszélhetünk. Érdekesség viszont, hogy a két hónapos „szobafogság” után egyre többen menekülnének társasházból kertes házba.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. június 09., 19:122020. június 09., 19:12

Bár sokan arra számítottak, hogy a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság miatt a 2008-as krízishez hasonlóan beszakad az ingatlanpiac, egyelőre csak mérsékelt, már-már elenyészőnek mondható a lakásárak csökkenése. Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál által havonta közzétett, a bukaresti, brassói, kolozsvári, temesvári, konstancai, valamint jászvásári ingatlanárakat górcső alá vevő elemzés legfrissebb, májusra vonatkozó statisztikái szerint

országos viszonylatban 1,4 százalékkal lettek olcsóbbak az eladásra kínált lakások az áprilisi 1,7 százalékos visszaesés után.

Hirdetés

A lakás építésének évétől függetlenül egy hasznos négyzetméterért 1348 eurót kértek el a múlt hónapban az áprilisi 1367 eurós átlagárhoz képest.

A vizsgált erdélyi városok mindenikében csökkentek májusban a lakásárak. A legnagyobb, de látványosnak éppen nem mondható visszaesést Kolozsváron regisztrálták, ahol az áprilisi 1,5 százalékos drágulást követően 2,1 százalékkal estek vissza a lakásárak. Ami azt jelenti, hogy a múlt hónapban 1815 eurót kértek az eladók egy négyzetméternyi hasznos felületért az egy hónappal korábbi 1854 euró helyett. Ez egy 50 négyzetméteres, átlagos kétszobás lakás esetében 1950 eurós különbséget jelent, vagyis 92 700 euró helyett 90 750 eurót. Érdekes egyébként, hogy míg a régi építésű lakások ára mindössze 0,4 százalékkal 1804 euró/négyzetméterről 1796 euróra zsugorodott, addig az új építésű társasházak esetében a visszaesés 2,9 százalékos, 1882 euró helyett most 1828 eurót kérnek az eladók.

Az áprilisi 1,1 százalékos drágulás után májusban 1,9 százalékkal csökkentek az árak Temesváron, 1325 euró helyett már „csak” 1300 eurót kellett lepengetnie azoknak, akik lakást akartak vásárolni.

Szinte nem is érzékelhető eközben a Brassóban mért 0,3 százalékos (1219 euró/négyzetméterről 1215 euróra) áresés – ráadásul a Cenk alatti városban is áprilisban még 1,8 százalékos drágulást mértek. Itt is eltérően alakultak ugyanakkor a régi és új építésű lakások: miközben a régiek 1,6 százalékkal négyzetméterenkénti 1180 euróról 1199 euróra drágultak, az új építésűek ára 2,6 százalékkal 1278 euró/négyzetméterről 1245 eurós szintre mérséklődött.

Tapogatózás a kolozsvári
ingatlanpiacon

Miután a szükségállapotot veszélyhelyzet váltotta, a korlátozások lazításával újraindult az ingatlanpiac, az árak egyelőre nem csökkennek, ám az elmúlt hónapok kényszerű bezártsága miatt egyre többen menekülnek a panelházakból, kertes házat vásárolnának – értékelték az elmúlt hetek ingatlanpiaci történéseit a Krónika által megkérdezett ingatlanügynökök.

Idézet
Kolozsváron jelenleg intenzíven zajlik az ingatlan-adásvétel, soha nem látott sorok vannak a közjegyzőknél, de ez nem a valós piaci mozgás, hanem a két hónapos leállást pótolják”

– számolt be megkeresésünkre Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Mint ecsetelte, a piac még  a tapogatózás szakaszában van, élénkült ugyan a kereslet vásárlásra és bérlésre, de még mindig nincs azon a szinten, mint a világjárvány miatti leállás előtt. A vásárlók amúgy alacsonyabb árakon szeretnének ingatlant venni vagy bérelni, a tulajdonosok viszont még nem igazodnak ehhez az elváráshoz.

Bónis Endre kiemelte ugyanakkor, hogy az egy-két százalékos árcsökkenésről szóló hírek nem megalapozottak, hiszen ilyen  kismértékű ingadozást nem lehet mérni az ingatlanpiacon. „Már a 2008-as gazdasági válság során megtapasztaltuk, hogy az ingatlanpiac később reagál a recesszióra, el kell telnie egy időnek, amíg esetleg valóban visszaesnek az árak. Amíg az élet minden területen nem áll vissza a rendes kerékvágásba, nem indulnak újra az iskolák, az egyetemek, az ingatlanpiac is túlélő üzemmódban működik” – részletezte az ingatlanközvetítő. Hangsúlyozta,

a bérlők száma jelentősen visszaesett, hiszen az egyetemisták hazamentek, sokan még mindig otthonról dolgoznak, távmunkát végeznek.

A korábban turistáknak rövid távra kiadott lakások tulajdonosai most már stabil bérlőt keresnek középtávra, ugyanakkor a kiadó üzlethelyiségek is egyre nehezebben találnak gazdára.

Ebből kiindulva arra számítottak, hogy több ezer kiadó lakás szabadul be a piacra, ám ez még sem történt meg. Bónis Endre szerint ennek az lehet a magyarázata, hogy a tulajdonosok és a bérlők kiegyeztek, hogy kisebb havi bérért üresen is fenntartják az átmeneti időszakban a bérleményt.

„Amíg a bérelt lakások piaca nem rendeződik, befektetés céljából is óvatosabban vásárolnak lakást” – hívta fel a figyelmet az ingatlanközvetítő iroda vezetője. Arra is rámutatott, nagyon sok túlárazott ajánlat van a piacon, amit nehezen lehet értékesíteni. Létezik egy kategória, akik úgy gondolkodnak, hogy áron felül kínálják eladásra a tulajdonukban levő ingatlant, arra számítva, hogy előbb-utóbb valaki úgyis megveszi. „Ez nem arról szól, hogy két-három hónap alatt meg akarnak válni az ingatlantól, különben engednének az árból” – húzta alá Bónis Endre, aki szerint ameddig az élet nem áll vissza minden téren a rendes kerékvágásba, az ingatlanpiacon sem várható számottevő elmozdulás.

Sokan még kivárnak
Bihar megyében

„Egyelőre nem történt meg az, amire sokan számítottak, nem estek vissza az ingatlanárak” – jelentette ki kérdésünkre György-Csáki István, a nagyváradi Imobihor ingatlanügynökség vezetője. Mint részletezte, az elmúlt hetekben, a piac újraindulása óta volt néhány alkalmi vétel, amikor egy-egy családnak elfogytak a tartalékai, és kénytelenek voltak áron alul megválni a tulajdonukban levő ingatlantól.

Tapasztalatai szerint jellemző ugyanakkor, hogy

egyre többen váltanának panellakásról kertes házra, és hajlandók ennek érdekében nagyobb hitelterhet bevállalni,

akik eddig még nem voltak biztosak benne, hogy mit vásárolnának, most már egyre határozottabbak, és a magánházat választják.  „A járvány alatti bezártság megviselte a társasházban lakó kisgyerekes családokat. Ők most szívesen váltanának kertes házra” – mutatott rá György-Csáki István.

Arra is kitért viszont, hogy akadoznak a hitelfolyósítások, konkrétan nem utasítják vissza az igényléseket a bankok, de hosszabb az elbírálási idő, több bizonylatot, dokumentumot kérnek.

Érdeklődésünkre beszélt arról is, hogy a korlátozások alatt teljesen leállt a piac, ám a lazítások után elindultak a vásárlók, nézelődnek, de sokan még kivárnak, bíznak benne, hogy visszaesnek az ingatlanárak, ezért nem akarják elsietni a tranzakciót. Meglátása szerint különben Bihar megyében kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat.

Eltérő trendek a Székelyföldön

Megmozdult az ingatlanpiac, amint megszűntek a kijárási korlátozások, elindultak a vásárlók, és minden visszaállt a régi kerékvágásba – vont mérleget hasonlóképpen érdeklődésünkre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője. Hozzátette,

az árak terén a székelyföldi városokban is elenyésző csökkenés tapasztalható, de ezt nehéz átlagolni, mert az egyes városokban, sőt azokon belül is nagyon eltérőek a trendek.

Gyergyószentmiklóson például fele annyiba kerül egy ingatlan, mint Csíkszeredában, de a hargitai megyeszékhelyen belül is változóak az árak, például a telek négyzetméteréért 5 és 40 euró közötti összegeket kérnek attól függően, hogy mennyire közművesített, milyen az infrastruktúra, van-e területrendezési terv.

A szakember kérdésünkre kitért egyúttal arra is, hogy a Székelyföldön még mindig nagyobb a kereslet, mint a kínálat, miután a térségben az elmúlt években nem voltak nagy ingatlanfejlesztések, építkezések.

Szabó Lehel szintén arra irányította rá a figyelmünket, hogy változott a trend, egyre nagyobb az érdeklődés a telkek és a kertes házak iránt.

Idézet
A kijárási tilalom alatt sokan megtapasztalták a panelházas bezártságot, mikor újraindult a piac, már sokkal több telket és magánházat mutattunk meg az érdeklődőknek, mint korábban”

– osztotta meg velünk tapasztalatait. Felidézte, a 2008-as válság után inkább a panellakások iránt nőtt meg az érdeklődés, most ez megfordult.

Az ingatlanszakértő amúgy arra számít, hogy a következő időszakban csökkenni fognak az árak, ugyanakkor meglátása szerint inkább a befektetők fogják felvásárolni az ingatlanokat. „A gazdasági fellendülés alatt könnyebben lehetett hitelhez jutni, nagyon sokan vásároltak saját lakást. Várhatóan szigorítják a hitelezést, a bevételek csökkennek, viszont a válság időszakában az ingatlan egy jó befektetés. Arra számítunk, hogy ez fogja tovább pörgetni a piacot. A következő időszakban nem saját használatra vásárolnak egy lakást, hanem befektetésként akár több ingatlant is megvesz, aki ezt megengedheti magának” – vetítette előre Szabó Lehel.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés