
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a brassói nemzetközi repülőtér. Az utasterminál is megépült már, a létesítményben az utolsó simításokat végzik, Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke szerint a beruházás „jó úton halad”.
2021. március 15., 20:162021. március 15., 20:16
Egy év alatt befejezték a brassói nemzetközi repülőtér emblematikus utastermináljának építését – jelentette be a megrendelő Brassó Megyei Tanács. Mint a közlemény is emlékeztet, a kivitelező egy évvel ezelőtt, március 17-én nyitotta meg az építőtelepet. A BOG’ART Kft. UTI Grup Rt – UTI Facility Management Rt. cégtársulásnak már csak az utolsó simításokat kell elvégeznie a légikikötő számára kulcsfontosságú létesítményen, majd következik a működéshez szükséges berendezések és rendszerek beszerelése, a különböző elemek beüzemelése és tesztelése, a bútorzat beszerzése és felállítása, majd a takarítás. Az utasterminált szemrevételezte Adrian-Ioan Veştea, a Brassó megyei önkormányzat elnöke, majd számos fényképpel illusztrált Facebook-bejegyzésében így fogalmazott:
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Az utasterminált Dorin Ştefan brassói építész tervezte, aki a látványterv két változatát is elkészítette, az első az erdélyi gótikus építészetre jellemző csúcsívekből és az első vidombáki repülőgyár, 1930-ban épült, ipartörténeti jelentőségű csarnokának szintén íves boltozatából inspirálódott. Végül a brassói önkormányzat a második, egyszerűbb változat mellett tette le a voksát, mert az anyagi megfontolások bizonyultak döntőnek, és a gótikus ívek elhagyásával mintegy tízmillió eurót spóroltak.
Mint az elkészült utasterminálról készült képek is dokumentálják, a földszinten kialakított, nagy méretű váróteremben már beszerelték a mennyezet rétegelt lemezeit, a mosdók működnek, a napokban szállítják a bútorzatot. A belföldi járatoknál külön VIP-zónát alakítottak ki, két fogadópulttal és egy beszállási ponttal. Nyolc check in pult és három beszállókapu várja majd az utasokat. Szintén a földszinten, a bejárat közelében működik majd a panasziroda, az elveszett poggyászok ügyfélszolgálata, az orvosi rendelő, a valutaváltó, a gépkocsibérlés és különböző ügynökségek.
Az első emeletre vezető mozgólépcsőt is beszerelték, még üzembe kell helyezniük, de a felvonók már működnek. Erről a szintről lesz a beszállás a nemzetközi járatokra, várótermekkel, útlevél-ellenőrző pontokkal és hét beszállási ponttal. Az első emeletről be lehet látni a repülőtér infrastruktúrájának több elemét, a repülőgép-parkolót, ahol jelenleg három gép állhat egy időben, de a jövőben, ha erre igény mutatkozik, ki lehet bővíteni a kapacitását 15 repülő befogadására.
Itt kap helyet egy nagy méretű étterem, ahová nemcsak az utasok térhetnek be, hanem azok is, akik várnak valakit. Az éttermet már most a lenyűgöző kilátással népszerűsítik.
A belföldi és a nemzetközi érkezések a földszinten történnek, ott rendezték be az útlevél-ellenőrzést és a határőrség irodáit. Innen lehet eljutni a poggyászfelvételhez, ahová már beszerelték a futószalagokat. Az építők a padlólapokat ideiglenesen beburkolták, hogy azok ne rongálódjanak meg az épület átadásáig. A terminál bejáratánál még készül egy külső tető a fedett terasznak, itt alakítanak ki egy gépkocsiparkolót, amelynek közvetlen összeköttetése lesz a megyei úttal.
Fotó: Facebook/Aeroportul Internațional Brașov
Az év végére működőképessé válhat
„A jövőben a repülőtérhez új megközelítési útvonalakat kell kiépíteni, a reptérből kiindulva kell az új fejlesztéseket megtervezni” – jelentette ki ugyanakkor a napokban Adrian-Ioan Veştea. Ismételten hangsúlyozta, hogy
„A befektetés tökéletesen alakul” – jegyezte meg.
Ha a kivitelezés az ütemterv szerint alakul, az év végére működőképes lehet a reptér. A légikikötőt építő Brassó megyei közgyűlés pedig próbálja felmérni az igényeket is, az intézmény Facebook-oldalán lehet megválaszolni a „Te hová repülnél először a brassói repülőtérről?” kérdést. Adrian-Ioan Veştea korábban úgy nyilatkozott, hogy bár az építkezés megfelelő ütemben halad, az utolsó 10 százalék jelenti a legnagyobb kihívást, az engedélyek beszerzése, a légtér kialakítása.
A tervek szerint a repülőteret koncesszióba adják, a számítások szerint évi egymillió utast szolgálhat majd ki. A beruházás teljes értéke mintegy 120 millió euró, melyet a Brassó megyei önkormányzat költségvetéséből és a kormánypénzekből finanszíroznak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
szóljon hozzá!