
A munkaügyi miniszter arra bátorította a németországi farmokon dolgozó romániaiakat, hogy valahányszor jogsértést tapasztalnak, jelentsék azt a hatóságoknak.
Fotó: Ziarulromanesc.de
Nagyjából félszáz romániai vendégmunkás tiltakozott a hét elején egy németországi farmon – elégedetlenségük oka, hogy rosszak a munka- és lakhatási körülmények, ráadásul a beígért pénzüket sem kapták meg.
2020. május 20., 10:042020. május 20., 10:04
2020. május 20., 11:552020. május 20., 11:55
Sajtóbeszámolók szerint az őket alkalmazó cég ellen fizetésképtelenségi eljárás zajlik. „Ezeket az embereket a koronavírus-járvánnyal és a fizetésképtelenséggel dacolva hozták ide, hogy leszedjék a spárgát és az epret. Most meg nem adják oda a beígért fizetéseket, és azzal fenyegetik őket, hogy szállás nélkül maradnak” – nyilatkozta egy szakszervezeti tag a G4Mediának.
A hasonló helyzetek megelőzése érdekében kedden Violeta Alexandru román és Hubertus Heil német munkaügyi miniszter közös nyilatkozatot írt alá, amelynek célja a munkaerőpiacot és a szociális politikákat illető együttműködés javítása. A román tárcavezető elmondta: beszélt német kollégájával az idénymunkálatokról, Heil pedig válaszképpen értékelte a romániai munkaerő hozzájárulását, és arról biztosította beszélgetőpartnerét, hogy határozottan fellépnek minden bejelentés esetében. Éppen ezért Violeta Alexandru arra bátorította az általa meglátogatott németországi farmokon dolgozó romániaiakat, hogy valahányszor jogsértést tapasztalnak, jelentsék azt a hatóságoknak.
A román munkaügyi miniszter németországi útja során találkozott Julia Klockner élelmezési és mezőgazdasági miniszterrel is, akivel – a szaktárca közleménye szerint – egyetértettek abban, hogy nem létezhet különbség a helyi és a más országból érkező munkások lakhatási körülményeit, egészségét és munkahelyük biztonságát illetően, és mindenkinek ugyanazokat a jogokat kell biztosítani, mint a német állampolgárságú alkalmazottaknak. Elfogadhatatlannak nevezték ugyanakkor az elmúlt időszakban tapasztalt kihágásokat, Julia Klockner pedig megígérte,
A román munkaügyi miniszter szerdán úgy értékelte, hogy berlini tárgyalásai eredményeképpen jobb munkakörülményeik lesznek Németországban a román munkavállalóknak. Violeta Alexandru szerint a problémák egy részét azonnal meg lehet oldani, másik részének orvoslása hosszabb időt vehet igénybe. Az elért eredményeket Hubertus Heil német munkaügyi miniszter néhány hónap múlva esedékes, bukaresti látogatásán értékelik. Tudor Polak munkaügyi államtitkár a napokban még arról beszélt, hogy az utóbbi időszakban 26-27 ezer román mezőgazdasági idénymunkás utazott Németországba, és egyelőre semmiféle negatív visszajelzést nem kaptak tőlük.
Emil Hurezeanu, Románia berlini nagykövete kedd este már arról számolt be, hogy a Németországban dolgozó romániai vendégmunkások tiltakozó akcióit siker koronázta, és a német munkaügyi miniszter már a szerdai kormányülésen ismertetni fog Angela Merkel kancellárral egy törvénytervezetet, amelynek célja a farmokon és vágóhidakon uralkodó állapotok javítása, az alkalmazási folyamatból az alvállalkozók, közvetítők kizárása. Hurezeanu egyúttal arról biztosította a kárvallottakat, hogy meg fogják kapni elmaradt fizetéseiket, ezt követően pedig maguk dönthetik el, hogy elhagyva a fizetésképtelenségi eljárás alatt álló céget, máshol vállalnak munkát vagy hazatérnek.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!