Hirdetés

Szerződésbontás késlelteti az épülő brassói reptér befejezését

Alakul, de idén nem készül el. A brassói reptér utasterminálja és világítórendszere már készen áll •  Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov

Alakul, de idén nem készül el. A brassói reptér utasterminálja és világítórendszere már készen áll

Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov

Indokolatlanul késleltette a munkálatokat a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér több fontos elemének megépítésével megbízott nagyszebeni cég, így a Brassó megyei önkormányzat a szerződésbontás mellett döntött. A licit újbóli kiírása nyomán viszont egyre valószínűbb, hogy már csak jövőre szállnak le az első repülők a rég várt légikikötőben.

Bíró Blanka

2021. április 16., 08:042021. április 16., 08:04

2021. április 16., 08:082021. április 16., 08:08

Bár az év végére ígérték a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér avatását, az valószínűleg átcsúszik a jövő esztendőre, mert az építtető Brassó Megyei Tanács kénytelen volt felbontani a szerződést a nagyszebeni Constructii Rt. építkezési céggel.

A vállalat több fontos elem kivitelezésére kapott megbízást, ám a szerződésben foglaltakat két év alatt mindössze 11,7 százalékban valósította meg.

Hirdetés

A Brassó megyei önkormányzat erre hivatkozva felbontotta a megállapodást, és kénytelen volt új közbeszerzést kiírni. Annak a nyertese viszont legalább hat hónapos újabb határidőt kap a kivitelezésre, így most már biztos, hogy késni fog a légikikötő beüzemelése. Bár a többi építkezés, melyeket más cégek végeznek, jó ütemben halad – az utasterminál, a világítórendszer szinte teljesen készen van – már csak jövő évre valószínűsítik a reptér befejezését.

A Brassó megyei közgyűlés közleményében arról tájékoztatott, hogy a valamivel több, mint 29 millió lejes munkálatra hétfőn kiírták a versenytárgyalást, az ajánlatokat május 18-ig várják. A nyertes cégnek kell majd megépítenie az energetikai épületet, a beléptetőkapukat, gépkocsiparkolót, a bekötőutat az utasterminál és a 103C megyei út között, a belső technikai útvonalakat, a vízhálózatot, és a repülőtér belső hálózatát is meg kell valósítania.

A megyei tanács egy Facebook-bejegyzésben arra is kitér, több alkalommal figyelmeztették a vállalkozót, hogy eltér a szerződésben foglaltaktól, mégsem tartotta be a vállalásait és a határidőket, ezért döntöttek a szerződés felbontása mellett. A megyei önkormányzat független szakértőket is megbízott a helyzet elemzésével, akik megállapították, hogy

a szebeni cég megszegte a szerződésben foglaltakat, indokolatlanul késleltette a munkálatokat, tehát az önkormányzat jogosan döntött a szerződés felbontása mellett.

Bár a szerződést már tavaly októberben felbontották, a kivitelező késleltette az átadást, így arra csak idén januárban került sor, azután tudták felmérni, milyen arányban valósult meg az építkezés, és az alapján írhatták ki az új közbeszerzést.

korábban írtuk

Célegyenesben a brassói reptér, megépült az utasterminál
Célegyenesben a brassói reptér, megépült az utasterminál

Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a brassói nemzetközi repülőtér. Az utasterminál is megépült már, a létesítményben az utolsó simításokat végzik, Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke szerint a beruházás „jó úton halad”.

Láncreakció a szerződésbontás után

A hivatalos mérleg szerint a szebeni cég két év alatt a 33,9 millió lej értékű munkálat mindössze 11,7 százalékát végezte el, a késlekedés pedig beindította a láncreakciót: hiába készül el az utasterminál, a jelzőrendszerek, ha azokat nem lehet az elektromos hálózatra csatlakoztatni, ugyanis nem készül el az energetikai épület.

Adrian Veştea, a Brassó Megyei Tanács elnöke elmondta, a szebeni cég 2018-ban a második kiírásra nyerte meg a munkálatot, és

bár a sajtóban voltak értesülések arról, hogy nem megbízható, nem volt semmilyen törvényes alap arra, hogy kizárják a jelentkezők közül, ne fogadják el az ajánlatát.

A gondok azonban már a szerződéskötés után megkezdődtek, késtek a tervezéssel, így a munkakezdési parancsot csak 2019 szeptemberében tudták kiadni. A cég azután sem tartotta a határidőket, mindenféle kifogásokat talált, többek között a koronavírus-járványra is hivatkozva magyarázta a késlekedést. Ugyanez a szebeni cég különben az utasterminál építésére kiírt versenytárgyalást is megnyerte első körben, ám a fellebbezések után ezt a munkálatot mégis a bukaresti Bog’Art vállalatnak ítélték oda.

Támadásba lendült a cég

Eközben a szebeni cég vezetője, Asrian Homan a helyi sajtónak nyilatkozva azt mondta, a repülőtér 2025-re sem lesz kész,

Idézet
kampányfogás az egész projekt, Brassóban nincsenek szakemberek, akik átvegyék az elvégzett összetett munkálatokat”.

Azt is megfogalmazta, hogy rosszul választották ki a létesítmény helyszínét, az nem fog tudni működni a légáramlatok miatt. A brassói önkormányzat légből kapottnak, megalapozatlannak, szakszerűtlennek, és rosszindulatúnak nevezte a vádakat. Alexandru Anghel, a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér projektkoordinátora rámutatott, a munkálat, amelyet a szebeni cég felvállalt, nem bonyolultabb, mint egy családi ház megépítése, az elemeket párhuzamosan is lehetett volna építeni. Szakszerűtlennek nevezte a szebeni vállalkozást, elmondása szerint gyakran változtak a cégvezetők, a munkapontok, az alvállalkozóikat sem fizették rendesen.

Abban a Brassó megyei közgyűlésnél is egyetértenek, hogy a szerződésbontás mindenképpen késlelteti a repülőtér befejezését, de úgy vélik, ezeket a munkálatokat egy komoly cég időben meg tudja csinálni, így abban bíznak, hogy a csúszás nem lesz hosszadalmas. Adrian Veştea optimista: azt mondja, a többi szerződéssel nincsenek gondok, az utasterminál, a világítórendszer 90 százalékban elkészült.

korábban írtuk

Nem tartanak az épülő brassói reptértől Marosvásárhelyen
Nem tartanak az épülő brassói reptértől Marosvásárhelyen

Nem lesz negatív hatással a Transilvania Nemzetközi Repülőtér forgalmára a hamarosan elkészülő brassói repülőtér, ugyanis a marosvásárhelyi légikikötő utasforgalmának adatbázisa szerint nagyon kevés Brassó megyei, illetve annak vonzáskörzetéből érkező utas használta a lehetőséget, hogy Maros megyéből induljon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés